tyle już trwa budowa
domu zeroenergetycznego

Technologie użyte do budowy domu zeroenergetycznego

Systemy ociepleń marki Tytan® EOS

W GREEN POWER – Domu Zeroenergetycznym Plus Przewodnika Budowlanego, bardzo ważnym aspektem jest ograniczenie strat ciepła. Stąd konieczność zastosowania systemu ociepleń, który przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii oraz redukcji emisji dwutlenku węgla CO2.


Kompleksowe ocieplanie ścian zewnętrznych w technologii Tytan® EOS polega na trwałym przymocowaniu do podłoża materiału termoizolacyjnego (styropianu, wełna), wykonaniu warstwy zbrojącej i wyprawy z tynku cienkowarstwowego.


Zadaniami poszczególnych elementów systemu ociepleń Tytan® EOS są:
Zaprawa klejowa Tytan® E lub Zaprawy klejowo-szpachlowe Tytan® E,  Tytan® O lub Tytan® EOS albo poliuretanowy Klej do styropianu Tytan® EOS - zapewniają stabilne mocowanie styropianu i wełny mineralnej do Ściany. Elementem wspomagającym są łączniki mechaniczne Tytan® Fixing Systems.


styropian lub wełna mineralna zapewnia izolacyjność cieplną.


warstwa zbrojąca składająca się z siatki z włókna szklanego Tytan® EOS 145 lub 160 zatopionej w Zaprawie klejowo-szpachlowej Tytan® E, Tytan® O lub Tytan® EOS zapewnia odporność całego systemu ociepleń na obciążenia mechaniczne i termiczne, jest warstwą bezpośrednio chroniącą materiał termoizolacyjny przed działaniem warunków atmosferycznych.


wyprawa tynkarska wykonana z użyciem Tynku cienkowarstwowego Tytan® E akrylowego, Tytan® EO zolokrzemowego, Tytan® EOS silikonowego bądź Tytan® OS mineralnego pomalowanego farbą elewacyjną Tytan® E akrylową, Tytan® EO zolokrzemową lub Tytan® EOS silikonową – stanowi wykończenie ściany o charakterze ochronno-dekoracyjnym. Chroni ona warstwy wewnętrzne przed starzeniem, korozją i kwaśnymi deszczowymi stanowi jednocześnie kolorystyczną i strukturalną dekorację ściany zewnętrznej.

CHARAKTERYSTYKA ELEMENTÓW SYSTEMU OCIEPLEŃ TYTAN EOS, ZASTOSOWANYCH W DOMU ZEROENERGETYCZNYM GREEN POWER:

KLEJ DO STYROPIANU TYTAN® EOS

To nowoczesny produkt, przeznaczony do klejenia płyt styropianowych na elewacjach. Jego zaletą jest możliwość znacznego przyspieszenia prac przy ociepleniu, a także zmniejszenia kosztów jego wykonania. Choć rozwiązanie to nie zastąpi w najbliższym czasie tradycyjnych zapraw, jednak stanowi doskonałą alternatywę dla ekip, które wykonują dużo prac ociepleniowych. W tej kategorii liderem w Polsce (zajmując jednocześnie czwarte miejsce na świecie!) jest firma Selena, producent pian i klejów poliuretanowych o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. W ofercie posiada ona obecnie klej do styropianu TYTAN® EOS oraz klej do płyt XPS i styropianu na fundamenty. Cechą charakterystyczną tych produktów jest to, że w niewielkim stopniu zwiększają swoją objętość po aplikacji (są to tzw. piany niskoprężne). Zawartość niewielkiej puszki (o pojemności 750 ml) wystarcza do przyklejenia ok. 8 m² płyt styropianowych. Klej ten charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością i siłą klejenia,  a także szybkim czasem wiązania. Dlatego od jego nałożenia na płytę styropianową, w ciągu maksymalnie 4 minut należy ją przyłożyć do ściany i docisnąć z niewielką siłą. Korektę ustawienia płyty można wykonać w ciągu następnych 15 minut. Do nakładania kleju nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia, poza pistoletem. Preparat jest jednoskładnikowy, co eliminuje konieczność użycia wiaderek, szpachelek i mieszadeł.
Zastosowanie kleju wymaga wcześniejszego zamocowania listew startowych, z których wykonawcy czasami rezygnują, jeśli używają tradycyjnej zaprawy klejowej.

TYNK TYTAN® EO ZOLOKRZEMOWY
Zastosowane w nim spoiwo zawiera zol kwasu krzemowego (inaczej roztwór koloidalny kwasu krzemowego, czyli została utworzona dyspersja, której cząstki są rozdrobnione tak bardzo, że nazywa się go zolem). W tynku tym zostały wyeliminowane mankamenty tradycyjnego tynku silikatowego: jest on mniej zależny od warunków atmosferycznych w trakcie nakładania i wysychania, a także charakteryzuje się wysoką przyczepnością zarówno do podłoży mineralnych, jak i organicznych. Jednak główną zaletą tynku zolokrzemowego TYTAN® EO są jego właściwości samoczyszczące, które zawdzięcza zawartości nanocząstek dwutlenku tytanu. Dzięki dodatkom biobójczym jest też odporny na rozwój grzybów i glonów.

FARBA ELEWACYJNA TYTAN® EO ZOLOKRZEMOWA 
Warstwę wykończeniową tworzą zaawansowane technologicznie farby elewacyjne Tytan® EOS, które są gotowymi do użycia wyrobami, wysoce wydajnymi i łatwymi w aplikacji za pomocą pędzla, wałka lub agregatu. Są silnie kryjące - nie pozostawiają smug i śladów wałka. Zawierają kompleks MYKOsecure - środki glono- i grzybobójcze zabezpieczające przed korozją mikrobiologiczną.
Farba elewacyjna Tytan® EO jest wyjątkowo innowacyjną farbą zolokrzemową na bazie zolu kwasu krzemowego. Dzięki krzemionce koloidalnej i dodatkowemu wykorzystaniu efektu fotokatalizy tworzy powłokę samoczyszczącą o podwyższonej przepuszczalności pary wodnej. Farba Tytan® EO charakteryzuje się niskoalkalicznym odczynem pH=8,0-9,0 oraz niską nasiąkliwością powierzchniową. Zaleca się ją stosować w lokalizacjach szczególnie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych tj. kwaśne deszcze. Jest rekomendowana na materiałach budowlanych charakteryzujących się dużą przepuszczalnością pary wodnej tj. beton komórkowy i wełna mineralna.