Krzesła tapicerowane – wady i zalety

Wariantów, w których występują krzesła tapicerowane jest naprawdę wiele. Mnogość materiałów powoduje, że ciężko jest zdecydować się na najlepsze rozwiązanie. Jakie materiały sprawdzą się w naszej przestrzeni? Jakie mają wady i zalety? Czy wybrać tkaninę, skórę, a może skórę ekologiczną? Zapraszamy do lektury.

Zalety i wady tkanin

Niewątpliwą zaletą tkanin jest… temperatura. Siadając na krześle pokrytym miękką tkaniną nie będziemy czuć dyskomfortu związanego z nagłą zmianą temperatury.  Ponadto siedzisko krzesła lub całe krzesło wyściełane tkaniną jest po prostu miękkie i przyjemne w dotyku. Kolejnym plusem jest fakt, że nasze ciało, nawet jeżeli usiądziemy na krześle w samej bieliźnie, nie będzie przyklejało się do mebla.

Dodatkowo warto podkreślić, że przy wyborze krzeseł tapicerowanych ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, niekiedy budżet. Warto jednak wspomnieć, że krzesła z tkaniną są tańsze od tych skórzanych, a mnogość kolorów, odcieni oraz rodzajów tkanin sprawia, że mebel dobierzemy z powodzeniem do każdego, nawet najbardziej niecodziennego wnętrza.

Zalety i wady skóry naturalnej oraz ekoskóry

Krzesła tapicerowane skórą są zawsze eleganckie. Klasyka pasuje niemal do każdego pokoju, jednak cena mebla może być wysoka. Trzeba również podkreślić, że krzesła skórzane są bardzo wytrzymałe. Pamiętajmy jednak, że skóra naturalna jest mocno podatna na działanie pazurków naszych kocich pupili. Skórę jednak łatwiej wyczyścić niż krzesła tapicerowane. To samo dotyczy krzeseł z ekoskórą.

Różnica między krzesłami ze skórą oraz ekoskórą jest zasadnicza – ta pierwsza oddycha, nawet podczas największych upałów. Ekoskóra jest jednak znacznie tańsza od jej naturalnego odpowiednika. Jednak skóra naturalna posiada również wiele wad. Są to m.in.:

  • konieczność konserwacji,
  • konieczność używania specjalnych środków czyszczących,
  • skóra niekiedy naciąga się (mniej w przypadku krzeseł pikowanych),

Wybierając mebel „na lata” warto zastanowić się nad droższym rozwiązaniem, jakim są krzesła obite skórą naturalną. Jeżeli jednak wiemy, że meble kupujemy na „jakiś” czas, warto pomyśleć o krzesłach z tkaninami. Ich różnorodność kolorów i wzorów sprawia, że nawet najbardziej wybredny użytkownik znajdzie „swój” model.

Co do zasady również krzesła pikowane będą posiadały dłuższą żywotność od pozostałych.