O czym pamiętać przy wyborze oświetlenia?

ładne oświetlenie domu

Każde pomieszczenie w domu pełni inną funkcję, co należy mieć na uwadze przy wyborze oświetlenia. Zupełnie inne sprawdzi się w salonie niż w kuchni czy sypialni. Za pomocą odpowiednio dobranych źródeł światła można podnosić komfort życia, poprawić efektywność pracy i nauki czy stworzyć intymny klimat wieczorową porą.

Jak dobrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń?

Salon to pomieszczenie, w którym spędza się wiele czasu, dlatego należy zadbać o to, aby było ono dobrze doświetlone – zarówno w dzień, jak i po zmroku. Nie może zabraknąć oświetlenia głównego pod sufitem w postaci lampy wiszącej, żyrandola lub plafonu. Przy większym metrażu potrzebnych będzie więcej źródeł światła, ale do każdego powinien być osobny włącznik. Będzie to wygodne i pozwoli zaoszczędzić pieniądze, bo nie trzeba oświetlać całego pomieszczenia, ale tylko daną jego część, aktualnie używaną. W pokoju dziennym nie może zabraknąć lampy podłogowej – w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać – może mieć przyciemniany klosz lub światło skierowane ku górze. Przy meblu wypoczynkowym również przyda się dodatkowe źródło światła, szczególnie podczas oglądania TV czy czytania książki. Komfort zapewni oświetlanie o cieplej barwie światła, które nie męczy oczu, dodaje przytulności, sprzyja relaksowi.

ładne oświetlenie
https://www.sfmeble.pl/c/oswietlenie

W kuchni i jadalni również potrzebnych jest wiele różnych źródeł światła. Głównym będzie oświetlenie sufitowe, które powinno znajdować się nad blatami i wyspą kuchenną. Przyda się także oświetlenie podsufitowe. Do oświetlenia stołu wystarczy lampa wisząca z kilkoma źródłami światła. Z kolei w łazience mile widziane będą płaskie plafony i reflektory sufitowe. Świetną opcją jest zakup szafki z lustrem i oświetleniem. Można też zdecydować się na zamontowanie źródła światła po obu stronach lustra. Dobrym wyborem są taśmy ledowe, za pomocą których można stworzyć nastrojowy klimat, warunki sprzyjające relaksowi podczas brania kąpieli. Bardzo ważne w przypadku oświetlenia do łazienki jest to, aby było ono odporne na działanie wilgoci, zalanie, uszkodzenia mechaniczne.

Wybór odpowiedniego oświetlenia do sypialni to podstawa, aby czuć się komfortowo i przytulnie. Jako oświetlenie główne może posłużyć żyrandol, plafon, lampa przysufitowa. Istotne będzie to, aby źródła światła nie były zbyt ostre, co nie będzie sprzyjało wypoczynkowi, ale wręcz zadziała pobudzająco i utrudni zaśnięcie. Godne polecenia są lampy z mlecznymi kloszami, które rozproszą światło. Nie może zabraknąć oświetlenia punktowego w postaci lampek nocnych, najlepiej z możliwością regulowania natężenia światła.