tyle już trwa budowa
domu zeroenergetycznego

Organizator budowy Domu Zeroenergetycznego Plus - GREEN POWER

 

 

Przewodnik Budowlany to wydawnictwo specjalizujące się w tematyce związanej z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. W naszych publikacjach największy nacisk kładziemy na aspekty praktyczne, dotyczące poprawnego wykonawstwa. W celu zdobycia doświadczeń w budownictwie energooszczędnym zbudowaliśmy dwa eksperymentalne domy pasywne, których proces powstawania i eksploatacji opisaliśmy na łamach pisma Przewodnik Budowlany oraz w książkach „Budowa domu pasywnego w praktyce“, „Budowa domu pasywnego krok po kroku“, „Instalacje w domu pasywnym i energooszczędnym“.

www.przewodnik-budowlany.com.pl 
www.budynekzeroenergetyczny.com.pl 
www.domzeroenergetyczny.org.pl 
www.domzeroenergetyczny.waw.pl

Doradzamy jak budować

Od początku działamy w obszarze praktycznego poradnictwa dla świadomych inwestorów indywidualnych oraz firm wykonawczych. Jako pierwsi rozpoczęliśmy w Przewodniku Budowlanym publikacje z placów budów, poparte zdjęciami oraz poradami wyspecjalizowanych wykonawców. Nasza akcja „Praktyka na budowie” z roku 2001 rozwinęła się w szkołę budowania energooszczędnego, a jednocześnie ekonomicznego. Cztery lata później zainaugurowaliśmy akcję „Dom Pasywny”, która stała się zaczątkiem dla ogólnopolskich programów związanych z budownictwem pasywnym. Jako wydawnictwo przeprowadziliśmy szereg szkoleń i konferencji, w których udział wzięli  pracownicy naukowi polskich uczelni technicznych, architekci, a także osoby prywatne. Nasz eksperymentalny budynek odwiedził także minister budownictwa Andrzej Aumiller i sekretarz stanu Piotr Barszcz. Jako redakcja nie poprzestaliśmy tylko na relacjach z budowy, ale także przez ponad rok, na łamach Przewodnika Budowlanego, publikowaliśmy naszą ocenę zastosowanych technologii, wraz ze wskazówkami dla inwestorów oraz wskazaniami alternatywnych rozwiązań.

Na bazie tych doświadczeń Przewodnik Budowlany w 2008 roku rozpoczął realizację kolejnego przedsięwzięcia – Domu Pasywnego 2, niewielkiego budynku mieszkalnego przeznaczonego dla 2-3 osób, w którym wykorzystane zostały dobre i sprawdzone rozwiązania poprzednika, a jednocześnie badane są nowe – nurtujące wielu teoretyków i przyszłych praktyków. Dotyczy to np. sensowności I opłacalności zastosowania rurowego gruntowego wymiennika ciepła, czy maksymalnie przeszklonych pomieszczeń. Z naszych doświadczeń z budowy i eksploatacji domów eksperymentalnych skorzystały największe i najbardziej innowacyjne firmy budowlane, których produkty polecamy w rocznym raporcie: REKOMENDACJE.


 

W 2004 roku, gdy nasze Wydawnictwo rozpoczynało budowę Domu Pasywnego, mało kto w Polsce wiedział o co właściwie chodzi. Sama idea znana jest głównie w Niemczech i w Skandynawii, czyli w krajach, które z jednej strony mają klimat dość surowy,  a z drugiej – dużą wagę przywiązują do oszczędnej gospodarki energią, a przede wszystkim ograniczenia jej marnotrawienia. W naszym kraju z tą oszczędnością bywało różnie. Przyzwyczailiśmy się do nieliczenia z kosztami ogrzewania, przez co budowane domy były mało energooszczędne. Obecnie ta sytuacja się zmienia. Koszty wszystkich rodzajów paliw rosną od kilku lat w dużym tempie. Dlatego uznaliśmy, że warto idee budownictwa energooszczędnego, wraz z jej „najcieplejszą” pasywną odmianą, rozpropagować także w Polsce. Mimo początkowych trudności, wynikających  z budowy budynku eksperymentalnego, pod koniec roku 2006 udało nam się zakończyć naszą akcję.  Teraz zaczynamy kolejną – tym razem jest to budynek zeroenergetyczny, który ma pokazać, czy autonomiczne energetycznie budownictwo jest możliwe do zrealizowania w obecnych warunkach. Dziękujemy za pomoc ze strony doradców technicznych i wsparcie marketingowe firm partnerskich, bez których nie wszystkie działania byłyby możliwe do przeprowadzenia.

Bianka Naciążek, redaktor naczelna

 

 

Magazyn Przewodnik Budowlany jest od 15 lat autorytetem w dziedzinie poradnictwa dla inwestorów oraz małych i średnich ekip budowlanych, które szkolą swoich pracowników na podstawie treści redakcyjnej. Rozwój technologii powoduje, że na rynku brakuje pism przybliżających ich zastosowanie w praktyce. Przewodnik Budowlany wypełnia tę lukę. Myślę, że każdy z nas zanim zacznie budować, chciałby zobaczyć jak zrobili to inni.

Nowym trendem rozwojowym jest od lat spostrzegany problem konstrukcji energooszczędnych w budownictwie. Nie ma już chyba inwestora, zarówno indywidualnego czy dewelopera, który by ten temat ignorował. Poprzednio na rynku budowlanym pojawiało się dużo informacji na temat domów pasywnych, bądź inicjatyw budowania domów energooszczędnych. Nie wspomnę o naszych akcjach budowy domów pasywnych. Teraz trendem rozwojowym na polskim rynku jest budownictwo zeroenergetyczne i zagadnienia wskazujące na rozwiązania techniczne dedykowane do tego budownictwa. My jako liderzy rynku poradnictwa, jesteśmy pierwszymi inicjatorami budowy domu zeroenergetycznego wspólnie z partnerami. Mam nadzieję, że przekazana wiedza i doświadczenie pozwoli na zbudowanie wiedzy inwestorów w tym temacie. Do zobaczenia na budowie!

Ryszard Piotrowski, Organizator Akcji Dom Zeroenergetyczny