Meble do przedpokoju – czym kierować się przy wyborze?

meble do przedpokoju

Przedpokój, jako pierwsze pomieszczenie, wita domowników i ich gości. Zazwyczaj jest to mała przestrzeń, w której zdejmuje się wierzchnie ubranie, by przejść do dalszej części mieszkania. Jest wizytówką domu i często odpowiada za pierwsze wrażenia odwiedzających, dlatego warto zadbać, by meble do przedpokoju były nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale również stylowe i oddające charakter całego mieszkania.

Małe wymiary, duży problem

Pomieszczenia wąskie, długie i o małych wymiarach przynoszą najwięcej trudności w aranżacji wnętrz. Takie są właśnie przedpokoje. Wybierając meble do przedpokoju podstawowym kryterium, jakim należy się kierować, jest rozmiar. Zadanie jest proste, jeżeli przedpokój jest na planie przestronnego kwadratu, z dużą ilością wolnych ścian. Wtedy można sobie pozwolić na komodę w standardowych wymiarach, czy też szafę w zabudowie. Sprawa komplikuje się, jeżeli jest wąski, z dużą ilością otworów drzwiowych. Najlepszym wyjściem będzie postawienie na minimalizm i znaczne ograniczenie ilości mebli.

Optyczne powiększenie

Meble do przedpokoju powinny zapewnić miejsce do przechowywania nie tylko obuwia i odzieży aktualnie używanych, ale także tych na inne pory roku. Najbardziej pojemne są szafy wnękowe, w których zastosowanie lustrzanych drzwi wprowadzi do pomieszczenia więcej światła i przestronności.

Podstawowym elementem przedpokoju będzie szafka na buty. Na rynku są one dostępne w różnych rozmiarach. W małych wnętrzach sprawdzą się te wąskie, ale dość wysokie, z co najmniej pięcioma przegrodami na obuwie. Dzięki temu uniknie się butów rozłożonych na podłodze, co pomoże zachować nie tylko porządek, ale też złudzenie większej przestrzeni.

meble do przedpokoju

Jeżeli pomieszczenie jest naprawdę niewielkie i meble do przedpokoju się nie mieszczą, istnieje alternatywa w postaci gotowych paneli na ścianę. W zależności od produktu zazwyczaj składają się one z wieszaków, lustra i niewielkiego siedziska, które może być jednocześnie schowkiem na buty.

Urządzając przedpokój, należy więc pamiętać o:

  • odpowiednim rozmiarze mebli,
  • jak największej funkcjonalności,
  • stosowaniu rozwiązań optycznie powiększających pomieszczenie.

Elementem dodatkowym, ale równie ważnym będzie oświetlenie, które umiejętnie dopasowane zapewni wrażenie przestronności i czystości, oraz zadba o odpowiedni nastrój.