Lampy wiszące do salonu i sypialni – jakie warto wybrać?

lampy wiszące

Ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek mieszkanie bez dobrego oświetlenia. W salonach i sypialniach zdecydowanie królują lampy wiszące, które okazują się niezwykle funkcjonalne i uniwersalne. Nie sposób pominąć też względów wizualnych – lampy wiszące mogą całkowicie odmienić charakter wnętrza i wprowadzić niesamowity klimat do pomieszczenia. Na co warto zatem zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia do salonu i sypialni?

Lampa do salonu – jaka będzie najlepsza?

Lampy wiszące montowane do sufitu mogą stanowić główne oświetlenie w salonie, a także spełniać funkcję dekoracyjną. Aby lampa oświetlała całe pomieszczenie, powinna mieć odpowiednio duże rozmiary i być zamontowana w jego centralnej części. Jeśli salon jest wydzielony na różne strefy, można użyć kilku rodzajów lamp, by podkreślić charakter każdej z nich. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na lampę o nieco mniejszym rozmiarze, która oświetli tylko wybrane miejsce i nie da zbyt intensywnego światła. Jej wygląd powinien być dostosowany do wystroju salonu i idealnie z nim współgrać. Jeśli ściany są wysokie, a pokój przestronny, ciekawy efekt mogą dać ozdobne lampy wiszące w formie żyrandoli. Lampa z kryształkami czy dekoracyjnymi szkiełkami stanowi swego rodzaju biżuterię, którą można przystroić sufit. Interesującą opcją są też lampy wiszące z funkcją ściemniania, dające możliwość dowolnej regulacji intensywności światła.

Efektowne oświetlenie do sypialni

lampy wiszące

Wybór lampy do sypialni może nastręczać pewnych trudności. Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Oświetlenie w niej powinno sprzyjać atmosferze spokoju i błogiego relaksu. Jakie lampy wiszące najlepiej sprawdzą się w tej roli? Jeśli lampa ma stanowić główne źródło światła w sypialni, najlepiej umieścić ją na środku pomieszczenia, by oświetlenie było równomiernie rozprowadzone. Niewielką lampę wiszącą można zamontować także tuż nad łóżkiem – to dobre rozwiązanie dla osób, które przed snem lubią czytać lub przeglądać Internet. Obecnie dostępne jest prawdziwe bogactwo i różnorodność, jeśli chodzi o design lamp. Do tych najmodniejszych można zaliczyć:

  • lampy w kształcie kuli,
  • delikatne lampy ażurowe,
  • lampy z geometrycznym stelażem,
  • metalowe lampy w stylu industrialnym,
  • lampy z miękkimi abażurami.

To oczywiście tylko niektóre z wielu dostępnych opcji. Wybierając lampy wiszące do sypialni warto zadbać o to, by oświetlenie ułatwiało wykonywanie codziennych czynności, a przy tym podkreślało charakter wnętrza.