Stoły i krzesła do jadalni

lampy wiszące

Stoły i krzesła do jadalni są integralną częścią aranżacji przestrzeni kuchennej.

Podstawowe kryteria wyboru mebli do jadalni

Jak więc wybrać krzesła do jadalni i inne istotne meble? Istnieją co najmniej 3 kryteria, których należy bezwzględnie przestrzegać:

  • Stół i krzesła w kuchni muszą być wygodne. Najpiękniejsze komplety mebli mogą być niepraktyczne i niewygodne, a to doprowadzi do szybkiego rozczarowania zakupem. Dobrym rozwiązaniem będzie krzesło z ergonomicznym siedziskiem, które w pełni odwzorowuje budowę ludzkiego ciała. Za wygodne uważa się pojemne stoły z szufladami, a także szerokie krzesła uzupełnione o podłokietniki.
  • Stół i krzesła do kuchni kupuje się w końcowej fazie remontu, kiedy uwidacznia się kierunek aranżacji wnętrza. Reguła ta może być jednak pominięta, jeśli kupujesz meble do wcześniejszego projektu. Stoły jadalniane, wykonane w stylu klasycznym, są dziś popularne — to efektowność i dobroć naturalnego drewna. Nie mniejszą popularnością cieszą się również modele wykonane z tworzyw sztucznych — takie meble to najlepszy sposób na zademonstrowanie oryginalności stylu high-tech. Wariacja możliwa jest nie tylko w zakresie materiału, ale również koloru – obecnie nierzadko spotykane są drewniane powierzchnie w tradycyjnych barwach, jak również pozytywne i soczyste odcienie plastiku – szkarłatne, pomarańczowe i żółte. Efektownym rozwiązaniem będzie również stół do jadalni wykonany ze szkła matowego, lustrzanego, barwionego lub przezroczystego.
  • Wybierając stoły i krzesła do kuchni, nie można pominąć wymiarów projektu. Dla wygody osoby dorosła potrzebuje przestrzeni o szerokości 60-70 cm. Duże stoły w jadalni stwarzają poczucie bezkresu i objętości w przestrzeni. Standardowe parametry, które posiada stół jadalniany — długość 1200 mm, wysokość 750 mm, szerokość 750-800 mm. Taki stół do kuchni z łatwością pomieści 4 osoby.

Jak wybrać właściwy materiał?

Wysokiej jakości meble kuchenne to dobry montaż i odporny na zużycie materiał. Nowoczesne stoły i krzesła do jadalni najczęściej wykonane są z:

  • Drewna. Jest to najbardziej tradycyjna i uniwersalna opcja, szczególnie istotna, jeśli we wnętrzu kuchni wykorzystano już drewniane elementy — fronty meblowe czy panele ścienne. 
  • Rattanu. Meble tego typu najlepiej oddają atmosferę komfortu i przepychu.
  • Szkła. Blat wykonany z tego materiału powinien mieć grubość 10 mm, jeśli jest to produkt jednoczęściowy, i 8 mm, jeśli chodzi o wkładki. Najlepszy stół do jadalni wykonany jest z hartowanego triplexu, który nie rozpada się na odłamki po uderzeniu.