Ozdobne lustra na ścianę

lustro

W nowoczesnych aranżacjach często wieszane są ozdobne lustra na ścianę, jako niebanalna dekoracja. Oprócz swojej tradycyjnej funkcji pełnią wówczas rolę uzupełniającą w kształtowaniu wyglądu przestrzeni. Odpowiednio umieszczone lustro może również powiększyć lub doświetlić pomieszczenie.

Ozdobne lustra – wybór ramy

Rama w lustrze pełni głównie funkcję dekoracyjną, w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach dobrze prezentują się proste ramy, w jasnych kolorach. Często również wieszane są lustra bez ram, które dobrze się odnajdują głównie w stylu loftowym. Natomiast pozłacane, bogato zdobione lustra to cecha pomieszczeń urządzonych w stylu glamour. Skandynawski wystrój wnętrz bazuje na elementach wykonanych z naturalnych materiałów, lustro w drewnianej oprawie znakomicie odnajdzie się w takim pomieszczeniu. Ramy w geometrycznych kształtach, w kolorze srebra lub miedzi znakomicie dopełniają styl klasyczny.

lustro

 Odpowiednio zawieszone ozdobne lustra na ścianę w zależności od kąta padania światła mogą nie tylko powiększać pomieszczenie, ale również je pomniejszać, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli lustro ma za zadanie zwiększyć w pomieszczeniu ilość światła, trzeba umieścić je w taki sposób, aby odbijało promienie słoneczne.

Ozdobne lustra – barwa szkła

Lustra mogą mieć różne zabarwienie, w zależności od tego, jaki rodzaj szkła użyto do ich produkcji, mogą to być lustra:

 – bezbarwne, czyli srebrne,

 – barwione na kolor grafitowy, brązowy, zielony, złoty czy błękitny.

 Lustra bezbarwne mają wyższy współczynnik odbicia światła, odbijają lepiej, bez przekłamań prawdziwy obraz, natomiast lustra barwione lepiej odnajdują się jako dekoracja i nadawanie odpowiedniego charakteru wnętrzu. Ozdobne lustra mogą być również połączeniem obu elementów lustra srebrnego i barwionego. We wnętrzach eklektycznych doskonale prezentują się lustra, w których tafla szkła jest celowo postarzana, naśladując zabytkowe, kryształowe zwierciadła.

Dopasowując lustro do wielkości i kształtu pomieszczenia, trzeba pamiętać o tym, w jakiej pozycji będzie ono umieszczone, poziomej czy pionowej. Jeśli ma ono pełnić funkcję głównie ozdobną , np. w sypialni nad łóżkiem, czy w salonie nad kanapą, to lepiej wybrać takie, które można zawiesić w pozycji poziomej. Lustro wolnostojące dodatkowo podkreśla specyfikę wnętrza, poza tym jeśli jest ustawione w pozycji pionowej, pozwala nam uchwycić całą sylwetkę ciała.