tyle już trwa budowa
domu zeroenergetycznego

Wybudowane domy pasywne

Dom pasywny pierwszy

oddany do użytku w roku 2006

- PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE – 

POWIERZCHNIA ZABUDOWY  148 m² 
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA  133,4  m² 
POWIERZCHNIA CAŁKOWITA  108 m² 
KUBATURA 590 m³
WSPÓŁCZYNNIK A/V  0,616  

Dom niepodpiwniczony, z użytkowym poddaszem o prostym układzie konstrukcyjnym opartym na ścianach zewnętrznych. Dzięki temu możliwy jest niemal dowolny podział i zagospodarowanie wnętrza, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami inwestora. Prawie jednoprzestrzenny parter może stanowić obszerną salę konferencyjną lub wystawową, natomiast piętro z dwoma pokojami i łazienką to odpowiednik poddasza w typowym domu jednorodzinnym. Budynek zaprojektowano na planie prostokąta o wymiarach 9 x 12 m (wysokość kalenicy 8 m).

WSPÓŁCZYNNIK U  
PŁYTA FUNDAMENTOWA 0,085 W/m²K

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

- PARTER

- PIĘTRO

 

0,104 W/m²K

0,099 W/m²K 

DACH 0,15 W/m²K 
OKNA BALKONOWE  0,80 W/m²K 
OKNA TARASOWE  1,35 W/m²K 
OKNA KOLANKOWE I POŁACIOWE  0,943 W/m²K 

Fundament

•  stanowi płyta żelbetowa grubości 20 cm ułożona na zagęszczonym podłożu z pospółki. Izolowana jest wełną mineralną o łącznej grubości 36 cm co powoduje, że opór cieplny tej przegrody wynosi R=10 m²K/W (wymagania normowe R>1,5 m²K/W), a to odpowiada współczynnikowi przenikania ciepła U=0,085 W/m²K.

Ściany zewnętrze warstwowe

• mur nośny grubości 24 cm zaprojektowano z bloczków betonu komórkowego odmiany 400 na cienkiej zaprawie klejowej. Od strony zewnętrznej ocieplony jest warstwą wełny mineralnej grubości 20 cm (metoda lekka mokra), a od strony wewnętrznej warstwą 8 cm (na parterze) i 10 cm (na poddaszu). Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła wynosi odpowiednio U=0,104 i U=0,099 W/m²K (wymagania normowe U<0,30 W/m²K).

Ściany działowe na parterze

•  z bloczków wapienno-piaskowych grubości 12 cm murowanych na cienką zaprawę klejową.

Ściany działowe na poddaszu

•  zaprojektowano jako lekkie ściany z płyt gipsowo-kartonowych grubości 12 cm o szkielecie z profili blaszanych i izolacji akustycznej z wełny mineralnej grubości 10 cm.

Strop międzykondygnacyjny o konstrukcji drewnianej

• elementy nośne to belki dwuteowe  o wysokości 35 cm usztywnione poszyciem z płyt OSB. Izolację akustyczną stanowią miękkie płyty pilśniowe o łącznej grubości 34 cm.

Dach o konstrukcji jętkowej

• w którym krokwie zaprojektowano z drewnianych belek dwuteowych wysokości 24 cm (usztywnionych płytami OSB). Izolację termiczną stanowią dwie warstwy wełny mineralnej o łącznej grubości 25 cm, co zapewnia współczynnik przenikania ciepła U=0,15 W/m²K (wymagania normowe wynoszą U<0,30 W/m²K). Pokrycie z cementowej dachówki zakładkowej.

Okna tarasowe na parterze

• składane harmonijkowo ze standardowymi jednokomorowymi szybami zespolonymi i ramami z profili drewnianych oraz aluminiowych o współczynniku przenikania ciepła odpowiednio U=1,35 i U=1,45 W/m²K (wymagania normowe wynoszą U<2,0 W/m²K).

Okna balkonowe na parterze

•  o ramach z sześciokomorowych, izolowanych termicznie profili PCW wraz z dwukomorowymi szybami zespolonymi mają współczynnik przenikania ciepła U=0,8 W/m²K.

Okna kolankowe oraz połaciowe

•  na poddaszu o ramach drewnianych i dwukomorowych szybach zespolonych charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U=0,94 W/m²K.

Elewacja frontowa z drzwiami harmonijkowymi.
Elewacja północna bez przeszkleń. Wewnątrz znajdują się pomieszczenia techniczne - kotłownia, toaleta i korytarz.
Elewacja od strony leśnego ogrodu. W lecie drzewa chronią przed zbytnim nagrzaniem pomieszczeń.
System aluminowy SL 55 firmy Solarlux to strzał w dziesiątkę. Super okno tarasowe!
Dwa zestawy okien dachowych, są to prototypy okien FTT firmy Fakro, u nas zostały przetestowane.
Woda w basenie podgrzewana jest przez powietrzną pompę ciepła, dzięki czemu odbierany jest nadmiar energii, wytwarzany przez nią w lecie.
Założeniem architektonicznym była prosta klasyczna bryła bazująca na niemieckiej szkole pasywności doktora Feista.
Drzwi harmonijkowe składają się, otwierając wnętrze na ogród.
Przed drzwiami harmonikowymi znajduje się podgrzewana nawierzchnia.
Klimatyzator jest surowo zabroniony w domach pasywnych, ale jak w lipcu wejdzie do niego 30 architektów na szkolenie to bez klimy jest masakra!
Komin stanowi oddzielną konstrukcję, aby wyeliminować mostki termiczne.

Dom pasywny drugi

oddany do użytku w roku 2010

– PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE –

POWIERZCHNIA ZABUDOWY  119,1 m² 
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA  109,1 m² 
POWIERZCHNIA CAŁKOWITA  143,2 m²
KUBATURA 628 m³ 
WSPÓŁCZYNNIK A/V  0,92 

To budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny o powierzchni 109 m2. Jego głównym pomieszczeniem jest pokój dzienny o powierzchni 44,3 m². Przy ścianie północnej zlokalizowano wnękę kuchenną, toaletę, szatnię i małe pomieszczenie techniczne. Spełniona została zatem zasada buforowego układu pomieszczeń. Do południowo-zachodniego naroża przylega wydzielony pokój o powierzchni 15,6 m² – umownie nazwany werandą. Pozostałą część elewacji frontowej zajmują przeszklone drzwi wejściowe oraz segmentowa brama garażowa. Na piętrze jest tylko jedno pomieszczenie – pokój pełniący funkcję salonu łazienkowego o powierzchni 24,7 m². 

WSPÓŁCZYNNIK U  
PŁYTA FUNDAMENTOWA  0,09 W/m²K 

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

- PARTER

0,13 W/m²K 

DACH 0,08 W/m²K 
STROPODACH NAD PARTEREM  0,11 W/m²K 
STROPODACH NAD PIĘTREM  0,07 W/m²K 
OKNA NA PARTERZE  0,80 W/m²K 
DRZWI ZEWNĘTRZNE  0,84 W/m²K 
SZKLANA ŚCIANA OSŁONOWA  0,63 W/m²K

Przeszklone pomieszczenia werandy oraz salonu łazienkowego wraz z zainstalowaniem gruntowego wymiennika ciepła sprawiają, że spełniono założenie pokrycia około 40% zapotrzebowania na energię cieplną przez bierne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Wykorzystane są również lokalne warunki terenowe, gdyż od strony wschodniej (stok wzniesienia) nie ma żadnych otworów,przynajmniej w części parterowej, za to usytuowano okrągłe schody łączące obie kondygnacje.

Płytowy fundament grzewczy

•  stanowi jednocześnie podłogę na gruncie, a na dodatek jest wielkim grzejnikiem i akumulatorem ciepła. Zbudowany jest z podbudowy z mechanicznie zagęszczonej pospółki o grubości 35 cm, izolacji termicznej składającej się z 3 warstw styropianu klasy EPS 200 o łącznej grubości 30 cm oraz płyty żelbetowej z betonu klasy C16/20 o grubości 20 cm. W płycie znajduje się instalacja systemu grzewczego z rur polipropylenowych o średnicy 50 mm.  

Ściany zewnętrzne parteru

•  zaprojektowano jako typowe dwuwarstwowe. Elementem nośnym jest mur z betonu komórkowego odmiany 600 o grubości 24 cm łączony na pióro i wpust oraz klejony na cienkie spoiny. Warstwę termoizolacyjną stanowi styropian o grubości 20 cm, chroniony od zewnątrz tynkiem cienkowarstwowym. Wykończenie wewnętrzne to tynk cementowo-wapienny. Łączna grubość ściany wynosi 46 cm, a podany w projekcie współczynnik przenikania ciepła dla tej przegrody to U = 0,11 W/m²K.  

Ściany piętra

•  to szkieletowa konstrukcja, oparta na czterech ramach z drewna klejonego. Konstrukcja ta jest bardzo lekka i w stosunkowo niewielkim stopniu obciąża strop nad parterem. Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi wypełniono wełną mineralną o łącznej grubości 28 cm. Od strony zewnętrznej szkielet obity jest płytą OSB o grubości 24 mm, do której przyklejono styropian o grubości 14 cm, następnie  zabezpieczony siatką poliestrową i wykończony tynkiem cienkowarstwowym. Łączna grubość przegrody to 46 cm, a podany w projekcie współczynnik przenikania ciepła U = 0,09 W/m²K.

Stropodach nad parterem

•  oparty jest na płycie żelbetowej o grubości 18 cm, od wewnątrz wykończonej tynkiem cementowo-wapiennym. Izolacja termiczna składa się z dwóch warstw pianki poliuretanowej typu PIR w obustronnej okładzinie z folii aluminiowej, każda o grubości 10 cm. Właściwe pokrycie i zabezpieczenie przed opadami zapewniają 2 warstwy papy termozgrzewalnej. Podany w projekcie współczynnik przenikania ciepła U = 0,05 W/m²K.   

Stropodach nad piętrem

•  jest rozwiązaniem podobnym do konstrukcji ścian piętra. Elementy nośne stanowią ramy z drewna klejonego, pomiędzy którymi znajduje się izolacja z wełny mineralnej o łącznej grubości 26 cm. Grubość przegrody waha się od 42 do 52 cm a podany w projekcie współczynnik przenikania ciepła U = 0,10 W/m²K.

Stolarka okienna

•  na parterze znajdują się nieotwierane okna pasywne (współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi U = 0,8 W/m²K), natomiast na piętrze zastosowano przeszklone ściany osłonowe wraz z osłonami słonecznymi.

 

Jedna z trzech "kostek" architektonicznych.
Bryła Domu Pasywnego 2 składa się z 3 "kostek".
Południowa strona Domu Pasywnego 2 z wieloma przeszkleniami.
Duży taras stanowi część rekreacyjną.
Przeszklona górna kostka Domu Pasywnego 2.
Modernizm lat dwudziestych czyli bryła wkomponowana w opadający teren w pełni charmonizujący się z otoczeniem.
Pasożyt w naszym domu pasywnym, który został przyniesiony od Pani weterynarz, bo ktoś go do niej przyniósł do uśpienia, zlitowaliśmy się.
Diodowe oświetlenie zewnętrzne firmy Philips
Kolektory słoneczne podgrzewają wodę w jaccuzzi w salonie łazienkowym.
Fasada szklana górnej kostki.
Przy szklanej elewacji znajduje się konstrukcja, na której można zamocować żaluzje zewnętrzne.
Mimo dużych przeszkleń obecność drzew zapobiega zbytniemu nagrzaniu pomieszczenia na górze.
Dom Pasywny 2 w trakcie przemalowywania na zielony kolor.
Konstrukcja do mocowania zewnętrznych żaluzji.
Elewacja skierowana najbardziej w kierunku północnym.
Lampki zewnętrznego oświetlenia diodowego mogą zmieniać kolor.
Pokryty papą stropdach dolnej kostki służy jako taras z wyjściem z salonu łazienkowego na piętrze.
Wnętrze pomieszczenia na parterze ze ścianami wykończonymi stiukiem weneckim.
Ściana wewnętrzna wykończona cegłą ręcznie formowaną.
Na ścianie widoczny minikinkiet oświetlenia diodowego, podkreślający fakturę ściany.
Salon łazienkowy oświetlony zmieniającym kolory oświetleniem diodowym.
Układ lampek diodowych pozwalający na zbudowanie wielu scen świetlnych.
Oprawy diodowe pozwalają na zmianę koloru oświetlenia.

Dom energooszczędny

oddany do użytku w roku 2002

- PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE -

POWIERZCHNIA ZABUDOWY  362,4 m² 
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA 263,7 m² 
POWIERZCHNIA NETTO  280,1 m² 
KUBATURA 1550 m³ 
WSPÓŁCZYNNIK A/V  0,98 

Dom niepodpiwniczony, z użytkowym poddaszem niemieszkalnym, stanowiącym bufor cieplny dla części mieszkalnej. Budynek zaprojektowano na planie dwóch prostokątów, połączonych w kształcie przypominającym literę L.

Fundament

•  stanowią ściany fundamentowe, zaizolowane wełną mineralną. Między nimi znajduje się zagęszczona pospółka, pokryta warstwą keramzytu, pełniącego funkcję termoizolacyjną oraz drenażową. Od strony zewnętrznej ściany fundamentowe pokryte są bitumiczną izolacją przeciwwilgociową, zabezpieczoną folią kubełkową. Na ścianach fundamentowych ułożona jest żelbetowa podłoga na gruncie, zaizolowana od strony

 

WSPÓŁCZYNNIK U  
PODŁOGA NA GRUNCIE 0,12 W/m²K 

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

- PARTER 
0,21 W/m²K 
DACH 0,15 W/m²K 
OKNA BALKONOWE  1,20 W/m²K 
OKNA TARASOWE  1,20 W/m²K 
OKNA KOLANKOWE I POŁACIOWE  1,35 W/m²K

 

wewnętrznej wełną mineralną. W niektórych pomieszczeniach na podłodze ułożone jest ogrzewanie podłogowe, zwiększając w ten sposób opór cieplny przegrody.

Ściany zewnętrze warstwowe

• Mur nośny grubości 44 cm zaprojektowano z bloczków keramzytobetonowych. Od strony zewnętrznej ocieplony jest warstwą wełny mineralnej grubości 20 cm (metoda lekka mokra), a od strony wewnętrznej warstwą 8 cm, ułożoną pod stelażem stalowym, do którego zamocowane są płyty gipsowo-kartonowe. Współczynnik przenikania ciepła wynosi odpowiednio U=0,21 W/m²K (wymagania normowe U<0,30 W/m²K).

Zabudowa poddasza

•  wykonana jest w technologii z płyt gipsowo-kartonowych, pod którymi znajduje się wełna mineralna. Takie rozwiązanie spełnia wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Strop międzykondygnacyjny gęstożebrowy typu Teriva

• Składa się z pustaków keramzytobetonowych i kratownicowych belek stropowych. Od strony poddasza strop zaizolowany jest warstwą kermazytową, na której ułożone są podłogowe płyty gipsowo-kartonowe (tzw. suchy jastrych). W ten sposób powstała przegroda o wysokich parametrach termoizolacyjnych i akustycznych.

Dach o konstrukcji jętkowej

• w którym krokwie zaprojektowano z drewnianych belek. Izolację termiczną stanowią dwie warstwy wełny mineralnej o łącznej grubości 25 cm, co zapewnia współczynnik przenikania ciepła U=0,15 W/m²K (wymagania normowe wynoszą U<0,30 W/m²K). Pokrycie z ceramicznej dachówki typu Mnich-Mniszka.

Okna na parterze

• otwierane na dwa sposóby - rozwiernie na zewnątrz lub do góry. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości wykorzystania wnętrza, a w szczególności szerokich parapetów.

Okna połaciowe na poddaszu

•  to typowe drewniane okna dachowe, o standardowych parametrach termicznych.

Brama garażowa

•  ocieplona, o konstrukcji segmentowej. Ogranicza ucieczkę ciepła ze słabiej ogrzewanej części budynku (garażu).

 

Dwie ocieplone bramy garażowe.
Dachówka typu Mnich-Mniszka.
Bryła budynku przypomina literę L.
Drzwi wejściowe. Ściana wokół wykończona tynkiem o fakturze cegły klinkierowej.
Klinkierowy komin, obok umieszczony wyłaz dachowy.
Boczna brama garażowa służy do wprowadzania rowerów czy sprzętu ogrodowego.
Zielona elewacja odmalowana farbą zolokrzemową.
Gaśnice na wypadek pożaru.
Okna amerykańskiej firmy z ochroną przecikomarową.
Konstrukcja okien o podnoszonych skrzydłach pozwala na pełne wykorzystanie parapetów.