Nowoczesny szezlong również do wypoczynku

Szezlong to rodzaj mebla wypoczynkowego, łączącego funkcję kanapy z fotelem. Najważniejszą jego częścią jest wezgłowie, które decyduje o naprawdę komfortowym wypoczynku. Na szezlongu odpoczywa się w pozycji półleżącej, zapewnia to siedzisko o mocno wydłużonym kształcie i boczne oparcia, dzięki czemu można przybrać taką pozycję.

Szezlong największą popularnością cieszył się w XVIII i XIXw, czyli w okresie rozkwitu rokoka, które uwielbiało zróżnicowane, o wyjątkowych formach meble i przedmioty. Jednak szezlong powstał znacznie wcześniej, bo już w wieku XVII i już wtedy charakteryzował się niezwykle ozdobną tapicerką, pikowanym obiciem oraz ozdobnymi nóżkami. 

Szezlong jako mebel kobiecy

Od pierwszych chwil pojawienia się szezlongów w domach, traktowane one były jako meble przeznaczony dla kobiet. Ustawiało się je zwykle w tzw. buduarach, czyli pomieszczeniach, które stanowiły prywatną przestrzeń wypoczynkową pani domu. Nie była to ani sypialnia, ani salon.

Buduar był zwykle zlokalizowany pomiędzy sypialnią a salonem i pełnił rolę gotowalni, gdzie pani domu ubierała się i czesała po wstaniu z łóżka, ale też przyjmowała własnych gości. Na szezlongu można było wygodnie się rozłożyć i w pozycji półleżącej rozmawiać czy czytać książkę. Moda na buduary i posiadanie szezlonga pojawiła się prawie równolegle. 

Współczesny szezlong pełni tę samą funkcję

Nowoczesny szezlong niewiele odbiega formą od tego rokokowego. Oczywiście ma bardziej współczesne kształty, modne dzisiaj obicie, ale jest przeznaczenie nic się nie zmieniło. Ma on zapewnić komfortowy wypoczynek w pozycji półleżącej. W takim położeniu wygodnie czyta się książkę, przegląda media społecznościowe, a nawet pisze na laptopie. Z powodzeniem można też rozmawiać czy oglądać telewizję. Jednym słowem – na szezlongu się wypoczywa.