Sofa rozkładana – jaki rodzaj wybrać? 4 przykłady

Meble, które kupujemy do swojego domu powinny być dostosowane do wystroju wnętrza i naszych oczekiwań. Nie inaczej jest w przypadku alternatywy dla łóżka, jaką jest sofa rozkładana. Jej wybór nie jest wcale oczywisty – mebel może posiadać schowki na pościel, przypominać wyglądem wersalkę, a nawet wysuwane łóżko. Zapraszamy do zapoznania się z rodzajami sof rozkładanych.

Jaki jest najpowszechniejszy typ sofy rozkładanej? Easy-lift

Easy-lift swoją popularność zawdzięcza prostocie i elastyczności. Idealnie spełni się w roli narożnika, bo siedzisko odchyla się tylko w jedną stronę. Wystarczy je podnieść od dołu, a następnie przyciągnąć do siebie. Po jednej ze stron znajduje się schowek, który otworzymy w ten sam sposób.

W salonach meblowych znaleźć można wiele rodzajów sof easy-lift. Standardowe modele oferują pokaźną powierzchnię – jednocześnie z jednego mebla może korzystać osoba leżąca, jak i siedząca.

Sofa rozkładana typu klik-klak – czyli tradycyjna, niedroga wersalka

Typ sofy rozkładanej klik-klak można określić jako tradycyjną wersalkę. Jest ona nieco mniej poręczna niż wcześniej zaproponowany easy-lift. Przez niektórych jest traktowana raczej jako łóżko, które okazjonalnie można wykorzystać jako sofę. Jeżeli sofa kilk-klak jest ustawiona w pobliżu ściany, może wymagać odsunięcia od niej – warto o tym pamiętać w trakcie aranżowania wnętrza.

Pojemnik na pościel umieszczany jest pod siedziskiem.

Innowacyjny, lecz mniej popularny typ sofy – automat belgijski

Sofa rozkładana z automatem belgijskim to inaczej sofa ze stelażem. Z jednej strony oferowane przez “belgijki” łóżko po rozłożeniu może przypominać specjalistyczny sprzęt stosowany w warunkach polowych. Z drugiej strony rozwiązania tego rodzaju na co dzień są bardziej eleganckie, a ich wygląd potrafi imponować.

Dzięki swojej budowie, nie wymagają odsuwania od ściany.

Rozbudowana sofa rozkładana dla wymagających – wózek

Rozbudowana sofa typu wózek to odpowiedź na potrzeby osób wymagających. Ten rodzaj pozwala połączyć wygodę wraz z wysoką praktycznością. Konstrukcja w takich propozycjach jest złożona.

Aby ją otworzyć, wykonujemy manewr wyciągnięcia poprzez chwycenie materiałowego uchwytu. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie poduszek z wysuniętego elementu. Na samym końcu można połączyć obie części materaca i wygodnie się ułożyć do snu.