tyle już trwa budowa
domu zeroenergetycznego

Fotograficzna kronika budowy domu pasywnego

1/22

Jeśli można znależć specjalistów od montażu pompy, to my mamy najlepszych! Panowie z Silpompu z Warszawy wiedzą o co chodzi.

Tak wygląda jednostka sterująca Hydrovar przeznaczona do zarządzania pompą głębinową w studni.

Oszczędność energii możliwa do uzyskania przy zastosowaniu tego sterownika to 50% !

Do jednostki sterującej przeprowadzamy przewody zasilające, przewód sterujący z pompy głębinowej oraz przewód czujnika ciśnienia z instalacji w budynku.

Dobór pompy należy powierzyć specjaliście, który wyliczy wydajność studni, opory instalacji czy maksymalny pobór wody. 

Połączenie silnika z korpusem pompy, strzałka wskazuje kierunek obrotów pompy

Na korpusie pompy znajdziemy wszelkie dane dotyczące jej parametrów.

Pompa GS dobrana przez nas ma wydajność 21m3/godz. i wysokość podoszenia 340m !

Wszystkie kable które będziemy przeprowadzać w ziemi muszą mieć nałożony peszel ochronny. Inaczej czeka nas awaria.

Tak wygląda nasza studnia, zrobiliśmy wykop i posadowiliśmy dwa kręgi. Potem panowie wiertacze zrobili odwiert i wsadzili rurę PCV. Teraz my zamontujemy tu pompę.

Tak wygląda nasza pompa od góry, tędy będzie pompować wodę do naszego domu. Widoczny niebieski kabel to przyłacze prądu, jest to koszmarnie drogi przewód dedykowany do pomp głębinowych.

Z drugiej strony przygotowujemy rurę wodną do montażu, jak widać nakrętki i uszczelki zapewnią nam 100% szczelności.

Połączenie mechaniczne jak widać wymaga trochę wysiłku, cały układ składający się z pompy i przyłącza wymaga uwagi przy montażu, tak aby nie popełnić błedów, ponowne wyciagnięcie pompy to duży kłopot techniczny.

Jak widać nakrętka uszczelniająca jest bardzo duża, pompa w studni spędzi wiele lat więc musi to być trwałe połączenie. Cały zestaw przyłączeniowy to komplet. Nie ma kombinacji w tym temacie.

Co jest najważniejsze przy pracy pompy? Zabezpieczenie przed suchoobiegiem. Chodzi o to że jak w studni zabraknie wody, to pompa nie może pracować bo by się natychmiast spaliła. Zabezpiecza to czujnik w pompie.

Pompa zmontowana i możemy ją wrzucać do odwiertu w studni. Rury musi być tyle ile mamy metrów do lustra wody w studni, w naszym przypadku to 16 m.

Jest kwiecień i mamy ruszać z budową domu zeroenergetycznego Green Power, jak widać istnieje nie tylko złośliwość martwych przedmiotów, ale też okoliczności przyrody. Niestety przekładamy rozpoczęcie budowy na maj.

Pompa zamontowana i teraz obcinamy nadmiar rury wodnej i łaczymy z rurą widoczną w studni która jest z koleji przyłączem do systemu wodnego w budynku. To koniec montażu w studni.

Po wizytacji na placu niedoszłej budowy, jedziemy do redakcji walczyć z opornymi na tok myśleniowy architektami projektującymi poszczególne moduły energetyczne naszej konstrukcji. To co dla nas jest proste i oczywiste dla nich to lot w kosmos! 

Naczynie wzbiorcze do całego układu poboru wody.

Cały system jest dosyć prosty, najpierw widoczny jest koniec rury ze studni ( ten czarny ) do tego mocujemy rury wodne i po drodze montujemy czujnik ciśnienia i naczynie wzbiorcze.

Tak wygląda czujnik ciśnienia. bez niego sterownik nie dostałby infomacji o parametrach w instalacji. Montaż jak widać dosyć prosty.

Etap 1 - Rozpoczynamy prace na budowie od montażu pompy głębinowej - Dzień 1 budowy

Większość nowych domów powstaje na terenach bez odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Oznacza to, że czystą wodę mieszkańcy muszą czerpać ze studni. Rozwiązaniem optymalnym jest wywiercenie studni głębinowej i umieszczenie tam specjalnej energooszczędnej pompy!  Bez wody nie ma budowy!

1/4

Prace ziemne to zebranie humusu, którego w naszym przypadku nie było ( piaszczysty las ) i niwelacja pochylenia terenu. W naszym przypadku to prawie dwa metry od jednej do drugiej strony.

Musieliśmy przywieżć 22 samochody pospółki, aby zniwelować i wyrównać teren. Koszt 250 zł za jeden transport w sumie 5500 zł plus 25 zł za godzinę pracy koparki.

Nasz kierownik budowy daje instrukcje koparkowemu. Teraz do boju rusza ręczny batalion łopaciarzy! Teren musi być jak lustro.

Nasza ubijarka płytowa to duży kaliber, sąsiadowi w domu spadają szklanki ze stołu. Zagęszczanie to ważny element przy przygotowaniu terenu pod płyte nośną. Cały koszt przygotowania terenu to 10 tysiecy. Sporo!

Etap 2 - Przygotowanie pospółki pod płytę-prace ziemne - Dzień 2 budowy

Trzeci dzień pada deszcz ! Przyjeżdza koparka i wykonawca który będzie wykonywał prace przy płycie nośnej. Po pomiarach okazuje się że teren bardziej opada w dół niż nam się wydawało. Wykonawca prorokuje że będzie potrzebne od ośmiu do dziesięciu samochodów pospółki żeby wyrównać teren, skończyło się na dwudziestu trzech !.

1/25

Rozpoczynamy prace przy systemie GWC ( Gruntowy Wymiennik Ciepła ) My zdecydowaliśmy się na najprostszy rurowy ze względu na teren leśny i ukształtowanie terenu.

Najważniejszy element systemu to rura z polipropylenu, która jest zakopana na 1,6 metra w gruncie, gdzie temperatura zimą jest zawsze plusowa ( 6-8 C). Na zdjęciu widać zaślepki rur chroniące przed zanieczyszczeniami.

Koniec systemu GWC, czyli kominek i filtr oczyszczający powietrze wpadające do budynku. Samo posadowienie kominka czerpni to w naszym przypadku 30 metrów od budynku, bo tyle wynosi obliczona długość rury.

Czapka czerpni to element przez który do budynku będzie pobierane powietrze. Musi być nierdzewny i dyskretnie zakomponowany w terenie bo będziemy się na niego patrzeć parę lat.

System składa się z dwóch rur po 15 metrów, takim łącznikiem połączymy te rury. 

Pierwszy etap to znosimy materiały na plac budowy, mogą to wykonywać osoby po 15 minutowym kursie przystosowującym. Nam udało się zapędzić dział marketingu Venture Industries do tego zadania.

Koparka nasz przyjaciel, czyli Pan operator rozpoczyna kopanie rowu pod nasz system GWC.

Rozwijamy rure obok miejsca gdzie ma się znajdować wejście systemu do budynku. Projektu posadownienia rury nie mamy, ale wykorzystując ukształtowanie terenu wyznaczamy jej przebieg.

Rozwijamy rurę, na tym etapie najważniejsze jest aby do rury nie dostały się zanieczyszczenia budowlane , jak piach czy inne.

Przenosimy rurę w miejsce jej zakopania. jak widać jest to kawał rury.

Ukształtowanie terenu mamy korzystne do wykonania takiego systemu. Lekki spadek terenu powoduje że w rurze nie będa się gromadziły resztki skroplin wody, łatwiej też nam będzie czyscić tę rurę.

Wykop prawie gotowy! Musimy sie spieszyć bo jest wąsko i piach się obsypuje do wykopu. Jak nam się zawali część wykopu pozostają tylko łopaty!

Długość tej rury nie jest przypadkowa. Cały system wentylacji z odzyskiem jest projektowany, trzeba obliczyć tzw.spreż i przeliczyć długość systemu GWC. Nam z wyliczeń zapotrzebowania na energię  wyszło że rura ma mieć 25 mb.

Szef działu marketingu Venture Industries przy łopacie. Jak w Japonii. 

Osadzamy rurę w wykopie. Jak widać jest to zbiorowy wysiłek całej ekipy. Na ten moment czekaliśmy cały dzień. 

Połączenie rur za pomocą mufy łacznika. Sama istota połaczenia w miarę przejrzysta. Łącznik, uszczelki gumowe i trochę siły do zmontowania.

Przygotowania do połączenia rur. Uszczelka i mufa. Staramy się aby do połączenia nie dostał sie piach.

Okazało sie że musimy przyciąć rurę do długości 25 metrów, tak jak jest w projekcie. Przycinanie rury bezproblemowe, uniwersalny nóż budowlany załatwia sprawę.

Tak wygląda koniec rury systemu w miejscu gdzie będzie kotłownia. Ważne aby do rury nie dostały sie zanieczyszczenia z budowy. Zanim będzie gotowa kotłownia minie parę tygodni.

Chwila przed wylaniem płyty, teraz z perspektywy czasu, to że nie zlikwidowaliśmy pochylenia tej rury, miało potem wpływ na montaż systemu, rura po prostu była krzywa w kotłowni.

Druga strona systemu, czyli czerpnia, tutaj miejsce posadowienia kominka musimy zabetonować.

Gotowy kominek, czerpnia systemu GWC ( Gruntowy Wymiennik Ciepła ) 

Jeden z elementów systemu to separator skroplin w rurze, który pozwala na usuwanie wody z rury do gruntu. Przydatny jest też przy czyszczeniu rury.

Po wylaniu płyty nośnej budynku, widzimy rurę systemu GWC w miejscu gdzie będzie kotłownia i rekuperator.

Tak wygląda czerpnia powietrza w rok po budowie. W głebi dom pasywny. Instalacja sie opłaciła i rekuperator zimą otrzymywał powietrze wcześniej ogrzane w GWC.

Etap 3 - Montaż GWC ( Gruntowego Wymiennika Ciepła ) - Dzień 3 budowy

GWC to w naszym przypadku rura z polipropylenu, która zakopana na 1,6 metra pod ziemią spowoduje, że przepływające nią powietrze będzie się w zimie ogrzewać i dopiero wtedy wpadać do rekuperatora z wymiennikiem ciepła. Wymiennik ciepła to konstrukcja podobna do chłodnicy samochodowej, gdzie powietrze z budynku oddaje ciepło do powietrza świeżego, które właśnie przez GWC jest tłoczone do budynku.

1/88

Perwszy dzień pracy przy płycie betonowej budynku. Ten etap znamy z GWC. Pospółka, zagęszczanie, a efekt to perfekcyjnie równa powierzchnia pod płytę.

Ustawiamy płyty styropianowe szalunkowe w obrysie płyty nośnej budynku. Wcześnie musimy zakopać media, czyli kanalizacyjne rury, przyłącze wody ze studni i przyłącze prądowe.

Miejsce gdzie będzie klatka schodowa to łuk, dla wykonawcy trudność. Ale nie psioczy! 

W międzyczasie koparkowy umieszcza jeszcze kable instalacji w podbudowie. Na tym etapie nie powinno już się prowadzić żadnych wykopek. Ale życie życiem!

Betonem musimy unieruchomić płyty styropianowe które bedą tworzyć szalunek naszej płyty betonowej. Dla niewtajemniczonych muszę podać że wszystko co robią ci ludzie na budowie jest zawarte w projekcie płyty.

Koparkowy szaleje i zakopuje instalacje, praca przy tym etapie to głównie pomiary posadowienia i obrysy płyty. Jest do tego potrzebny geodeta który nam to wytyczy. My jesteśmy już tacy mądrzy że robimy to sami.

Widać po mału zarys budynku, w głębi mały kwadrat to pokój obok salonu. Budynek ma kształt składający się z trzech kostek przenikających się. Modernizm jest piękny! Tylko szkoda ze budynek ma 110 m2 powierzchni mieszkalnej.

Na razie trudno sobie wyobrazić klatkę schodową w tym miejscu. Jest to nowatorska konstrukcja i mamy nadzieję że sie sprawdzi. 

Posadawianie ścian fundamentu płytowego musi być zrobione dokładnie, jak się pomylimy to będziemy mieli większy, albo mniejszy budynek.

Nowoczesne technologie a bez betoniarki ani rusz. Bardzo dużą innowacją i ochroną środowiska jest fakt że do szalunków płyty nie używamy desek, tylko styropian który jest elementem konstrukcji płyty.

Przyłącza kanalizacyjne w budynku, wytyczamy ich umiejscowienie na podstawie projektu instalacyjnego. Pomyłka może nas drogo kosztować. Albo będziemy mieli toaletę na środku łazienki.

Tzw. ławy drutowe, geodeta wytycza zarys posadowienia i wykonawca rozciąga sznurek według którego posadawiamy płyty styropianowe. Jest to podstawowy elementarz prac budowlanych.

Posadowienie płyty styropianowej w szalunku jest jak widać proste, ustawiamy tam gdzie ma być i mocnymi uderzeniami przez deskę ustalamy jej położenie, potem zaprawa cementowa jako stabilizator płyty.

Jak widać postęp na budowie w temacie betoniarek niezmienny od 80 lat.

Etap tych prac pozwala na szybkie budowanie, każdy z nas wie jaki to stres, im szybciej tym lepiej.

Wypełniacz i uszczelniacz to tradycyjna pianka do styropianu. Płyty styropianowe staramy się mocno ze sobą łączyć. 

Połączenie dwóch płyt musi być wzmocnione od dołu podmurówką z betonu i od góry za pomocą metalowych klamr.

Połączenie płyt wzmacniane i stabilizowane za pomocą piany do styropianu. Dokładność mile widziana, tutaj nie ma miejsca na pracę na skróty.

Prace przy wykonywaniu stopy fundamentu przed garażem. 

Rury kanalizacyjne posadowione w miejscach przyłączy, tutaj odchyłka od dokumentacji technicznej może nas póżniej drogo kosztować. Nie da sie zrobić poprawek, jak wylejemy płytę.

Łuk z płyt styropianowych to specjalnie przygotowany przez producenta profil według dokumentacji technicznej wykonawczej.

Odpływy posadowione, teraz możemy układać płyty styropianowe.

Kończymy prace przy obrysie płyty i ścianach fundamentowych. Jest to najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny etap prac przy płycie.

Tak wygląda gotowy fragment łączący część płyty garażowej z fundamentem pod ścianę osłonową przed wejściem.

Ściany fundamentowe gotowe, ten etap zrobiliśmy w 1,5 dnia. Nie potrzebowaliśmy szalunków z desek, bądz innych szalunków, które póżniej byśmy wyrzucili. Kłania się ekologia. Ta prawdziwa, nie na pokaz.

Układanie płyt styropianowych i pierwsze przymiarki do tego tematu. Ten etap jest dosyć prosty. 

Pospółkę musimy wyrównać i zrobić na powierzchni lustro. Pod płytami styropianowymi nie może być żadnych nierówności czy zanieczyszczeń. 

Wyrównywanie terenu to jak widać dosyć proste zajęcie. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Nawet nasi redaktorzy mogliby to robić po krótkim przeszkoleniu.

Jakiego używać styropianu? Najlepiej najtańszego, ale dedykowanego do zastosowania w gruncie. My zastosowaliśmy produkt firmy Termoorganika o nazwie Fundament GOLD.

Pierwsze koty za płoty! Układanie płyt musi być naprzemienne, tak aby nie było mostków termicznych.

Jak widać, grubość izolacji płyty jest imponująca, dwie warstwy każda po 20 cm. Ale takie są wymagania dotyczące domu pasywnego. Osiągnięty współczynnik przenikania ciepła to 0.11W/m2

Styropianu zużyjemy prawie 50 m3, to cały samochód cieżarowy. Ogrom !

Styropian jest najlepszym materiałem do izolacji płyty nośnej budynku. Producenci posiadają też wełnę np. Gruntoterm Rockwoola, ale styropian się bardziej zadomowił w tym etapie.

Samo układanie to bajka, dokucza nam tylko słońce, które niemiłosiernie odbija się od białych płyt, Ale nie ma co łez ronić !

Oczywiście przy układaniu też jest konieczna dokładność i trzeba płyty dosuwać, aby nie generować mostków termicznych.

Przy przenoszeniu płyt musimy zadbać o to aby ich nie uszkodzić mechanicznie.

Nasz patent na docinanie płyt, piła łańcuchowa elektryczna! Ale w akcji docinania styropianu o tej grubości jest to nieuniknione.

Miejsca które wykonawcy lubią najbardziej, czyli docinki i otwory.

Jak widać można to zrobić dokładnie! 

W ciągu jednego dnia układamy dużą część izolacji. 

Aby osiągnąć efekt mijanki płyt styropianowych musimy je docinać, podobnie z elementami rur instalacyjnych i odpływowych.

Płyty styropianowe GOLD są pakowane po trzy w jednej paczce, czyli paczek mamy obłędną ilość.

Wycinanie w płycie otworu pod rurę kanalizacyjną, krok po kroku. Najpierw robimy zarys otworu i następnie....

.......docinamy, trudność jest taka ze jest to koło!

Równolegle z układaniem płyt, prowadzimy prace kontrolne pomiarowe, tak aby warstwa styropianu była idealnie równa na całej powierzchni.

Izoalacja półokrągłej klatki schodowej jest gotowa, było jak widać trochę docinek.

Dwie warstwy pozwalają nam na dopasowywanie płyt styropianowych na mijankę, tak aby mostki termiczne zminimalizować.

Zbliżamy się do  końca układania płyt,  już widać brzeg, czyli płyty cokołowe.

Nasz kącik docinacza jak widać pracuje pełną parą. Pomimo tego że przez styropian przechodzi mało instalacji pracy jest sporo.

Jeszcze tylko uszczelnienie płyt cokołowych przy fundamencie ściany osłonowej i możemy się brać za następny etap.

Teraz pora na montaż systemu grzewczego który będzie integralną częścią płyty nośnej budynku.

Pierwszy krok to wyznaczenie posadowienia centralki grzewczej, zgodnie z dokumentacją techniczną z projektu.

W przygotowanym otworze umieszczamy kasetę ochronną i uszczelniamy wokół niej szczeliny w styropianie, tak aby ją unieruchomić.

Kaseta grzewcza składa się z jednego elementu, do wystających końcówek przyłączymy przewody obiegu powietrza w płycie.

Widoczne z drugiej strony otwory to miejsca przyłączenia rur obiegowych w płycie, którymi będzie krażyć powietrze o temperaturze 35C

Kontrola poprawności prac budowlanych, płyta może mieć odchyłki na powierzchni do 2 mm.

I tutaj mierzymy poprawnośc posadowienia kasety grzewczej systemu Legallet.

Montowana przez nas kaseta centrali grzewczej będzie w przyszłości wyposażona w agregat elektryczny do ogrzewania powietrza w instalacji. Producent przyłącza też rury miedziane, aby w przyszłości można było przyłączyć pompę ciepła.

W styropianie wykonujemy bruzdy do przeprowadzenia rur miedzianych do kotłowni. W rurach tych po zmianie agregatu z elektrycznego na wodny krażyć będzie czynnik grzewczy czyli woda.

Rury miedziane izolujemy termicznie otulinami.

Instalacja wodna zasilająca alternatywnie kasetę grzewczą gotowa! Pozwoli to nam w przyszłości na zmianę sposobu zasilania nagrzewnicy.

Zbrojenie obwiedniowe płyty z prętów zbrojeniowych, które wcześniej przygotowaliśmy według projektu. 

Pierwsze siatki położone i układamy zbrojenie obwiedniowe.

Siatki mają wymiary 2 x 3 metry. Przenoszenie jak widać wymaga dwóch robotników.

Dystanse pod siatki to konieczność. Widoczne są też w rury systemu grzewczego,  w miejscu gdzie będzie kotłownia. Oczywiscie końcówki trzeba wygiąć do góry.

To co tygrysy na budowie lubią najbardziej czyli wiązanie zbrojeń drutem, tak aby beton nie rozbił zbrojenia.

System grzewczy w dużej części jest już widoczny.

Widoczne są rury systemu grzewczego, podwiązujemy je do górnych siatek aby system grzewczy miał mniejszą bezwładność.

Jak widać podwiązywanie rur to dosyć proste czynność i konieczna przy systemie Legallet. Wadą tego systemu jest długie rozgrzewanie płyty. Im rury wyżej tym bardziej zmniejszamy czas potrzebny do rozgrzania betonu.

Wzmocnienie progu przy wjeżdzie do garażu.

Zbrojenie ułożone w fundamencie ściany, widoczne jest też frezowanie styropianu tak aby beton miał odpowednią odporność na sciskanie, zgodnie z projektem.

Podkładki pod zbrojenie to konieczność, nie starajmy się zamieniać na kawałki cegieł bądz inne patenty. 

Kaseta centrali grzewczej po montażu wygląda jak serce kosmity, czerwone rury to oczywiscie magistrala którą podgrzane powietrze w obiegu zamkniętym będzie krażyć w płycie betonowej.

Gruba rura wychodzi z kasety grzewczej, do niej przyłączamy czerwone rury rozchodzące się w płycie. Gruby odcinek rur posadawiany jest w miejscach gdzie są najdalsze punkty odbioru ciepła w płycie.

System grzewczy gotowy, teraz mocujemy łaty metalowe które wyznaczą nam powierzchnię betonu. Wszystko sprawdzamy poziomnicą laserową.

Tak wyglada miejsce naszej klatki schodowej, tutaj w mniejszym zagęszczeniu ale też są nitki systemu grzewczego Legallet.

Rozkładamy łaty stalowe do poziomowania betonu.

Płyta grzewcza Legallet chwilę przed wylaniem betonu. Wygląda to na skomplikowany układ, ale robi się go w dwa dni.

Widoczna trąba słonia to zapowiedż tego że za chwilę wszystko zniknie pod warstwą betonu. 

Pierwsza gruszka idzie w płytę. Trzeba uważać aby silny strumień betonu nie uszkodził nam elementów rur bądz innych.

Wibrujemy beton aby wypełnił  wszystkie zakamarki, teraz producenci betonu mają już produkty dostosowane do wylewania w płycie bez wibrowania.

Powierzchnia płyty jest mała więc wibrowania nie ma dużo.

Betonu coraz więcej, musimy się spieszyć bo beton zacznie nam twardnieć po dwóch godzinach.

Wyrównujemy powierzchnie betonu za pomocą łaty.

Z drugiego końca kończymy zalewanie płyty.

Wyrównywania ciąg dalszy, zmęczenie ogarnia ekipę, ale widać już fajrant.

Miło popatrzeć ! Teraz musimy poczekać aż woda odparuje i beton lekko stwardniej by zacząć go zacierać maszynowo.

Cztery dni pracy i płyta gotowa! A ile czasu robilibyśmy ściany fundamentowe? 4 tygodnie! Jest różnica, a ile stresu mniej. Koszt płyty z systemem grzewczym na gotowo to 50 tysięcy, powierzchnia płyty 110 m2

Etap 4 - Płyta nośna z systemem grzewczym Legalett - Dzień 4 budowy

Praca przechodzi w fazę robienia lodowiska czyli układania styropianu w dwóch warstwach na mijankę. Co ciekawe, technologia ta nie wymaga izolacji przeciwwodnych!. Cud technologiczny ! Praca idzie sprawnie, jedynie świecące słońce powoduje, że światło się odbija od styropianu i razi w oczy, ale damy radę !

Etap 4 - Płyta nośna z systemem grzewczym Legalett - Dzień 5 budowy

Etap prac budowlanych polegający na wykonaniu płyty na której będzie posadowiony budynek to nowość na naszych placach budów. Niestety w budynku który ma być energooszczędny a w naszym przypadku pasywny jest to absolutna konieczność. Dobra izolacja od gruntu oraz szybkość prac ( 6 dni ) w stosunku do tradycyjnych ścian fundamentowych, gdzie czas potrzebny do zrobienia podobnego fundamentu to ok trzech tygodni. Koszty? Doliczając robociznę przez trzy tygodnie, to płyta wyjdzie nas 10% drożej ze względu na wiekszą ilośc stali i betonu. Korzyści ? Ciepło! Ciepło! i jeszcze raz Ciepło w domu!

Etap 4 - Płyta nośna z systemem grzewczym Legalett - Dzień 6 budowy

Pierwszy składnik płyty to jest jej projekt.  Realizuje go wykonawca, jeśli specjalizuje się w tych pracach, bądz projektant. Bez projektu nie ruszamy z pracami. Pierwszy krok przy naszej płycie to wyrównanie terenu i zakopanie instalacji odpływowej i przyłączy. Dalej układamy warstwę izolacji o grubości 40 cm. Są to dwie warstwy po 20 cm, układane na zakładkę, szalunki też są styropianowe o grubości 20 cm, które póżniej połączymy z izolacją ścian nośnych budynku. Dzięki temu zyskamy konstrukcję na poziomie 14 kW/m2/rok. Prac przy płycie to jeden z najszybszych etapów budowy.

Etap 4 - Płyta nośna z systemem grzewczym Legalett - Dzień 7 budowy

Użyty do płyty styropian to produkt firmy Termoorganika. Specjaliści ze Szwecji, skąd pochodzi patent na płytę grzewczą Legallet przecierali oczy ze zdumienia jak porządny materiał wrzucamy w ziemię. Ciekawostką jest to, że nie wykonuje się w  tym systemie żadnej izolacji przeciwwodnej, jak w tradycyjnych ścianach fundamentowych. System Legallet polega na tym że w betonie płyty nośnej są specjalne rury w których krąży powietrze o temperaturze 35 stopni. Powietrze to nagrzewa beton i w domu mamy ciepło. Proste !

Etap 4 - Płyta nośna z systemem grzewczym Legalett - Dzień 8 budowy

Czerwone rury przychodzą na plac budowy już przygotowane przez producenta i docięte według projektu. Pogrupowane w sekcje rury wraz z łącznikami i kolankami, układa się w prosty sposób. Najpierw paczkę układamy w miejscu gdzie ma być dana sekcja rur. Po odpakowaniu paczki i rozłożeniu rur w miejscu gdzie mają być, szukamy sznurka wystającego z rury i go mocno pociągamy. Wtedy złączki i narożniki nachodzą na siebie i system jest gotowy. Musimy go tylko połączyć z drugą sekcją. Genialne! Gosć który to wymyślił musi spać na forsie!

Etap 4 - Płyta nośna z systemem grzewczym Legalett - Dzień 9 budowy

Przekrój przez płytę nośną z systemem grzewczym: zagęszczona pospółka, styropian 40 cm, dystanse pod siatki zbrojeniowe, siatki zbrojeniowe z prętów 6 mm, rury systemu grzewczego, druga warstwa siatek z prętów 6mm, podwiązujemy rury do górnych siatek, beton B20. I gotowe!

Zalety: w 6 dni mamy zrobiony ten etap. Koszty: 10% więcej niż tradycyjne ściany fundamentowe. Parametry cieplne płyty: 0,11 W/m2

Posumowując: cieplej i lepiej nie da się zrobić !

1/60

Przyjechały bloczki z firmy Solbet.

Ściany nośne w domu pasywnym wykonujemy z bloczków z betonu komórkowego, bloczki mają grubość 24 cm. Na nie położymy 20 cm izolacji termicznej. W sumie ściana będzie miała 45 cm. 

Pierwsza warstwa to świeta rzecz, błąd tutaj zaowocuje rozbiórką ściany przy piątej  warstwie.

Znowu bloczki przyjechały! W sumie dwadzieścia siedem palet !

Nasza ekipa przy sesji zdjęciowej dla Gali!

Kierownik budowy i jego specjaliści od murowania, okazało się że faktycznie robota poszła gładko.

Klatka schodowa wymaga docinania bloczków, trwa opracowanie sposobu docinania.

Przygotowania do prac budowlanych. Na razie wszyscy kręcą sięw kółko.

Rozrabiamy za pomocą tradycyjnej betoniarki ( to już druga nasza betoniarka ) zaprawę do pierwszej warstwy bloczków. Nie posadawia się jej za pomocą zaprawy cienkowarstwowej. 

Kto zna recepturę zaprawy cementowej?  Dwie łopaty piasku, cztery cementu i pół wiadra wody. Na szczęście mamy gotowy produkt firmy Lafarge i nie musimy przechodzić tej edukacji.

Izolacja przeciwwodna pierwszej warstwy, musi być odporna na gnicie i nie może mieć otworów. Kupuje się na składzie. W razie problemów można zastosować grubą folię.  

Walka z bezrobociem ! Dwóch rozwija folię? To chyba parcie na szło!

Izolację zawijamy na zakładkę 30 centymetrową.

Zaprawa cementowa nakładana na folię, zaczynamy zawsze od narożnika.

Bloczki gotowe do nałożenia na zaprawę.

Robota jak widać mocno przyspieszyła, bo na rozwijanie izolacji przeciwwodnej już nie mogłem się patrzeć!

Kierownik budowy kontroluje wszystko.

Do przycinania bloczków mamy super maszynę. Kiedyś docinało się ręczną piłką.

Bloczki możemy docinać na różne sposoby, głównie będziemy docinać bloczki klatki schodowej.

Druga warstwa to znak że robota przyśpieszy. To dobry znak.

Nasz plac budowy w całej okazałości, ekipa jest liczna więc mam nadzieję ze pójdzie szybko.

Murowanie na zaprawę energooszczędną cienkowarstwową. 

Pies strużujący czyli wilk to nasz przybłęda ze schroniska, to jego drugi dom pasywny, jak widać nie robi to na nim wrażenia.

Nasza druga przybłęda ze schroniska, pies o ksywce bezdomny. W tle ekipa budowlana, która jak widać krząta się, a ilu robi?

Pomału wyłazimy z pierwszej warstwy bloczków, teraz będzie szybciej.

Trzecia warstwa i pomału robi się ciasno na powierzchni płyty. Wszędzie bloczki i bloczki.

Klatka schodowa na piętro naszego domu pasywnego.

Pierwsza warstwa łuku klatki schodowej. Trochę przycinania, ale nikt nie obiecywał że będzie lekko!

Praca wrze, pogoda dopisuje, a murowanie z bloczków Solbet jest dosyć proste.

Jak widać najlepiej chłopakom idzie ze ścianami bez otworów okiennych.

Przy okazji kręcimy wspólnie z TVN film o budowie domu pasywnego. Do obejrzenia na naszej stronie w zakładce filmy.

Bez piły czarno bym widział nasze tempo prac przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych.

Druga warstwa , jak będą błędy w wypoziomowaniu pierwszej to dowiemy się o tym w piątej warstwie dlatego chłopaki tak sprawdzają.

Kręcimy kolejny dzień! Jeszcze 12 dni filmowych przed nami.

Praca pali się w rękach, jak wszystkie etapy tak szły by szybko dom powstałby w dwa tygodnie, jak nasz!

Kolejny dzień nagrania z TVN filmu o budowie domu pasywnego, do obejrzenia u nas na stronie.

Co ciekawe nasz dom pasywny posiada dwie ściany bez otworów okiennych.

Klatka schodowa jak widać nie przyciąga chętnych do jej murowania.

Mury pną się do góry, jesteśmy w połowie roboty.

Klatka schodowa mocno zarysowała się w konstrukcji budynku.

Jeszcze jeden pies z kolekcji bezdomnych, tym razem pies o ksywce foka ze względu na podobieństwo.

Kręcimy film Panie reżyserze! A kto będzie grał spalonego?

Klatka schodowa w połowie zaawansowania. Wykonawca jak zobaczył ile przycinania to trochę psioczył ale póżniej się przyzwyczaił.

Rpbota wrze a nasze hobby ze schroniska niezmiennie na straży.

Wspólnie z TVN kręcimy materiał o budowie domu pasywnego. Możecie go zobaczyć w zakładce filmy.

Mury pną się do góry.

Klatka schodowa z zewnątrz robi spore wrażenie. Mnóstwo przycinania bloczków.

Klatka schodowa od środka, trochę było przycinania bloczków.

Tak wygląda przyłącze centrali grzewczej systemu Legalett, w przyszłości będziemy tu mogli przyłączyć pompę ciepła.

Nadproże jak widać można przenieść ręcznie, każde nadproże składa się z dwóch elementów.

Nadproże ląduje na swoim miejscu.

Pierwszą cześć nadproża smarujemy zaprawą do tego dosuniemy drugie i otrzymamy monolityczne nadproże.

Nadproże składa się z dwóch elementów, ze względu na cieżar.

Maszynka do nakładania zaprawy cienkowarstwowej, dzieki temu uzyskujemy jednolitą warstwę zaprawy.

Posadawianie nadproża to czynność jak widać dosyć prosta, oczywiście do spojenia używamy zaprawy.

Prace przy ścianach są ukończone, zostały tylko nadproża..

Ostatnie nadproże i dom ma już zarys.

Te pomiary tak trochę po robocie, ale rozumiem że jest o.k.! Taka budowlana kokieteria.

Ściany nośne domu pasywnego gotowe! Cała operacja przeszła bezboleśnie.

Ten magazynier w Hunnebecku to chyba jest niewidomy żeby wydać klientowi taką belkę.

Etap 5 - Murowanie ścian nośnych w systemie bloczków Solbet - Dzień 10 budowy

Na plac budowy przyjechały bloczki firmy Solbet. W naszym domu pasywnym zdecydowaliśmy się na bloczki z betonu komórkowego. Bloczek o szerokości 24 cm zostanie uzupełniony o 20 cm system dociepleniowy co da nam współczynnik przenikania na poziomie 0,17 W/M2/rok. Można też dla poprawienia akumulacji ciepła zastosować bloczki wapienne o nazwie Silka.

Etap 5 - Murowanie ścian nośnych w systemie bloczków Solbet - Dzień 11 budowy

Pierwszy krok na budowie przy wznoszeniu ścian to dobra ekipa budowlana. W naszym przypadku ekipę przysłała firma Solbet. Ekipa jest liczna więc prace pójdą sprawnie. Rozrabiamy zaprawę i układamy izolacje przeciwwodną pod pierwszą warstwę bloczków, jak widać przy postępie technologicznym ten etap od 1830 roku jest niezmienny.

Etap 5 - Murowanie ścian nośnych w systemie bloczków Solbet - Dzień 12 budowy

Dysponujemy maszyną do przycinania bloczków, pozwala ona na precyzyjne docinanie tak aby szczelina pomiedzy bloczkami była jak najmniejsza. Pierwszy etap przy wznoszeniu ścian jest najważniejszy, druga i trzecia warstwa idą bardzo szybko. Ten etap jest najbardziej ulubionym przez inwestorów zew zględu na jego spektakularność czyli jak dawniej mówiono, pną się mury do góry! Murowanie bloczków i zasady są takie same jak w zwykłym budynku.

Etap 5 - Murowanie ścian nośnych w systemie bloczków Solbet - Dzień 13 budowy

Jak widać prace idą szybko. Dom pasywny ze względu na fakt że nie ma otworów okiennych od strony wschodniej i północnej co jest konieczne ze względu na parametry energetyczne ( 14kW/m2/rok). Widoczna okrągła forma architektoniczna to klatka schodowa na piętro. Ekipa filmowa TVN kręci materiał na temat wznoszenia domu pasywnego. Film ten znajduję się na naszej stronie internetowej w zakładce filmy.

Etap 5 - Murowanie ścian nośnych w systemie bloczków Solbet - Dzień 14 budowy

Ściany gotowe! Teraz pora na elementy madprożowe. W systemie Solbet jest to ciekawie rozwiązane. Nadproże jest podzielone na dwa elementy aby nie było potrzeby używania małego dżwigu do jego umiejscowienia. nasze nadproża nie są wielkie ale w przypadku szerszych jest to już problem. Nasze nadproża montujemy w jeden dzień. 

1/23

Star ze Starachowic, każdemu miłośnikowi zabytkowej motoryzacji kręci się łza w oku. Ten Hunnebeck to chyba jakaś mała firma.

Niezła piramida ! Policja ich nie zatrzymała to cud! Ale jak ja bym jechał 60 na godzinę przez wieś to zagrożenie życia!

Zgroza ! 

Jak przyjmiemy takie belki z wypożyczalni to przy odbiorze nas za naprawę obciążą.

Pierwszy krok przy szalowaniu stropu. Najwieksza belka stropowa dzieląca płytę stropową na pół.

Jak widać prace przy stropie rozpoczynamy od rozstawienia podpór.

Wczesne stadium szalowania stropu, najpierw belki nadproży.

Podpory metalowe systemu stropowego, radze ich nie pogubić bo zapłacimy kare przy rozliczeniu wypożyczonych elementów.

Konstrukcja stropu to podpory metalowe, na to belki i płyty, cały system szalunkowy jest przygotowywany na podstawie projektu i wypożyczany.

Wciągamy płyty na strop.

Układanie płyt na stropie, czynność zaliczana do prostych. 

Prace przy stropie dzień kolejny.

Układanie płyty na stropie, nic spektakularnego.

Przyjemny etap prac czyli ukśładanie płyt szalunkowych w naszym przypadku firmy Hunnebeck.

Szalowanie wieńca budynku pasywnego, do tego dojdzie płyta stropowa.

Rodzina Jażów przy pomiarach płyt, robota przebiega planowo a to jest najważniejsze.

Płyt szalunkowych coraz więcej, z reguły używa sie do tego płyt OSB, ale my tniemy szalunkowe bo kto bogatemu zabroni?

Prace przy stropie są mało spektakularne.

Zbrojenie głównej belki stropowej, kawał zbrojenia! Ale na tej belce opierać się bedzie całe piętro domu pasywnego.

Pozostaje nam przygotować otwór klatki schodowej do betonowania, nie ma na to gotowych rozwiazań, trzeba improwizować.

Narożnik zbrojenia, trochę mizernie powiązane ale kierownik budowy kontroluje to przed zalaniem betonu. Będzie poprawione.

Belka wzmacniająca nadproże na środku stropu, aby uniknąć słupa w środku musimy dać taką belkę.

Zbrojenie stropu gotowe, jeszcze tylko druga warstwa i dzwonić po beton.

Etap 6 - Betonowy strop pierwszej kondygnacji - Dzień 15 budowy

Pierwszy dzień apokalipsy na naszej budowie domu pasywnego! Przyjeżdzają Starem! elementy szalunkowe do stropu z firmy Huennebeck. Zamykając oczy na fakt w jaki sposób zostały na tym samochodzie ułożone (  mnie to Policja zatrzymuje jak jadę 15 kilometrów więcej niż na znaku, a jego nie, bo nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym ) Przywiezione szalunki są w duzej części zniszczone! magazynier który to ładował, był ślepy!

Etap 6 - Betonowy strop pierwszej kondygnacji - Dzień 16 budowy

Rozstaw i miejsce elementów wypożyczonego szalunku znajdują się w projekcie sporządzonym przez Huennebecka. Nasza ekipa rozstawia podpory oraz belki, na to układamy płyty szalunkowe. Z reguły używa sie płyt OSB, ale my robimy to na płytach szalunkowych. Po ułożeniu płyt wnosimy na górę elementy zbrojeniowe. Strop jest bardzo pracochłonnym etapem całej konstrukcji domu pasywnego.

1/17

Nasi specjaliści z firmy Ventue Industries przed montażem systemu wentylacji w stropie. My robimy to po raz pierwszy, oni też, ale damy radę.

Airbox systemu wentylacji. To tutaj beda się schodzić wszystkie rury ze stropu. Sam airbox a raczej dwa znajdą sie a kotłowni, jeden airbox dla powietrza wywiewnego a drugi dla nawiewnego.

Pan Mariusz z zagadkowym uśmiechem prezentuje rurę systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Użyta centrala bedzie pochodziła ze Szwedzkiej firmy Vallox.

Tak wygląda rura systemu wentylacji. Ma średnicę pięciu centymetrów, cała jest odporna na ściskanie więc może być zamontowana w betonowym stropie.

Do każdej puszki anemostatowej przyłaczamy przewody wentylacyjne, oczywiscie kaseta jest w betonie razem z rurami systemu wentylacji. W budynku widoczny będzie tylko otwór do montażu anemostatu.

Przygotowania naszej ekipy od wentylacji do pracy. Widoczny jest eż komplet podzespołów do ułożenia kanałów.

Wyznaczamy miejsce gdzie w kotłowni mają wyjść przewody, docelowe otwory będziemy robić na górze stropu.

Wiercimy otwory do boxów systemu wentylacji.

Przymiarki do przejść przez strop rur do boxów rekuperatora. Do kontroli służy szablon z rozstawieniem otworów.

Prace przy stropie w pełni, pomału wyłania się bryła budynku. Przy stropie praca jest czasochłonna. My mamy sprawną ekipę, rodzinę Jeżów.

Tak wyglądają kasety anemostatów które zostaną zalane betonem. Musimy je rozmieścić w miejscach gdzie w stropie są wprojektowane przejścia do budynku.

Rozmieszczenie anemostatów w stropie, wymaga dokładnych pomiarów.

Tradycyjnie szef marketingu Venture Industries przy pracy. Niestraszne dla niego żadne zadanie.

Przycinamy końcówki kaset anemostatów które znajdą się w betonie stropu.

Nasza siła fachowa sprawdza się też w transporcie.

Rury systemu wentylacji jeszcze w paczkach po 25 metrów.

System rur wentylacyjnych do rekuperatora za chwilę przykryje beton. Ale mamy pózniej spokój z prowadzeniem rur w budynku.

Etap 7 - Montaż rur stropowych do systemu rekuperacji Vallox 140 - Dzień 17 budowy

Pora na nasz system wentylacyjny, a raczej na jego kanały które będa rozprowadzone w stropie i zalane betonem. Jest to o  tyle ciekawe że póżniej przy wykańczaniu środka budynku nie mamy problemu z zabudową kanałów, bo znajdują się one w betonie. Praca polega na  rozłożeniu rur oraz w miejscu gdzie schodzą sie one do planowanej kotłowni wykonanie otworów i wprowadzenie tam rur wentylacyjnych.

 

Etap 7 - Montaż rur stropowych do systemu rekuperacji Vallox 140 - Dzień 18 budowy

Rury są wykonane z odpornego na ściskanie materiału. Ich średnica jest mała więc z reguły do jednego miejsca gdzie będzie anemostat układane są dwie rury i łączone w kasecie. Rury układamy pomiędzy siatkami zbrojeniowymi, problem pojawił się w miejscu gdzie rury przechodzą przez belkę stropową. Umieszczenie tam w poprzek belki kilku rur zmienia jej parametry wytrzymałościowe. Układamy je konsultując się z projektantem.

1/11

Pompiarz musiał powycinać gałęzie żeby rozwinąc słonia na budowie.

Pompa do betonu ma problemy z rozwinięciem ramienia do pompowania.

Chwila przed katastrofą, zaraz beton rozsadzi ten mizerny szalunek.

Otwór klatki schodowej naszego domu pasywnego.

Po wylaniu betonu zrobił się meksyk. Obrzeże klatki schodowej bedzie wymagało ręcznej obróbki.

Jedyny błąd w projekcie domu pasywnego, zaprojektowane przeze mnie okna dachowe płaskie. Tyle ile było przy tym roboty i żadnych korzyści energetycznych. Trzeba było zrobić płaski dach.

Strop betonowy nad dachem kostki dolnej. 

Imponująca grubość betonu, architekt chyba przesadził z zapobiegliwością i przewymiarował grubość stropu. 

Pracę przy ścianach kotłowni. Ściany kotłowni o grubości 12 centymetrów z bloczków silikatowych. 

Widoczne przejście w stropie i zamontowaną rurę do czerpni powietrza do rekuperatora.

Szalunek był zbyt słaby i nadmiar betonu trzeba będzie skuwać młotem udarowym.

Etap 8 - Zalewanie stropu pierwszej kondygnacji betonem - Dzień 19 budowy

Pora na słonia czyli pompę do betonu. Samo zalewanie robimy już póżno po południu. Samo wylewanie betonu trwa dwie godziny. Po wylaniu betonu zagęszczamy go i wyrównujemy. Na nasz strop poszły cztery gruszki betonu. W miejscu gdzie jest nietypowy element czyli wyjście klatki stropowej szalunek nie wytrzymał, ale katastrofy nie było!

1/12

Grupa 30 cm warstwa betonu jest chyba trochę przewymiarowana w projekcie. Wystarczyłoby 18 cm !

Budynek wraz ze stropem wygląda już mocno z ziemi. I zniknął bałagan!

Otwory do montażu okien dachowych w dachu płaskim. Jedyna nietrafiona rzecz w tym budynku.

Bez sprzętu pomiarowego nasz dom nie tylko byłby mało pasywny ale mógłby być pesymistyczny!

Prace przy pierwszej warstwie attyki to taki sam zakres prac jak przy wznoszeniu ścian parteru. 

Przy takiej ilości ludzi w ekipie wykonawczej to murowanie idzie jak strzała! Ekipa jest jedną z lepszych w temacie murowania.

Chłopaki zaczynają trzecią, ostatnią warstwę bloczków. Daszek niżej to element architektoniczny budynku.

Attyka to element dachu płaskiego, który ma na celu m.in ograniczenie możliwości spadnięcia z dachu.

Od frontu trzy warstwy, a z tyłu ledwo pierwsza! W tle czerwone rury wentylacyjne piętra.

Kończymy prace przy attykach, prace murowe na finiszu!

Powiedzcie mi jakim cudem to nie jest mostek termiczny! 

Zamki techniczne w bloczkach pomagają przy murowaniu, ale gwarantują nam murowany mostek termiczny.

Etap 9 - Murowanie attyk piętra bloczkami Solbet - Dzień 20 budowy

Po zakresie prac przy wylewaniu stropu, murowanie attyk z bloczków to prawdziwa przyjemność ! Zakres prac taki sam jak przy wznoszeniu ścian parteru tylko trzy warstwy bloczków i nie używamy izolacji przeciwwodnej w pierwszej warstwie. Nasza ekipa uskrzydlona! Coraz bliżej wypłaty. Muszę przyznać że jest to jedna ze sprawniejszych ekip które widziałem w akcji. Szacun Panowie!

Etap 9 - Murowanie attyk piętra bloczkami Solbet - Dzień 21 budowy

Tematem najważniejszym w murowaniu ścian nośnych to szczelność konstrukcji. W przypadku attyk nie ma to znaczenia, ponieważ jest to element izolowany tylko przeciwwodnie! Attyki w dachach płaskich to konieczność. Nasz projektant był na tyle zapobiegliwy że na tych elementach wymyślił jeszcze barierki ze stali, jak w wiezieniu! Oczywiście barierek nie zrobiliśmy!

1/22

Przyjechały elementy konstrukcyjne piętra czyli belki z drewna klejonego.

Przenoszenie belek z drewna klejonego musi odbywać się delikatnie ze względu wykonczoną powierzchnie.

Belki konstrukcyjne wykonała firma Mazurek, ta sama która zrobiła prototyp pasywnych drzwi wejściowych w naszym domu.

Sam nasz zbawca czyli Pan Mazurek nadzoruje prace przy belkach.

Belki muszą być poskładane na placu budowy, każda z nich ma otwory na kołki montażowe.

Widoczne wpusty montażowe w belkach przygotowane w zakładzie Mazurka.

Wiercimy otwory do montażu belek i zakołkowaniu połączenia.

Otwory bedą służyć do wbicia kołka tak aby unieruchomić połączenie belek.

Zmontowane belki konstrukcyjne już na dachu, zaraz będziemy podnosić elementy!

I poszły belki w góre! Nawet nasz kierownik budowy ubrany na czarno wziął się do roboty!

Jeszcze dwie belki ( w sumie 4 ) tworzą konstrukcję piętra domu pasywnego.

Na razie trudno sobie wyobrazić cała konstrukcję, ale sie nie poddajemy!

Belki konstrukcyjne posadowione i stężone na górze. Pomału przypomina to już kształtem kostkę.

Konstrukcja w całej okazałości! Belki z drewnia klejonego bedą widoczne w srodku pokoju.

Konstrukcja ta pozwala nam na kontynuowanie prac w niskich temperaturach.

Za pomocą łaczników metalowych przykręcamy elementy attyki piętra.

Na górę konstrukcji kładziemy folię, aby belki klejone nie były narażone na deszcz.

Tak wygląda szkielet w konstrukcji budynku. Na pierwszym planie pies  wilk przybłęda, został na stałe.

Góra konstrukcji pokryta jest płytami OSB, na to bedzie szła izolacja PIR i papa z obróbkami.

System dociepleniowy z szarego styropianu Termoorganiki. Grubość 20 cm.

Gotowa attyka piętra w szkielecie drewnianym. Konstrukcję mamy usztywnioną i przygotowaną do układania izolacji.

Poszycie z płyt OSB górnej kondygnacji, należy powierzchnię od czasu wykończenia chronić przed deszczem.

Etap 10 - Montaż szkieletu drewnianego piętra budynku - Dzień 22 budowy

Konstrukcja piętra budynku jest jednym z bardziej ciekawych elemntów domu pasywnego. W przeciwieństwie do murowanej części parteru, piętro jest w szkielecie metalowym z techniką fasadową ( oczywiście pasywną )

1/11

W tle widać nałożoną zaprawę na małą kostkę. Robotnicy nakładają na duża kostkę zaprawę.

Praca nie jest kłopotliwa ze względu na fakt że zaprawa jest prefabrykowana i workowana, co przenosi się na dobrą jakość.

Próbę szczelności przechodzi każdy super ciepły dom. Bez tego nie ma dobrych parametrów przegrody.

Zaciąganie muru zaprawą firmy Lafarge pozwala na przeprowadzenie tych prac w sposób szybki.

Zaprawa cementowa firmy Lafarge.

Tak wygląda powierzchnia z nałożoną zaprawą, powoli wysycha dlatego jest w cętki.

Panowie z firmy Lafarge nakładają zaprawę przy wejściu do budynku. Grubość powłoki to 2-3 mm.

Powierzchnia muru jest nieszczelna ale otwarta dyfuzyjnie, jak nałożymy zaprawę cementową w dużej części tę cechę utracimy. Ale coś za coś, albo szczelność albo dyfuzyjność.

My nakładamy zaprawę cementową firmy Lafarge, powierzchnia do pokrycia to zewnętrzna część muru.

Nakładanie zaprawy jest jak widać proste, duża paca i silne ręce wykonawcy.

Najprostszym i najlepiej działającym uszczelniaczem do konstrukcji domu jest zaprawa cementowa.

Etap 11 - Zaprawa uszczelnieniowa- próba szczelności domu pasywnego - Dzień 23 budowy

Po wymurowaniu ścian i wykonaniu stropu, robimy etap który nie występuje w tradycyjnym domu. Uszczelniamy konstrukcję budynku aby podnieść parametry szczelności konstrukcji, jest to o tyle potrzebne ponieważ dom pasywny wymurowaliśmy z tradycyjnych bloczków które mają pionowe szczeliny pióro wpust. Po nałożeniu zaprawy cementowej ( najlepszy uszczelniacz na budowie! ) szczelność znacząco wzrasta co znajdzie swoeje odzwierciedlenie w próbie ciśnieniowej ( blow door )

1/18

Żeby nie było wątpliwości kto dostarczył nam stolarkę.

Zastosowany w naszym domu pasywnym profil to GOLD drewniane okna z certyfikatem z Darmsztatu.

Prace przy montażu rozpoczynamy od przyklejenia taśmy samoprzylepnej w systemie montażu 3i firmy ilbruck.

Pani Kasia z TVN ze zdumieniem obserwuje aspekty związane z zasadami ciepłego montażu.

Taśma jest wykonana z włókniny o wysokim stopniu paroprzepuszczalności.

Widzimy sposób montażu taśmy do okna, z jednej strony jest samoprzylepna, a widoczny szary kołnierz zostanie przyklejony po montażu do ściany otworu okiennego. 

Pora na zamocowanie okna w otworze. Okno jest drewniane i ciężkie, co skutkuje dużym zagęszczeniem kotew montażowych firmy SFS. Czy w ten sposób redukujemy mostek termiczny powstały przez kotwy.? Raczej nie!

Okno jest w wersji nieotwieranej, dedykowanej do domu pasywnego.

Po wyładowaniu okien ciężarówka opuszcza nasz plac budowy co nie jest takie proste, bo na raz pracuje kilka ekip, co przekłada się na zagęszczenie sprzętów i maszyn kołowych.

Okna zamontowane w konstrukcji, co ciekawe są to jedyne okna w dolnej kondygnacji. Kolor to zawsze sprawdzony pasujący do wszystkiego RAL 7040.

Konstrukcja domu pasywnego w całej okazałości, na dole okna Sokółki, a górne piętro w technice fasadowej Reynersa ze szkłem Pilkingtona za chwilę będzie montowane.

Taśma rozprężna nie powinna być aplikowana w niskiej temperaturze ze względu na utratę parametrów.

Widoczne kotwy i taśmy systemu uszczelnieniowego, całość obwiedniowo zaizoluje system dociepleniowy.

Widoczne miejsca montażowe kotew firmy SFS, uzupełniliśmy je styropianem aby zmniejszyć mostek termiczny.

Taśma jest doklejana w miejsce gdzie znajdzie się materiał izolacyjny systemu dociepleniowego.

Teraz montujemy system dociepleniowy o grubości 20 cm. Po zamontowaniu ocieplenia zakończymy też montaż stolarki bo izolacja termiczna jest jego częścią.

Gotowy system ciepłego montażu stolarki. Na zewnątrz bez różnicy, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Taki system montażu pozwala nam na stuprocentową ochronę przed przenikaniem zimna do środka.

Etap 12 - Montaż stolarki pasywnej drewnianej GOLD Sokółki - Dzień 24 budowy

W naszym domu pasywnym zaplanowaliśmy okna nieotwierane o wymiarach szer. 90 cm wys.230 cm. Wybraliśmy profil drewniany GOLD Sokółki. Jest to stolarka z certyfikatem niemieckiego instytutu Passivhaus z  Darmsztat. Okna o współczynniku 0,7 W pozwalają zachować parametry domu pasywnego. Okna musimy zamontować na specjalny trzystopniowy system uszczelnieniowy oraz kotwy SFS do montażu w warstwie izolacji. 

1/16

Na pewno zastanawiacie się kto to jest ten człowiek w brązowym płaszczu. Nikt inny jak Pan Mazurek właściciel fabryki Mazurek. Dzieki niemu mamy drzwi wejściowe do domu pasywnego.

Skrzydło drzwiowe jak widać masywne ze względu na parametry energooszczędne. Wykonane z drewna egzotycznego.

Rama drzwi wejściowych z dwoma przeszkleniami po bokach. Widać jak dużo jest zawiasów do skrzydła.

Przymiarki ramy do otworu, z tym bywa różnie, u nas zaistniał inny problem, beton jest jeszcze ciepły w nadprożu, wylewany dwa dni temu. Ojć.

Osadzamy w otworze ramę drzwi.

Specjalista z firmy Illbruck montuje taśmy systemu szczelnego montażu.

Bez poziomnicy montaż mógłby się żle zakończyć. Drzwi otwierały by się same!

Przykręcanie ościeżnicy do muru. Ten etap montażu jest tradycyjny.

Mocujemy dół ramy drzwiowej.

Kliny dystansowe do ustawienia ościeżnicy.

Prace wypełniające za pomocą piany niskorozprężnej firmy illbruck.

Piana po rozprężeniu.

Montaż ościeżnicy przy systemie 3I firmy illbruck wymaga dokładności.

Ościeżnica zamontowana, teraz pora na montaż skrzydła drzwiowego.

Skrzydło jest bardzo ciężkie i jak widać jedna osoba go nie zamontuje.

Drzwi zamontowane, ku naszemu zdumieniu drewniane drzwi mają plastykowe maskownice wokół przeszkleń, czy to będzie trwałe? Się okaże!

Etap 13 - Montaż drzwi drewnianych pasywnych firmy Mazurek - Dzień 25 budowy

Drzwi wejściowe do naszego domu pasywnego wykonała dla nas firma Mazurek która specjalizuje się ciepłej stolarce. Drzwi drewniane z trzyszybowymi przeszkleniami o parametrach 0,8 W/m2K. Ich wygląd oraz sposób wykończenia zaplanowaliśmy w redakcji. Firma Mazurek zamontowała nam drzwi, oczywiście korzystając z systemu uszczelnieniowego 3i firmy Ilbruck.

1/73

Czyszczenie uszczelek systemu fasadowego. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Montujemy poprzeczki poziome, fasada jest podzielona na część górną która będzie zapełniona matowym szkłem i część głowną ze szkłem pasywnym Optiter S3.

Największym problem w technice fasadowej są wkręty, z reguły problemy z pękającym szkłem wynikają ze złych lub żle wkręconych wkretów. U nas nie było inaczej.

Widoczny sposób montażu systemu aluminiowego do konstrukcji drewnianej.

Pierwsza część fasady prawie gotowa. Na zdjęciach tego nie widać ale było już bardzo zimno.

Pierwsza część prac za nami, jeszcze dwie strony fasadówki, a potem montaż szkła.

Widoczny na zdjęciu pakunek to paleta ze szkłem Pilkingtona, człowiekowi który HDS-em ładował je na dach trzęsły się rece. Ale nic nie pękło.

Nie wiem co tu robią ale wygląda to na wybuch bomby na placu budowy. a gdzie są chłopaki od fasady. Siedzą w samochodzie, jak jest mróz to robi się 20 minut a potem 20 minut siedzi w samochodzie.

Trochę w połowie roboty, ale chłopaki zrobiły przerwę na lans.

Tak wygląda profil konstrukcyjny z aluminium do produkcji którego potrzebny jest głównie prąd, a prąd jest z węgla, czyli jest eco czy nie?

Łącznik profili, widoczne są uszczelki które w domu pasywnym w technice fasadowej są najważniejsze.

Ze śniegu i lodu wyłaniają się uszczelki systemu fasadowego.

Narożnik systemu fasadowego jest łączony płytkami.

Plac budowy wizytuje dział marketingu firmy Reynaers. Dzieki nim mamy możliwość pokazania czytelnikom techniki fasadowej w domu pasywnym.

Tak wyglada przekrój przez pakiety szkła pasywnego. 

Szkło to najnowocześniejszy produkt firmy Pilkington z serii Optiter 3.

Łączniki dolnych stup profili aluminiowych.

Uszczelnienie izolacji PIR w panelu fasadowym, elementem zewnętrznym bedzie matowione szkło.

Izolacja z PIR-u pozwala na utrzymanie współczynnika przegrody. Widoczna pierwsza tafla pakietu szklanego.

Montaż aluminiowych maskownic, do tego elementu bedziemy mocować pojedyńcze szyby matowione.

Nasze "mózgi" całej operacji, kierownik budowy i redaktor odpowiedzialny za opis i testy tej technologii.

Montaż maskownicy w górnej części, jest to zwykła szyba barwiona od strony spodniej na kolor RAL 7040.

W panelu który przykrywa maskownica ze szkła jest plaster izolacji z PIR-u o grubości 20 cm i aluminowa blacha.

Montaż listwy przytrzymującej szkło i ramę drzwi tarasowych.

Uszczelka neoprenowa montowana pomiedzy pakietami szkła, pozwala nam ona na podwyższenie parametrów przegrody.

Taśma uszczelnieniowa pod listwę przytrzymującą pakiety szkła i ramę drzwi.

Tak wygląda montaż poszczególnych elementów szkła w fasadzie. Teraz pora na wykończenie.

Uszczelki które znajdują się pod pakietami szkła.

Narożnik systemu fasadowego jest nasłabszym termicznie miejscem, co widać.

Szkło zamontowane pozostają prace wykończeniowe, na górze drewniana attyka dachu.

Montaż maskownicy profila przytrzymującego szkło. Wchodzi na wcisk.

Przykręcamy aluminiową listwę przytrzymującą pakiety szkła.

W tym czasie górną część dachu jest wykańczana papą.

Kołnierz gumowy systemu przeciwwodnego, podwinięty bedzie pod obróbkę dachową.

Kołnierz jest wpięty w profil aluminiowy. 

Teraz widać cały system ochrony przeciwwodnej systemu fasadowego. Uszczelkę z neoprenu i kołnierz gumowy. Tutaj musi być wszystko najwyższej jakości.

System od góry widoczny z dachu płaskiego.

Montaż kołnierza przeciwwodnego na górze fasady.

Aby przykleić kołnierz gumowy musimy osuszyć aluminiowy profil.

Przycinamy i montujemy w profilu uszczelkę gumową pod pakiety szkła.

Narożnik składa się z maskownicy w kolorze fasady wypełnionej izolacją z PIR-u.

Górna część plastra maskownicy narożnika. Jej montaż poprawia charakterystykę energetyczną całej fasady.

Fasada coraz bliżej wykończenia, montaż kołnierza gumowego systemu przeciwwodnego.

Połączenie obróbki dachowej z papą. Połączenie to będzie trwałe przez ok. 10 lat. Potem papę musimy wymienić.

Górna część systemu fasadowego, widzimy kołnierz gumowy wywinięty do góry. 

Fasada gotowa w 80 procentach, teraz pora na wykończenie attyki i montaż ochrony przeciwsłonecznej.

Pierwszy krok do montażu systemu ochrony przeciwsłonecznej to wyzolowanie fundamentu papą aby w 100% uszczelnić go przeciwwodnie.

Aluminiowa stopa pod profil aluminniowy pionowy. Teraz musimy dokładnie wymierzyć według projektu jej umiejscowienie.

Górne stopki systemu ochrony przeciwsłonecznej zamocowane są do attyki, Ten element jest ze stali ocynkowanej.

Stopy systemu przeciwsłonecznego są rozmieszczone w miejscach gdzie będą słupy aluminiowe do montażu paneli przeciwsłonecznych.

Wyizolowanie stopy fundamentowej to pierwszy krok do poprawnego montażu.

Aluminiowa stopa systemu przeciwsłonecznego, montaż prosty tylko trzeba wiedzieć w którym miejscu.

Widoczna część fundamentu pod słupy ochrony przecwsłonecznej. Obok attyka dachu płaskiego.

Stopa fundamentu z bloczków.

Zbliżamy się do końca montażu fasady, pora na maskownice w kolorze całego systemu.

Dolna maskownica systemu.

Narożnik fasady Reynersa w wersji gotowej. Brakuje tylko maskownic.

Przycinamy słupy aluminiowe systemu przeciwsłonecznego.

Zasada przy przycinaniu słupów, najpierw pięć razy mierzymy jego długość zanim zaczniemy przycinać.

Słup zamocowany, widoczne kable są elementem sterowania siłownikami rolet.

Po doklejeniu styropianu pomału widzimy jak będzie wyglądać nasza fasada piętra. Na styropian trzeba nałożyć tynk i pomalować.

Montaż słupa do górnego mocowania, z boku widać już zamontowany element.

Rolety systemu przeciwsłonecznego po wypakowaniu.

Gniazda montażowe rolet przeciwsłonecznych. Czarny do rygli w słupach, a boczny do montażu szyny siłownika do zmiany położenia rolet.

Montujemy panele przeciwsłoneczne. Są ponumerowane i montowane według projektu.

Panele w trakcie montażu.

Oznaczenia fabryczne odnoszące się do dokumentacji fabrycznej. Cyfry oznaczają słupy i miejsce montażu. To proste.

Wpinanie rolet w słupy nośne ochrony przeciwsłonecznej.

Siłowniki stalowe do sterowania położeniem rolet.

Tak wygląda detal montażu panela. 

Aluminiowy element w kształcie odpowiadającym prowadnicy skrzydeł rolet przeciwsłonecznych. Jak go wsuniemy wszystkie panele ustawią nam się w jednym miejscu.

Zdążyliśmy z montażem! Dwa dni póżniej spadł śnieg.

Po co zimą ochrona przeciwsłoneczna? Dobre pytanie.

Etap 14 - Montaż systemu fasady szklanej firmy Reynaers - Dzień 26 budowy

Formuła 1  budownictwa czyli fasada Reynersa ze szkłem Pilkingtona. Pierwszym elementem prac jest  przygotowanie projektu wykonawczego i na jego podstawie przygotowanie elementów aluminiowych systemu fasadowego. Nasze prace wykonujemy już zimą. Do drewnianej konstrukcji piętra kotwione są elementy profili systemowych razem z uszczelkami. Wykonanie tych prac wymaga dużej dbałości o wymiary i poprawność montażu ponieważ po wstawieniu szkła i skręceniu wszytskich elementów zimą szkło może nam pękać.

Etap 14 - Montaż systemu fasady szklanej firmy Reynaers - Dzień 27 budowy

Drugi dzień prac przy fasadzie to już montaż elementów pionowych oraz konstrukcji ochrony przeciwsłonecznej. Ze względu na fakt że całe piętro jest przeszklone to firma Reynaers wraz z projektantem konstrukcji zdecydowało się na zamontowanie mechanicznego systemu przeciwsłonecznego. Po dwóch słonecznych latach możemy powiedzieć że nie było to konieczne. Ale jest to duży walor architektoniczny tego budynku.

1/22

Tak wyglądają pakiety szkła do fasady pasywnej, dwukomorowe pakiety szkła o współczynniku 0,6 Wm2K.

Jeden pakiet składa się z trzech szyb firmy Pilkington i ciepłych ramek. Do tego w przestrzeni międzyszybowej znajduje się argon, gaz poprawiający parametry całego pakietu.

Składowanie szkła na placu budowy to osobna historia zakończona rysami na szkle. Na szczęście w naszym przypadku obeszło się bez stłuczek.

Montaż pierwszej szyby to zbiorowy wysiłek, niebiescy ( Reyners ) kontra zieloni ( Pilkington ) Jedni trzymają szybę a drudzy przykręcają listwę stabilizującą. 

Stojak ze szkłem podajemy za pomocą HDS-u na górę stropodachu. Jest to klasyczny przykład, jest to jasny przykład jak łamie się procedury przy pracy ze szkłem fasadowym. Ale to nie pierwsze procedury złamane w tym kraju.

Przy przykręcaniu szkła łatwo o błąd, przykręcony zbyt blisko pakietu szkła metalowy wkręt do listwy spowoduje przy minus 25 pękanie szyb. U nas pękły wszystkie dolne.

Nasza ekipa pracuje w grudniu przy minus 15 stopniach, cykl pracy wygląda tak że 20 minut przy montażu a 20 następnych w ciepłym pomieszczeniu.

Szkło "przyłapane" za pomocą wkrętów i aluminiowych kawałków listew, Teraz pora na właściwe olistwowanie szkła.

Kontrola poprawności ułożenia uszczelek po szkłem od strony wewnętrznej.

Szkło na miejscu, w  tle widać belki konstrukcyjne drewniane na której zamocowana jest całe piętro.

Montaż szkła i przenoszenie odbywa się za pomocą specjalnych przyssawek podciśnieniowych, bez tego byłyby same stłuczki.

Wkrętarka i trzymanie szkła, ojć.

Tutaj jest gorzej bo z drugiej strony nie ma tarasu. Szkło musimy przełożyć na zewnątrz.

Po przełożeniu szkła, jeszcze musimy je przyłapać do profili aluminiowych.

Teraz widać jak trudne jest zamocowanie szkła od strony wschodniej budynku.

Widać jak trudno jest zamocować szkło od strony wschodniej domu pasywnego.

Montaż ramy drzwi tarasowych.

Pomiary przy montażu ramy drzwi tarasowych. Czy wstawione prosto? Gdzie kucharek sześć.......

Takie małe przeszklenie to można we trzech.

Przeszklenie zamykające narożnik, najłatwiej je było wstawić.

Przykręcamy listwę montażową ramy drzwi tarasowych.

Prace montażowe zimą to w przypadku techniki fasadowej nie jest problem, można budować przy minus 25.

Etap 15 - Montaż szkła pasywnego Pilkington w fasadzie piętra - Dzień 28 budowy

Końcowym i najbardziej stresującym etapem pracy przy technice fasadowej jest montaż szkła trójkomorowego. Samo przywiezienie szkła i jego wyładunek to emocje, tym bardziej że montażyści ze względu na wygodę zaordynowali posadowienie stojaków ze szkłem bezpośrednio na dachu. Podawanie HDS-em stojaków na dach odbywało się w ciszy. Ale nic nie pękło! 

1/19

Po przywiezieniu stolarki rozpoczynamy jej montaż, krok pierwszy to taśma paroizolacyjna samoprzylepna od strony wewnętrznej otworu okiennego.

Montaż taśmy jest prosty ze względu na paski kleju z obu stron.

Po zamocowaniu taśmy która jest pierwszym elementem systemu szczelnego montażu możemy wyznaczyć miejsca montażu łaczników metalowych.

Klej który jest na pasku jest nałożony fabrycznie, musimy pamietać aby rama okna nie była brudna co może zmniejszyć przyleganie taśmy.

Firma SFS to producent kotew metalowych do montażu stolarki w izolacji budynku zgodnie ze standardem domu pasywnego. Po przesłaniu do firmy rodzaju stolarki, dobierają oni kotwy oraz ich miejsce montażu.

Po przykręceniu kotew montujemy okno w otworze okiennym. Okno jest drewniane i bardzo ciężkie.

Pomiędzy ramę okna a mur aplikujemy pianę niskorozprężną, potem tak jak widać na zdjęciu rozpoczynamy przyklejanie taśmy do muru.

Od zewnątrz na obwodzie okna drewnianego montujemy taśmę rozprężną która wypełni przestrzeń pomiędzy oknem a izolacją termiczną której jeszcze nie ma.

Taśma ma samoprzylepne brzegi pozwalające na jej szybkie doklejenie, w czasie zimnych dni jak dzisiaj nie powinno się aplikować tych taśm, reżimy i procedury to u nas był zawsze problem.

Taśma po przyklejeniu w temperaturze + 15 C rozpręża się w ciągu 20 minut, w temperaturze minusowej nie ropręzy się właściwie i nie uszczelni nam przestrzeni właściwie.

Jak widać okno jest zamontowane na kotwach w przestrzeni przed otworem okiennym, po zamocowaniu izolacji o grubości 25 cm parametry niwelacji mostków termicznych przy montażu mocno ograniczamy kotwami metalowymi! Świat od takiego montażu odchodzi!

Taśmy w systemie 3i powodują że uzyskujemy pełna szczelność montażu co nie jest możliwe przy tradycyjnym sposobie, aczkolwiek najłatwiejszym dla montażystów.

Widoczne w tle szczeliny z wystającymi metalowymi kotwami to słaby element tego montażu, trudno nie domyśleć się że przez te kotwy będzie przenikać zimno do budynku.

Widoczna taśma ma za zadanie uszczelnienie szczeliny pomiędzy płytami izolacji a ramą okienną. Aplikowanie jej teraz chyba się mija z celem i poprawnością montażu. Czy ktoś mu to powie? 

Po wielu montażach okien w domach pasywnych dochodzę do wniosku że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepiej zamontować w otworze tak jak w sposobie tradycyjnym i uzupłenić to o taśmy uszczelnieniowe. 

Specjalista z firmy Illbruck walczy z taśmami, niestety jego trud jest nadaremny, w temperaturach minusowych nie wolno aplikować taśm rozprężnych. Zawiodło szkolenie? 

Idzie dobrze, ale po wyjeżdzie Pana instalatora z firmy illbruck, taśmy same odpadły! Masakra !

Kończ waść wstydu oszczędz!

I po robocie!

Etap 16 - System montażu stolarki 3i firmy Illbruck - Dzień 29 budowy

Podstawowy system montażu stolarki w domu pasywnym to trójwarstwowy system 3i firmy illbruck. Pierwszy etap montażu to zakotwienie okna na metalowych kotwach firmy SFS. Następnie etap przyklejania taśmy rozprężnej od zewnątrz i aplikacja piany w przestrzeni między oknem a izolacją termiczną. Końcowy element prac to przyklejenie od strony wewnętrznej taśmy paroizolacyjnej, którą zakryjemy tynkiem.

1/49

Na plac budowy przyjechał materiał izolacyjny w postaci płyt PIR stosowanych do izolacji dachu płaskiego. Materiał ten ma lepsze parametry od wełny czy tradycyjnego styropianiu. 

Będziemy układać izolacje dachu płaskiego na małej kostce piętra, konstrukcja ta jest wykonana w technice szkieletu drewnianego, gdzie elementem wykończeniowym jest widoczna płyta OSB.

Krok pierwszy po oczywiście posprzątaniu z zanieczyszczeń budowlanych, to ułożenie izolacji przeciwwodnej na dachu. Izolacja to folia budowlana tradycyjna.

Folia rozwinęta i musimy ją tak ułożyć aby nie było przerw i innych elementów które miałyby wpływ na przenikanie wody i pary wodnej do izolacji.

Ja bym wywinął na attyki, ale "specjaliści" robią po swojemu, podobno najlepsza ekipa do układania dachów płaskich w Łodzi, specjalnie sprowadzona przez producenta PIR-u do Warszawy. Ale po co było tak daleko jechać!

Izolacja ułożona, etap prac średnio skomplikowany!

Trwa sklejanie pasów folii w jedną całość za pomocą taśm samoprzylepnych! zagęszczenie pracowników na m2 spore! Parcie na obiektyw?

Pierwsza płyta za nami teraz już z górki, układana płyta ma grubość 10 cm i Lambdę odpowiadającą 15 cm tradycyjnego styropianu. Widoczna folia na płycie to wymóg cyklu produkcji PIR-u.

Docinanie płyty jak widać banalnie proste!

Zwykła ręczna piła wystarcza! Za co ten facet bierze 15 tysięcy za wykonanie tego dachu? Łatwy pieniądz! Przynajmniej na tym etapie.

Tyle zdjęć tego docinania jak by to było nie wiadomo co, czyżby te zdjecia wybiarały nasze redakcyjne feministki?

No i poszło! Uf !

Do zrobienia jest też mały daszek na garażem, tam izolacja jest układana bez ograniczeń attykami i wymaga wykończenia obróbkami blacharskimi ze zwykłej blachy.

Docinki blachy robimy tradycyjnymi ręcznymi nożycami 

Widzimy naszą konstrukcję w całości, trochę strachu napędza fakt że szkło systemu fasadowego jest już zamontowane! 

Na izolacje będziemy układać papę firmy Buscher.

Dach prawie gotowy!

Co to za etap prac budowlanych? Zimą nie wykonuje się prac przy dachach płaskim dlatego musimy usunąć wodę z powierzchni stropu.

Najpierw odladzamy strop za pomocą palnika do zgrzewania papy. 

Izolacja przeciwwodna naszego dachu płaskiego. Zwykła folia do kupienia w każdym składzie.

Na izolację przeciwwodną układamy płyty izolacji PIR.

Układanie płyt to czynność w miarę prosta, musimy tylko robić docinki.

Płyty mają grubość 10 cm, robimy dwie warstwy plus płyty spadkowe.

Druga warstwa płyt z PIR, potem spadkowe, aby skierować wodę do spustów rynnowych.

Płyty są pokryte folią ze względu na jej proces produkcji który wymaga techniki plastra.

Wypełniamy szczeliny w izolacji PIR za pomocą piany niskorozprężnej.

Wycięty w attyce otwór do założenia przepustów do skierowania wody do zewnętrznych rur spustowych.

Grubość płyty PIR sygnalizuje o bardzo dobrym współczynniku całego dachu.

Docinki płyt PIR robimy za pomocą zwykłej piły ręcznej.

Błąd numer jeden. Po co kotwić izoalcję na tak małej powierzchni, raz że robimy mostki termiczne i uszkadzamy izolację przeciwwodną.

Końcówka do robienia otworów w betonie do kotwienia izolacji, nakłada się na wiertarkę. W przypadku naszego domu element zbędny, tylko ekipa o tym nie wie.

Wiertło do kotwienia wszystkich płyt jedną kotwą stalową, podobnie jak mniejsza, zbędna na tej budowie.

Sztyca do wkręcania kołków.

Nasze orły w boju, wiercą izolację PIR i szykują się do kotwienia. W domu pasywnym nie wykonuje się tego etapu prac przy tak małej powierzchni dachu. Kto mu to powie?

Układanie i docinanie płyt to jak widać mocno zespołowa praca, albo walka z bezrobociem.

Po ułożeniu izolacji termicznej, papę układamy najpierw podkladową. Najlepiej dwie warstwy.

Papa podkładowa układana jest na zakładkę i zgrzewana. Każda warstwa musi być szczelna i chronić przed przeciekami. Ale ta ekipa robi to mocno po łepkach.

Praca zbiorowa, na dziewczyny też chyba razem bo tyle roboty!

Gdzie dwóch nie da rady przyda się trzeci! Kto za to płaci? Na szczęście nie my.

Prace przygotowawcze do umiejscowienia przejścia do rury spustowej systemu odwodnienia dachu.

Każdy by się poznał że otwór jest zbyt mały, co będzie skutkowało zatkaniem otworu co dwa deszcze. Chłopaki to chyba wcześniej w McDonaldzie robiły!

Co ja pacze! kwadratowa rura! Prosze Pana, za mała!

Zgrzewamy podkładówkę, przy pracy sam kierownik ekipy.

Musimy rozgrzać warstwę bitumu papy i zgrzać z drugą warstwą.

Praca wrze! Nigdy nie powinno się zgrzewać papy w niskiej temperaturze bo zużyjemy dużo gazu z butli.

Teraz widać o co chodzi w zgrzewaniu papy, musimy połączyć, czyli zgrzać  te dwa czarne pasy.

Pora na papę wierzchniego krycia. Ekipa debatuje jak układać.

Ze zgrzewaniem dochodzimy do końca attyki.

Papa wierzchniego krycia. Docinany jest element wchodzący na attyki.

Etap 17 - Układanie płyt izolacji PIR na dachu płaskim - Dzień 30 budowy

Płyty PIR ( Poliizocyjanuren ) to materiał izolacyjny o ponad przeciętnym współczynniku ochrony przed przenikaniem zimna. Stosuje się go głównie do izolacji dachu płaskiego w domach modernistycznych i halach przemysłowych. W naszym przypadku grubość izolacji na dachu płaskim to 40 cm. Współczynnik przenikania ciepła naszego dachu to 0,11 W/m2/rok. Są to parametry przegrody na poziomie domu pasywnego.

Etap 17 - Układanie płyt izolacji PIR na dachu płaskim - Dzień 31 budowy

W naszym przypadku problem polega na tym że prace wypadły nam w środku zimy. A przecież każdy wie że nie powinno się tych prac wykonywać zimą. Dlaczego? Wilgoć i jeszcze raz wilgoć! Izolację powinno się układać na suchej powierzchni. Tak samo jeśli chodzi o zgrzewanie papy. Jest co prawda sposób aby odparować wilgoć z powierzchni dachu, który my zastosowaliśmy, ale raczej planujmy te prace latem.

Etap 17 - Układanie płyt izolacji PIR na dachu płaskim - Dzień 32 budowy

Przysłana ekipa niestety nie sprawdziła się w pracach praktycznych. Pierwszy błąd to kotwienie izolacji na tak małym dachu za pomocą kotew metalowych. Założyliśmy współczynnik przenikania ciepła dla dachu na poziomie 0,11 W/m2/rok. Co z tego jak wykonawca w izolację PIR naładuje kotew i jeszcze podziurawi izolację przeciwwodną. Ja rozumiem że na hektarowym dachu supermarketu trzeba kotwić, ale nikt tam nie wlaczy o super współczynnik a druga sprawa to uruchomiona funkcja myślenia to podstawa. Nie potrafili też zgrzewać papy.  Dach robiliśmy dwa razy. Niestety nauka kosztuje nie tylko na uniwersytecie!

Etap 17 - Układanie płyt izolacji PIR na dachu płaskim - Dzień 33 budowy

Ekipa jest z miasta Łodzi i została sprowadzona przez firmę Ecotherm producenta materiału PIR, podobno najlepsza jaką widzieli. Jeśli to była najlepsza, to nie chcę widzieć najgorszej! Jedno jest pewne, Panowie narobili nam kłopotu po uszy. Po koleji: termiczne mostki na kotwach do mocowania płyt, zbyt małe spusty rynnowe ( tzw.rzygacze), żle zgrzana papa a przy okazji pobrudzona elewacja budynku. Masakra! A co zrobiła firma Ecotherm? Jak myślicie?  Prawdziwy Polak może się tylko obrazić. Oby ziemia była lekka na tych wykonawcach! 

1/22

Na naszej budowie zmiana ekipy do układania i zgrzewania papy. Poprzednia ekipa nie potrafiła robić tego poprawnie, więc podziękowaliśmy im. Sytuację ratuje specjalista z Buschera.

Papa samoprzylepna do zamocowania na obróbce orynnowania, do tego zgrzejemy papę.

Połączenie papy zawsze musi być dobrze zgrzane. Bez tego nie ma szczelności przeciwwodnej.

Poprawnie ułożona izoalcja przeciwwodna attyk i fundamentu techniki fasadowej systemu przeszklenia.

Zgrzewanie papy w attykach.

Bez palnika ani rusz. Mocno rozgrzać i wytopić podkładową warstwę i szybko połączyć z innym kawałkiem.

Praca idzie, pomaga stara ekipa. Niby ma się uczyć!  Nie za pózno na naukę?

Trudny temat zaizolowania otworu do spustu wody deszczowej.

Pierwszy element wycięty i zgrzewany.

Zgrzewamy papę wierzchniego krycia.

Równomiernie na całej powierzchni rozgrzewamy bitum na papie. Trzeba do tego trochę wprawy.

W tym miejscu wytapiamy mocniej.

Praca idzie sprawnie dzięki umiejętnościom naszego specjalisty od papy.

Dogrzewamy papę do fundamentu fasady szklanej. Uwaga! Ogień i szkło to dwa żywioły które się nie lubią.

Zgrzewanie jak widać można wykonywać samemu. Tylko trzeba umieć.

Tak wygląda poprawnie zgrzana papa, musi być tzw. wytopka, jeśli jej nie ma papa jest żle zgrzana i będzie przeciekać.

Przyjemność widzieć pracę fachowca. 

Końcowa warstwa papy na fundamencie fasady.

Zgrzewanie końcówek papy wymaga dbałości.

I można zrobić dobrze! Można! To proszę to pokazać firmie Ecotherm! 

Papa wierzchniego krycia zgrzewania do ścian attyk, na górę pójdą obróbki dachowe.

Tak wygląda pokryta papą część piętra, w której znajduje się rynna. Papa przykrywa obróbkę okapu rynnowego.

Etap 18 - Układanie i zgrzewanie papy wierzchniej firmy Buscher - Dzień 34 budowy

Nasz wybawca  w temacie poprawienia błedów w zgrzewaniu papy. Firma Buscher nasz partner i dostawca papy zesłał nam samego dyrektora firmy w Polsce. Okazało się że jest to wysokiej klasy praktyk i zakasał rękawy w temacie zgrzewania papy. Chylimy czoła i dziekujemy bo poprzednia ekipa doprowadziła nas do depresji. 

1/47

Ekipa firmy Atlas przygotowana do pracy, ci na pomarańczowo są z firmy Termoorganika producenta styropianu który bedzie częścią systemu dociepleniowego.

Ekipa pozuje do zdjęć czyli trochę lansu nie zaszkodzi. Worków w górze dwoma rękami nie dali rady utrzymać. 

Wszystko co potrzebne do wykonania systemu dociepleniowego w naszym domu pasywnym.

Oględziny naszego domu. Problemem jest fakt że okna są zamontowane na kotwach wyniesionych. Jest to rozwiązanie dedykowane dla domów pasywnych.

Obróbka otworów okiennych siatkami.

Zaciągamy zaprawą ściany do okien dachowych, to też bedziemy ocieplać.

Przyklejanie płyt styropianowych o grubości 20 cm. Ze względu na fakt użycia izolacji z dodatkiem neoporu mogliśmy zamiast 25 cm, zastosować 20cm.

Widzimy grubość izolacji płyt styropianowych.

Sterta płyt styropianowych, biały Dalmatyńczyk idzie do ocieplenia małej kostki, a ten dodatkiem neoporu do ocieplenia reszty.

Praca wrze, kierownik szaleje z miarką, będzie docinanie.

Doklejamy dalmatyńczyka, który nie będzie kotwiony mechanicznie.

Docinamy siatkę do wtopienia w zaprawę klejową.

Przy izolacji o grubości 20 cm styropian zajmuje dużo miejsca.

Siatki wokół obrzeży okien, dozbrajamy w miejscu narażonym na przenoszenie obciążeń.

Wklejamy płyty wokół okien pasywnych firmy Sokółka.

Bez poziomnicy nie ma prostych ścian.

Docinamy płyty styropianowe, sprzęt jak widać ogólnie znany i dostępny.

Izolacja w postaci płyt Termoorganiki przymocowana, pora na prace przy tynku.

Siatka na obrzeżach otworów okiennych to pierwszy krok przy pracach. Siatki są częścią systemu.

Wyklejamy narożniki siatkami  tak aby zwiększyć maksymalnie odporność mechaniczną tych elementów.

Wklejanie narożników za pomocą zaprawy klejowej.

Następny etap to wklejanie siatki w zaprawę klejową.

Siatki jak widać są w odcinkach o szerokości jednego metra. Prace trzeba wykonywać sprawnie aby zaprawa nam nie związała.

Budynek jest eksperymentalny. Mała kostka jest obłożona styropianem tradycyjnym a duża cześć styropianem o takiej samej grubości ale lepszej lambdzie. W póżniejszych badaniach wyszło że jest to zauważalna różnica.

Kołek do ciepłego montażu, teraz jest wsadzony w sposób tradycyjny, przy ciepłym montażu konieczne jest wywiercenie otworu specjalną nakładką na wiertarkę.

Kołkujemy płyty styropianowe.

Attyki z lotu ptaka, widać jak izolacja została zrównana z attykami, od wewnętrznej strony też mocujemy izolację. Używamy dwa rodzaje styropianu, tradycyjny oraz szary firmy Termoorganika z dodatkiem Neoprenu o zwiększonej lambdzie.

Widać grubość izolacji zewnętrznej ( 20 cm) oraz ocieplenie attyki od wewnątrz ( 10 cm ) jest to ochrona przed przemarzaniem.

20 cm izolacji w postaci styropianu z dodatkiem Neoporu bardzo poprawia nam parametry bez potrzeby zwiększania grubości. Tutaj widać też płyty OSB dachu płaskiego piętra.

Coś czego się dzisiaj wstydzę czyli pomysł zamontowania okien dachowych w dachu płaskim, wymurowaliśmy fundament i ociepliliśmy go styropianem, ale w całym budynku te okna to ewidentny mostek termiczny.

Kostka wyłożona dalmatyńczykiem z Termoorganiki, pomału wygląda budynek tak jak na renderach.

Gruntujemy ścianę przy klatce schodowej. Praca nie jest trudna i jak widać robi ją szef ekipy wykonawczej.

Stanowisko stałe polegające na przygotowywaniu zaprawy klejowej i tynku.

Po rozrobieniu tynku nie może on mieć żadnych grudek i zanieczyszczeń. Robotnik który jest za to odpowiedzialny nie może nic robić na skróty.

Jedziemy z tynkiem, tynk jest biały a nie barwiony na kolor elewacji, póżniej oczywiście pomalujemy go na docelowy kolor.

Obrabiamy spusty systemu odprowadzania wody z dachu płaskiego, do tego elementu zamontujemy rury spustowe.

Trochę gimnastyki, wiercimy tez otwory pod kotwy mocujące rury spustowe aby po nałozeniu tynku nie wykonywać już brudnych prac.

Tynk nałożony, budynek w wersji białej wygląda dziwnie, jak niewykończony.

Prace przy nakładaniu tynku dobiegają końca.

Wykańczamy miejsce gdzie mamy wpusty deszczowe.

Malowanie farbą zolokrzemową w ulubionym kolorze każdego wykonawcy czyli szarym. Zawsze mi się wydawało że maluje się od góry do dołu, ale wszyscy malują od dołu do góry. Bo wygodniej!

Samo malowanie to przyjemność, jakby chłopaki miały agregat do malowania to opędzili by temat w jeden dzień, a raczej w jedną godzinę.

Budynek jest w miejscu zalesionym co w przyszłości zaowocuje glonami na elewacji. Jak tego uniknąć? Nie budować w lesie!

Budynek ma formułe kostek, malujemy każdą na inny kolor aby podkreślić architekturę modernistyczną.

Malujemy na najmodniejszy kolor w tamtych czasach czyli ECRI obecnie czyli dwa lata póżniej modny kolor to ZIELONY.

Malowanie to jak widać po strojach wykonawców ulubiony przez nich etap prac budowlanych.

Wałek powoduje że malowanie farbą wymaga dokładności, tak aby wypełnić zagłębienia w fakturze tynku 1,5 mm.

Etap 19 - System dociepleniowy Atlas, metoda lekka mokra na styropianie - Dzień 35 budowy

Docieplenie budynku jest jednym z ważniejszych elementów w budowie domu zeroenergetycznego. W naszym przypadku zastosowaliśmy jako materiał dociepleniowy styropian firmy Termoorganika, a chemię do systemu dociepleniowego firmy Atlas. Firma Atlas wydelegowała też do nas wykonawcę który w sposób szybki i profesjonalny zrealizował z nami ten etap robót. Tutaj chylę czapkę, ekipa naprawdę była profesjonalna!

Etap 19 - System dociepleniowy Atlas, metoda lekka mokra na styropianie - Dzień 36 budowy

Zdecydowaliśmy się na dwa sposoby mocowania styropianiu, od strony zachodniej i północnej nie stosowaliśmy kotwienia mechanicznego ze względu na mostki termiczne które mogłyby zaniżyć współczynnik przegrody. Na pozostałych ścianach zastosowaliśmy system ciepłych kotew firmy EJOT. Wcześniej uszczelniliśmy też powierzchnię ścian za pomocą zaprawy cementowej, Zrobiliśmy to w celu przejścia próby ciśnieniowej  z pozytywnym wynikiem ( było cieżko! ) Teraz pierwszym krokiem w dociepleniu budynku było zamocowanie izolacji. Grubość styropianu to 20 cm.

Etap 19 - System dociepleniowy Atlas, metoda lekka mokra na styropianie - Dzień 37 budowy

Po zamocowaniu styropianu nakładamy zaprawę klejową oraz wtapiamy siatkę zbrojącą, oczywiście dodatkowo zbroimy pasami siatki okolice nadproży i miejsca narażone na naprężenia. Warstwy zaprawy są oczywiście dwie. Po wyschnięciu zaprawy klejowej szlifujemy ją. Ekipa ma manierę polegającą na tym że po zakończeniu dnia pracy, wsiada w samochód i długa. Na moje pytania odnośnie zabezpieczenia folią góry systemu przed wpływem warunków atmosferycznych, tak aby woda nie przedostała się za zamocowany styropian, szef ekipy odpowiada żebym sobie znalazł ekipę do przykrywania. O żesz  twoja mać ! No szlag by go! 

Etap 19 - System dociepleniowy Atlas, metoda lekka mokra na styropianie - Dzień 38 budowy

Widać światełko w tunelu! Nakładamy tynk i rozpoczniemy prace przy malowaniu. Problem polega na fakcie że jest już dosyć zimno i malowanie jest problematyczne. Firma Atlas specjalnie dla naszego obiektu przygotuje nam zimową recepturę farby zolokrzemowej. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt że sam kolor jest trudny czyli ciemnoszary, przy nakładaniu tego koloru poległo już wielu wykonawców. Ocieplenie gotowe! Budynek zaczyna przypominać to co mieliśmy na wizualizacjach.

1/12

Wiercimy otwory pod kotwy montażowe.

Tak wygląda kołek montażowy do ciepłego montażu. Na pierwszy rzut oka wydaje się taki sam jak w tradycyjnym systemie dociepleniowym, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Tak wygląda końcówka do wiercenie w styropianie. Wiecie już o co chodzi, po prostu wycinamy kółko ze styropianu i zagłebiamy kołek w izolacji. Proste! 

Wiercenia ciąg dalszy.

Poprawność zagęszczenia kołków gównie jak widać optymalizuje się na połączeniu płyt.

Wycinamy otwór w styropianie za pomocą końcówki do styropianu.

I cała inżynieria ciepłego montażu na dłoni, czego brakuje?

Oczywiście brakuje styropianowego korka do zamknięcia otworu z kołkiem. 

Na szczęście nie trzeba samemu wycinać kołków ze styropianu, producent ciepłych kotew dostarcza je razem z kotwami.

Korek styropianowy pasuje idealnie, teraz na jesień czy wiosnę nie będziemy mieli elewacji w okrągłe ciapki. Precz z mostkami termicznymi.

Wszystkie otwory uzupełniami styropianowymi krążkami.

Gdyby kołki były ze styropianu z dodatkiem neoporu, to już teraz nie było by widać miejsc kotwienia.

 

Etap 20 - System ciepłego mocowania styropianu firmy EJOT - Dzień 39 budowy

Ciepłe kotwy w domu energooszczędnym pozwalają na zmniejszenie oddziaływania mostków termicznych na przegrodę.Samo mocowanie kotwy odbywa się za pomocą nakładki na wiertarkę. Wykonuje ona otwór o średnicy kotwy i zagłębia samą kotwę dwa centymetry. Póżniej zatykamy otwór za pomocą specjalnych styropianowych korków tak że na powierzchni styropianu nie mamy śladów kotwienia. W ten sposób niwelujemy efekt mostka termicznego.

1/11

Ścianka działowa w naszej kotłowni, murujemy je z bloczków silkatowych.

Nakładanie zaprawy tak samo jak przy murowaniu ścian nośnych, oczywiście łopata do nakładania zaprawy dopasowana do szerokości bloczka. 

Kontrola poprawności wypoziomowania ściany, dlatego mamy proste ściany, Ale podobno wiekszość redaktorów naczelnych polskich gazet budowlanych mieszka w krzywych.

Bloczki są normatywne więc nie ma niespodzianek z koślawymi. Praca idzie sprawnie.

Musimy dozbroić połączenie ściany nośnej z działową, trochę to mizerne rozwiązanie, ale nie jesteśmy w strefie wstrząsów sejsmicznych to wystarczy.

Kotłownia za chwilę będzie zamurowana, w tle widać rurę systemu wentylacji w budynku.

Po drugiej stronie murujemy ściankę do toalety.

Docinamy bloczek aby uzupełnić szczelinę w murze. Jak by projektant miał talent i uruchomioną funkcję myślenia to by zaprojektował tak aby nie trzeba było przycinać! 

Docinki wsunięte, teraz widać jak małym pomieszczeniem jest kotłownia w domu pasywnym.

Pozostałą szczelinę wypełniamy pianą niskorozprężną firmy Illbruck.

I proszę, gotowe! Są to jedyne ścianki działowe w naszym domu pasywnym. Reszta przestrzeni życiowej jest otwarta, dla wszystkich!

Etap 21 - Murowanie ścianek działowych z bloczków Solbet - Dzień 40 budowy

Ścianki działowe murujemy z bloczków silikatowych o grubości 12 cm. Prace praktyczne są dosyć proste. Krok po kroku murujemy ściany, teraz możemy się zorientować jaki będzie układ pomieszczeń. Dosyć dziwnym patentem jest miejsce gdzie zbliżamy się do sufitu. Możemy dociąć bloczek, ale szczelina i tak zostaje. My wypełniamy ją pianą niskorozprężną jaką stosowaliśmy do montażu okien w systemie 3i. Na to pójdzie tynk. Dobrze że w naszej strefie geograficznej nie ma wstrząsów sejsmicznych, bo pierwsze poprzewracałyby nam się nie meble, ale ścianki działowe.

1/12

Dzięki firmie Bosch, udało nam się przeprowadzić kontrole jakości powierzchni betonowych i przejścia przez strop. 

Instaluje sie samochód firmy Bosch ze sprzętem m.in. do wiercenia.

Tak wygląda stojak do wiertnicy, która wykona przejście przez 30 cm warstwę betonu w stropie.

Za pomocą wiertarki robimy punktowy otwór w którym będziemy mocować stojak wózka wiertnicy.

Ten sprzęt nie wygląda odmiennie od tego co używamy na placu budowy, zaraz wytoczymy ciężkie działa.

Gotowy zestaw wiertnicy, niebieski zbiornik to chłodzenie wiertnicy za pomocą wody.

Chwila przed startem! Pompujemy ciśnienie do systemu chłodzenia wiertnicy.

Ruszyliśmy z wierceniem przejścia. Jedyna niezmechanizowana czynność to regulacja nacisku na beton.

Cały czynność trwała 15 minut, na koronie widać grubość przejścia w betonie.

Tak wygląda mieszanka betonowa wyjęta z korony wiertnicy, jak widać jednym z ważniejszych składników jest żwir. A jak z waszym betonem?

Od strony powierzchni mieszkalnej mamy mega otwór przez który przeprowadzimy rurę odpływową od kanalizacji.

Jeszcze zdjęcie reklamowe wiertarki Bosch i dzień na budowie mamy z głowy.

Etap 22 - Kontrola jakości betonu - Dzień 41 budowy

Na placu budowy domu pasywnego pora na kontrolę jakości betonu i wykonania wspólnie z firmą Bosch przejść konstrukcyjnych przez strop betonowy. Do wykonania otworów o średnicy 25 cm nie wystarczy zwykła wiertarka.

1/0
Etap 23 - Montaż systemu oświetleniowego diodowego firmy Philips - Dzień 42 budowy

System oświetleniowy w budynku pasywnym jest jednym z ważnych etapów ze względu na bilans energetyczny roczny zużycia energii który wynosi 120kW. Z tego względu zastosowaliśmy technikę diodową aby ograniczyć pobór energii do miniumum. Z pomocą firmy Philips udało nam się zaprojektować taki system, dobrać oprawy i system sterowania, który podzieli nam budynek na strefy i będzie zarządzał wydatkiem energii w budynku. Oprawy zużywają od 1 do 3 W. Naświetlacze zewnętrzne do 30 W. To jest oszczędność! Koszt systemu? 70 tysięcy złotych! ,  czego się nie robi dla energooszczędności! 

1/0
Etap 24 - Instalacja elektryczna układanie okablowania - Dzień 43 budowy

Nasza instalacja elektryczna do techniki diodowej opiera się na tradycyjnych przewodach elektrycznych które doprowadzą prąd do opraw. Nie bedzie w budynku dla odmiany żadnych włączników ani wyłączników. Sygnał sterujący do opraw jest podobny do internetowego. Wystaczy nam  sterownik z  wgranymi scenami świetlnymi oraz pilot do włączania. Zaplanowaliśmy również możliwość włączania kilku scen za pomocą ściennego kilkupozycyjnego włącznika.

1/0
Etap 25 - Instalacja wodna w budynku - Dzień 44 budowy

W domu pasywnym mamy tylko jedną toaletę, dwie umywalki oraz wannę i kabinę prysznicową. Dom ma 110 metrów powierzchni użytkowej, więc nie jest to strasznie dużo. Instalację wykonujemy za pomocą rur polipropylenowych zgrzewanych. Najwięcej dłubaniny mamy przy kabinie i wannie. Co ciekawe pracownia projektowa Archipelag zapomniała wykonać nam do tego etapu projektu branżowego ( ach ci architekci, tacy zabiegani !), więc Pan Kazio zrobił to na węch, ale działa i kabina i wanna. Mieliśmy tylko problem ze spłuczką w zabudowie bo była mizernej jakości i od razu się popsuła ( kupiliśmy ją w Castoramie, o zgrozo! )

1/41

Jak w wojsku, sprzęt, dowódca i szeregowcy, Zobaczymy co z tego będzie.

Do zamontowania mamy trzy okna dachowe, w tym jedno z automatyką do otwierania i sterowaniem pogodowym.

Okno dachowe do dachu płaskiego to nietypowe zastosowanie tej stolarki. Trzeba wykonać wiele zabiegów aby dojść do etapu samego montażu. Po tym etapie zapisałem sobie w notatniku aby nigdy do końca życia nie montować okien dachowych w dachu płaskim!

Widoczne na pierwszym planie pokrywy to nakładka z wysokoudarowego PCV na górze każdego okna chroniące go przed śniegiem i oprawadzajacym wodę.

Co ciekawe dwa okna są zwykłymi zestawami, a trzeci wyposażony w siłownik do otwierania oraz czujnik deszczu zamykający automatycznie okno w czasie opadów. Koszt automatyki przekracza koszt wszystkich trzech okien!

Na opakowaniu mamy wskazany rodzaj okna i jego parametry, radzę sprawdzić przed odebraniem dostawy czy jest to co chcemy montować.

Konstrukcja z bloczków ocieplona i zaizolowana papą, ilość pracy nieadekwatna do spodziewanych efektów. W betonowym stropie musimy zrobić otwory, potem wymurować, ocieplić i zaizolować przeciwwodnie. A montaż dopiero przed nami.

Papa jest wywinięta na konstrukcję i będzie połączona z izolacją okien.

Otwory sa przygotowane na wymiar okien.

Pierwsze kroki wykonawcy przy montażu wprowadziły nas w lekkie zdumienie a nawet zażenowanie. Zwykłe dechy? To my miesiąc murujemy, izolujemy, a ten przywiózł zwykłe dechy! 

Ten montaż dyskwalifikuje jakikolwiek dobry parametr energooszczędny tej stolarki. Po montażu będziemy mieli okna o współczynniku 7 W/m2K. Horror w domu pasywnym! Lepiej zasłonić te otwory słomą bo będzie miała lepsze parametry. Ponoć to najlepsza ekipa montażowa Veluxa. No comments!

Montażu ciąg dalszy, czyli te zwykłe dechy przykręcamy do muru, bez przekładek izolacyjnych i bez zachowania parametrów szczelności.

Praca wre, szkoda że bezsensowna! Ale rozwój budownictwa podobnie jak lotnictwa to trudny i bolesny proces.

Takie śruby !!!!!! Z metalu !!!!, a mostki termiczne ? Widzę że właśnie robimy produkcję podręcznika pt. "Jak nie należy montować okna dachowego"   

Okno dachowe jest wykonane z PCV jak każde do dachu płaskiego.

Przenosimy okno w miejsce montażu.

Wszystkie okna muszą być poustawiane w miejscach montażu. 

Pomiędzy oknami musi być taka sama odległość.

Okna są dosyć wysokie, martwi mnie fakt że nie ma żadnych przekładek izolacyjnych w tym profilu, chyba pora na rewolucję energooszczędnych produktów w Veluxie. 

Okna poustawiane i przygotowane do montażu.

Nie możliwe aby ten montaż był taki prosty, a gdzie super technologie?

Teraz pora na papę podkładową.

Palnikiem koło plastykowych okien? Ojć!

Wyklejanie okna papą podkładową.

Brzydko wygląda ale to tylko podkładówka. Na to idzie papa końcowa.

Jesteśmy w połowie roboty.

Po doklejeniu papy podkładowej do kołnierza okien, pora na zgrzanie papy wierzchniego krycia.

Wycięte w papie uszy batmana które zostaną dogrzane do okna i papy podkładowej.

Panowie z tym ogniem to ostrożnie przy oknach z PCV! Chwila nieuwagi i będzie kłopot. A winnych nie ma nigdy!

Idzie papa wierzchniego krycia, widać że Panowie mają wieksze pojęcie o papie niż o montażu okien Veluxa w domach niskoenergetycznych.

Dogrzewamy poszczególne kawałki papy, starając się nie "przypalić" okien.

Pod spodem widać papę podkładową.

Samo zgrzewanie nie jest trudną sprawą, ale trzeba mieć wyczucie kiedy papa zaczyna pływać i jest gotowa do montażu.

Czujnik deszczu przymocowany do okna, jak na ten element spadnie nawet kropla deszczu sterownik da sygnał do zamknięcia okna.

Folie zrywamy na samym końcu.

Przymocowanie tych elementów odbywa sie za pomocą tzw.szybkozłaczek doo szybkiego montażu i demontażu.

Kopuły sa oklejone folia ochronną, która należy przed montażem zerwać.

We dwóch? Przesada jeden by dał radę zamontować.

Gotowe! Z zewnątrz piekne, ale to ewidentny mostek termiczny w domu pasywnym. 

Jeszcze tylko zdjęcie pamiątkowe.

Czy ktoś dokarmiał nasze pasywne psy ze schroniska? Parówkożercom mówimy nie!

Etap 26 - Instalacja okien dachowych w dachu płaskim Velux - Dzień 45 budowy

 W naszym modernistycznym domu pasywnym mamy płaski dach, w poprzednim domu eksperymentalnym zastosowaliśmy okna dachowe w połączeniu z  oknami kolankowymi. W tym budynku chcieliśmy pokazać że w domu pasywnym okna dachowe zabudowane w powierzchni dachu mogą być ozdobą i doświetlić nam pomieszczenie w naszym przypadku kuchnię. Czy da się zastosować okno dachowe w domu pasywnym, tak aby współczynnik dachu był utrzymany a okno zamontowane w możliwie najszczelniejszy sposób? Czy nam się udało ? Nie jestem tego taki pewien.

Etap 26 - Instalacja okien dachowych w dachu płaskim Velux - dzień 46 budowy

 Przy montażu okien dachowych w płaskim dachu musimy wykonać wiele czynności. W betonowym stropie przygotowujemy otwory, dozbrajamy je według projektu i zalewamy betonem. Drugi krok to murowanie z bloczków silikatowych ścianki wokół otworów gdzie będą okna. Po wymurowaniu ścianek wokół i poprzecznych łączników, rozpoczeliśmy prace przy ociepleniu tej konstrukcji, oczywiście metodą lekką mokrą taką samą jak przy ocieplaniu ścian nośnych budynku. Zadbaliśmy o to aby nie pogorszyć współczynika przenikania ciepła konstrukcji dachu.

Etap 26 - Instalacja okien dachowych w dachu płaskim Velux - Dzień 47 budowy

Pierwszy krok przy montażu to przykręcenie desek wokół ścianek. Moje oczy zaczeły się robić wielkie! Na tę konstrukcję wstawiamy okna dachowe z PCV, po wypozycjonowaniu są one przykręcane do desek. Następny etap to zgrzanie papy wokół okien i połączenie z papą dachu płaskiego. Naszym największym zdziwieniem był fakt montażu stolarki bez użycia żadnych kształtek i izolatorów termicznych. Po prostu dechy i do przodu. W momencie kiedy tylko spadł pierwszy śnieg i przykrył okna dachowe, na głowy zaczeły nam kapać grube krople wody. Pan instalator po naszej reklamacji przyjechał obejrzał i stwierdził że  słabo wyizolowane termicznie. Wiemy proszę Pana bo widzieliśmy montaż. Budując dom pasywny dołożyliśmy wszelkich starań aby każdy element był dobrze docieplony, montażysta kompletnie nie miał pojęcia o ciepłym montażu i zafundował nam mega mostek termiczny. Czy ktoś wie jak to zamontować? 

1/6

Nasz redaktor wymyślił żeby salon łazienkowy wykończyć cegłą klinkierową, no to do roboty!

Pierwsze warstwy cegły układane na zaprawę do klinkieru.

Murowany element to podmurówka wokół fasady szklanej, rodzaj parapetu, tylko z cegły klinkierowej. Cegła będzie również na górze.

Tutaj murujemy cegłę do samej góry, w tym narożniku będzie kabina prysznicowa bezpośrednio zamocowana do cegły.

Murujemy cegłę przy przeszkleniach, poziomnica to podstawa.

Całe pomieszczenie ma być wyłożone cegłą, jak widać w tle cegła po sam dach.

Etap 27 - Układanie cegły klinkierowej Ekoklinkier w salonie łazienkowym - Dzień 48 budowy

Cegła klinkierowa w salonie łazienkowym? Większość z was poprawia soczewki i trze oczy ze dziwienia. Pomysł przyznam się jest autorski, ale wykorzystaliśmy dwa atuty cegły klinkierowej w pomieszczeniu salonu łazienkowego. Pierwszy to stuprocentowa antypoślizgowość przy chodzeniu po mokrej powierzchni, o co w salonie łązienkowym nie trudno! Drugi walor to praktycznie dozgonna trwałość cegły klinkierowej, czyli nie brudzi się ( jak się zabrudzi czyścimy szczotą ryżową ) nie wymaga malowania i jest odporna na przemijajace mody. 

Etap 27 - Układanie cegły klinkierowej Ekoklinkier w salonie łazienkowym - Dzień 49 budowy

W przypadku zastosowania cegły klinkierowej w we wnętrzu budynku nie możemy użyć zwykłej chamskiej czerwonej cegły którą wiekszość stosuje w ogrodzeniach posesji ( na szczęście ten trend się zmienia ) tylko musimy wybrac bardziej zajwiskowy produkt, my zdecydowliśmy się na cegłe firmy Ekoklinkier produkowanej w kopalni Bogdanka w Lublinie. Karmel melanż jest kolorem pasującym do naszej eleganckiej wanny.

 

Etap 27 - Układanie cegły klinkierowej Ekoklinkier w salonie łazienkowym - Dzień 50 budowy

Zabudowa salonu łazienkowego rozpoczeliśmy od obmurowania parapetu wokół przeszkleń. Następnie postawiliśmy ścianę w części za kabiną . W salonie łazienkowym mamy tylko jedną ścianę wolną od przeszkleń. Potem przystąpiliśmy do wykonywania obudowy wanny. Temat jest o tyle trudny ze wanna została wniesiona na piętro w trakcie budowy, bo jest zbyt duża aby ją wnieść potem. Murowanie wokół wanny było stresujące ze względu na fakt że łatwo jest uszkodzić wannę. A przecież każdy wie że pędzle i szmaty robotnicy najchętniej płuczą w wannie za 35 tysięcy. Ale to inna opowieść. Efekt wykorzystania klinkieru w salonie łazienkowym pozostawiam do oceny, nam się podoba! 

1/6

Wanna Riho ze  względu na duże wymiary była przywieziona na etapie budowy domu, Po wybudowaniu konstrukcji piętra a przed zamontowaniem szkła techniki fasadowej, wannę trzeba było wsadzić do środka.

Do przenoszenia zangażowaliśmy też ekipę od systemu ociepleniowego, wanna z hydromasażem ważyła sporo.

Operacja "zimna kąpiel" chwilę przed wykonaniem.

No i poszło! Tylu ludzi by nie dało radę!

Uf! Na środku tego pomieszczenia ma być zamontowana wanna. 

Wanna wniesiona do wnętrza, nie było lekko.

Etap 28 - Montaż wanny z hydromasażem RIHO w salonie łazienkowym - Dzień 51 budowy

W naszym domu pasywnym, konstrukcja budynku i zasady energooszczędności są bardzo restrykcyjne, nieotwierana okna, oświetlenie diodowe, aktywny system wentylacji z odzyskiem i wielowarstwowa płyta nośna. Jedynym luksusem za który nam się dostało od Pana Ruedi Kriesi ze Szwajcarii, to wielka 480 litrowa wanna! Wanna firmy Riho to jedna z najlepszych na rynku i nie chcecie wiedzieć ile kosztuje. Dla tej wanny musieliśmy zbudować całą stację ogrzewania wody na kolektorach dachowych. Ale było warto! Kąpiel w takiej wannie to jest coś zjawiskowego!

1/0
Etap 29 - Prace tynkarskie agregatem w domu pasywnym - Dzień 52 budowy

Po zakończeniu układania kabli w naszym domu pasywnym przyszła pora na tynk. Zdecydowaliśmy się na tynk gipsowy firmy Knauf. Ja osobiście wolałbym tynk cementowy, ale kto go teraz nakłada? Łatwiej nałożyć tynk gipsowy. Ale po koleji, Najpierw musimy zagruntować ściany. Następnie za pomocą agregatu nakładamy tynk. Agregat to urządzenie które przyspiesza ten etap prac, ponieważ nie trzeba nakładać tynku ręcznie. Ale bałagan jaki się robi przy tynkowaniu, szok!

Etap 29 - Prace tynkarskie agregatem w domu pasywnym - Dzień 53 budowy

Tynk nakładamy w warstwie centymetrowej ze względu a fakt że nasze ściany są idealnie równe, co pozwala na zaoszczędzeniu na grubości. Po nałożeniu zaprawy długimi dwumetrowymi łatami panowie rozprowadzają i wyrównują ją na ścianie. Gorzej z sufitem gdzie tynk poddaje sie prawom grawitacji. Ale praca idzie sprawnie!

Etap 29 - Prace tynkarskie agregatem w domu pasywnym - Dzień 54 budowy

Ściany mamy już w wyrównane i czekamy aż trochę podeschnie. Musimy pamietać że zaprawa gipsowo-cemntowa którą stosujemy pozwala na nakładanie jej na określonej przestrzeni, tak abyśmy zdażyli ją zatrzeć, zanim zacznie twardnieć. Dom podzieliliśmy na ściany i tynkujemy po koleji. Dobra wiadomość dla tych co mają nowe kombinezony robocze, zawsze zaczynamy od sufitu!

1/16
Etap 30 - Wylewka samopoziomująca pod podłogę UZIN - Dzień 55 budowy

Podłoga drewniana w naszym przypadku deski egzotyczne aby nie trzeszczały w trakcie użytkowania, muszą mieć idealnie równą powierzchnię pod podłogą. Nasz dom stoi napłycie betonowej co z koleji ze względu na zasady wykonywania tej płyty wymusza tolerancję nierówności na jej powierzchni. U nas po pomiarach okazało się zę do zniwelowania na całej powierzchni mamy od 2 do 4 mm. Te prace wykonamy za pomocą wylewki samopoziomującej.

Etap 30 - Wylewka samopoziomująca pod podłogę UZIN - Dzień 56 budowy

Prace rozpoczynamy od kontroli nierówności, tak abyśmy wiedzieli gdzie w powierzchni mamy zagłębienia, i gdzie będziemy musieli wylać więcej zaprawy. Po pomiarach przygotowujemy miejsce do przygotowywania zaprawy, jest to o tyle ważne że jak zaczniemy to w jednym cyklu musimy wylać całą powierzchnię podłogi. Jedni mieszają zaprawę inni ją noszą, a jedna osoba kontroluje poziom i za pomoca wałka z wypustkami odpowietrza ją i rozprowadza. Praca wygląda jak wizyta Admirała na okręcie wojennym.

1/1
Etap 31 - Wylewanie żywicy pod warstwę podpodłogową - Dzień 57 budowy

Idealnym rozwiązaniem dla izolacji przeciwwodnej drewnianej podłogi jest nałożenie żywicy dwuskładnikowej. Jest to rozwiązanie które powinno być stosowane w każdej technologii  układania podłogi. Krok pierwszy to kontrola wilgotności powierzchni betonowej, drugi krok to wyrównanie powierzchni za pomocą wylewki samopoziomującej. Następny trzeci etap to nałożenie żywicy która odcina nas od jakichkolwiek problemów z wilgocią.  

Etap 31 - Wylewanie żywicy pod warstwę podpodłogową - Dzień 58 budowy

Żywica jest dwuskładnikowa i po wymieszaniu dwóch komponentów mamy czas do pół godziny aby go nałożyć i rozprowadzić. Żywica po wymieszaniu składników ma kolor czerwony abyśmy wiedzieli gdzie już nałożyliśmy ją na podłoże. Samo nakładanie nie jest kłopotliwe i pozwala na wykonanie tego etapu w sile jednego człowieka. Czas utwardzania 24 godziny.

1/0
Etap 32 - Prace przy gładziach wyrównujących na ścianach - Dzień 59 budowy

Po nałożeniu tynku maszynowego po wyschnięciu okazuje się że powierzchnia jest na tyle chropowota że konieczne jest nałożenie gładzi wyrównującej powierzchnie ścian przed malowaniem. Gładz jest gipsowa i jej rozprowadzanie na ścianach nie przysparza żadnych problemów. Po wyschnięciu pozostaje szlifowanie ścian za pomocą specjalnych sciernych siatek. Po tej operacji ściany są jak lustra.

1/0
Etap 33 - Prace malarskie farbami Magnat firmy Śnieżka - Dzień 60 budowy

Malowanie ścian to czynność znana, my zdecydowaliśmy się na kolor ecri obecnie najmodniejszy. Na ścianę od wejścia nałożyliśmy szarą fakturę dekoracyjną. Samo malowanie farbami Magnata to bajka z tego względu że farba jest jednowarstwowa czyli na tyle gęsta że po nałożeniu wałkiem na ścianę kryje całkowicie. Farba po nałożeniu zostawia aksamitną fakturę i jest po wyschnięciu odporna na zabrudzenia.

Etap 33 - Prace malarskie farbami Magnat firmy Śnieżka - Dzień 61 budowy

Dobór farb i kolorystyki do pomieszczeń to zawsze jest duży problem, z tego względu że nie każdy ma fantazję i potrafi sobie wyobrazić wygląd pomieszczenia przed nałożeniem farby. Firmy co prawda prześcigają się w podsuwaniu wszelkiego rodzaju programów mających na celu ułatwienie podejmowania decyzji o doborze koloru. Nic jednak nie zastąpi tradycyjnego nałożenia próbki farby na ścianę, co pozwala ocenić czy to jest to co chcieliśmy mieć na ścianie.

1/0
Etap 34 - Faktury dekoracyjne na ścianach - Dzień 62 budowy

W strefie wejścia do budynku zdecydowalismy się na wykonanie faktury dekoracyjnej za pomocą produktu formy Magnat. 

Etap 34 - Faktury dekoracyjne na ścianach - Dzień 63 budowy

Zaprawy dekoracyjne sprzedawane są jako gotowe mieszanki, które możemy sami nałożyć oczywiście korzystając z instrukcji jej nakładania. Jest to o tyle ciekawe że dawniej tajemną wiedzę na temat faktur dekoracyjnych posiadało niewielu fachowców strzegąc jej jak tajemnicy templariuszy. Pamiętam jak w 2001 roku sprowadziliśmy takiego specjalistę z Konstancina odrywając go od prac przy wykańczaniu rezydencji. Robiąc zaprawę gipsową z barwnikiem imitującym piaskowiec, na nasze pytanie co to za składniki, zasłaniał się twierdząc że są prosto z Francji i tylko tam je można kupić.

1/0
Etap 35 - Wykonywanie stiuków weneckich w domu pasywnym - Dzień 64 budowy

W naszym domu pasywnym zadbaliśmy też o wygląd wnętrza stosując różne techniki dekoracyjne, jedną z nich jest stiuk wenecki, znany od lat sposób wykańczania ścian. Stiuk wenecki w naszym przypadku będzie ozdabiał jeden pokój. Kolor jaki wybraliśmy to czerwony, czyli kolor rewolucji. Sama procedura wykonywania stiuków weneckich jest bardzo pracochłonna. Obecnie wiele osób rezygnuje z tego sposobu wykończenia domu czy mieszkania,  ze względu na koszt robocizny który waha się od 40 do 50 zł za m2. To dużo ! Ale jaki efekt ! Bajka !

Etap 35 - Wykonywanie stiuków weneckich w domu pasywnym - Dzień 65 budowy

Etap pierwszy to wyrównanie ściany i jej zagruntowanie. W naszym przypadku ściana jest nowa i nie wymaga zrywania z niej starych powłok malarskich. Drugi krok to nakładanie gipsu który jest częścią podkladową stiuków weneckich, Następnie robimy specjalną masę barwioną na kolor czerwony z komponentów firmy Magnat ( są to gotowe pasty barwiące ) tę masę żmudnie nakładamy na ścianę i polerujemy. Całość prac zajmuje nam dwa dni a powierzchnia do nałożenia faktury to 7 m2. Jak byśmy chcieli zrobić salon to wiele dni pracy. I jeszcze jedno, stiuk wenecki panicznie boi się mechanicznych uszkodzeń, bo jego podkładem jest gips. Jak mamy małe dzieci to możemy o stiuku zapomnieć.

1/0
Etap 36 - Szablony dekoracyjne do malowania wzorów graficznych na ścianach. - Dzień 66 budowy

Malowanie ścian to początek do dużych możliwości aranżacji jakie dają techniki dekoracyjne. My postanowiliśmy zapoznać się z technikami dekorów wykonywanych za pomocą szablonów. Ta technika w przeciwieństwie do drogich faktur dekoracyjnych pozwala nam na wykonanie tych prac samodzielnie. A efekt? Ogranicza nas tylko pomysłowość !

 

1/0
Etap 37 - Montaż drzwi wewnętrznych Mazurka - Dzień 67 budowy

 Drzwi wejściowe w naszym domu pasywnym musieliśmy zrobić na zamówienie z tego względu że na rynku producentów jest w tym temacie niedobór, nikt nie produkuje drzwi o parametrach dostosowanych do domu pasywnego ( 0,6-0,8 W/m2K ). Razem z firmą Mazurek zaprojektowaliśmy drzwi drewniane z dwukomorowymi przeszkleniami. Efekt wizualny do oceny, drzwi mają jeden mankament ze względu na swoje parametry ochrony energetycznej są po prostu ciężkie i wymagają częstej regulacji skrzydła. 

1/12
Etap 38 - Układanie egzotycznych desek podłogowych Baltic Wood - Dzień 68 budowy

W naszym domu razem z firmą Baltic Wood zdecydowaliśmy się na ułożenie podłogi drewnianej z egzotycznego drewna Iroko. Deski są prefabrykowane w zakładzie Baltic Wood i montowane na pióro i wpust. Specjalnie dla nas firma przygotuje deski nielakierowane, tak abyśmy mogli je zaimpregnować olejem firmy Uzin. Podłoga taka jest najbardziej elegancka.

Etap 38 - Układanie egzotycznych desek podłogowych Baltic Wood - Dzień 69 budowy

Oczywiście przed układaniem podłogi zrobiliśmy wiele czynności aby powierzchnia pod podłogą była idealnie równa i co najważniejsze aby była w pełni wododporna, chodzi oczywiście o wodę która mogłaby przeniknąć przez beton do naszej podłogi. Zrobiliśmy wylewkę samopoziomującą i nałożyliśmy żywicę. Teraz przy układaniu podłogi dajemy podkład wytłumiający i na to deski. Praca idzie sprawnie ponieważ nasz dom pasywny w srodku jest zaaranżowany jako otwarta powierzchnia, bez wydzielania osobnych pomieszczeń.

Etap 38 - Układanie egzotycznych desek podłogowych Baltic Wood - Dzień 70 budowy

Deski układamy z przesunięciem każdej warstwy tak aby miejsca połączeń nie nachodziły na siebie. Pióro wpust zasosowany do połączenia poszczególnych desek pozwala nam na idelanie równą powierzchnię desek tak że  odpada nam etap cyklinowania. Trochę gimnastyki z docinaniem mamy w miejscach wnęk okiennych. Po ułożeniu podłogi a jeszcze przed olejowaniem efekt jest piorunujący!

1/0
Etap 39 - Olejowanie podłogi z drewna egzotycznego olejem UZIN - Dzień 71 budowy

Olejowanie podłogi to czynność wyczekiwania po etapie bałaganu spowodowanego układaniem desek. Olejowanie w naszym przypadku odbywa się za pomoca oleju tzw. jednodniowego firmy UZIN. Olej ten nakładamy na drewno ręcznie rozprowadzając go drewnianą pacą. Po wchłonięciu oleju przez drewno możemy po 24 godzinach wnosić meble. Po nałożeniu oleju nasza podłoga zyskała nieprawdopodobnego wyglądu!

1/0
Etap 40 - Montaż opraw diodowych wewnętrznych w domu pasywnym - Dzień 72 budowy

W budynku pasywnym istotnym elementem w bilansie energetycznym rocznym jest energia elektryczna. W naszym budynku zamontowaliśmy system oświetleniowy diodowy firmy Philips. Każda oprawa komunikuje się za pomocą czipa z centralką sterującą. Do centralki wgrywamy odpowiednie sceny świetlne, które możemy tworzyć za pomocą oprogramowania w komputerze. Zewnętrzne oprawy pozwalają na dowolne zmiany w kolorystyce, parametrach czasu zmian kolorów i łączenie poszczególnych opraw w scenach świetlnych. Tylko nasza fantazja nas ogranicza.

1/0
Etap 41 - Montaż techniki diodowej w suficie salonu łazienkowego - Dzień 73 budowy

W naszym salonie łazienkowym postanowiliśmy zrobić diodowy sufit, bo słyszeliśmy że Beckhamowie taki mają i robią sobie na nim sceny świetlne imitujące nocne niebo. Oni mieli na ten cel milion funtów a my mamy 1000 zł, czyli będzie to nocne niebo na skalę naszych możliwości. Krok pierwszy to wywiercenie w panelach sufitowych otworów i wklejenie w nich diód co 10 centymetrów, potem przykręcenie paneli i połączenie przewodu ze sterownikiem. Nasze niebo gotowe! Mamy tylko kolorowe niebo, bo sterownik nie daje sobie wgrać białego koloru! 

1/0
Etap 42 - Montaż węża diodowego wokół wanny z hydromasażem - Dzień 74 budowy

Dodatkowym elementem podkreślającym efekt oświetleniowy w zastosowanej technice diodowej w budynku, są diodowe świetlne oprawy obrysowe. Montaż jest prosty i polega na doklejeniu wokół wanny weża diodowego. Do tego przetwornik podłączony do systemu sterowania i efekt możemy obejrzeć na zdjęciu.

1/0
Etap 43 - Montaż systemu sterowania do opraw diodowych Philips - Dzień 75 budowy

To że zamontujemy oprawy diodowe to jest początek drogi do oszczędzania, jeśli oprawa będzie kontrolowana, czyli załączana i wyłączana za pomocą tradycyjnego włącznika,  to na nas spada kontrola czy i jak długo świeci. W prawdziwej oszczędności najważniejszy jest system sterowania oświetleniem, który podzieli nam oprawy na sekcje ( np. do pracy, gotowania i wypoczynku ), ponadto system ten pozwala na regulacje wszystkich parametrów diody która jest w oprawie, największe oczywiście możliwości dają nam oprawy zewnętrzne. Sterownik to panel do którego możemy wgrać ze specjalnego programu funkcje pracy opraw.

1/0
Etap 44 - Uruchomienie systemu sterowania oświetleniem Philips - Dzień 76 budowy

Uruchomienie systemu sterowania polega na wgraniu oprogramowania do panelu co w naszym przypadku skończyło się ułożeniem scen świetlnych na nowo w oprogramowaniu firmy Philips. Zupełnymi czarami był fakt że do sterownika trzeba wklepać numery seryjne opraw diodowych...które znajdują się na opakowaniach! Panowie oczywiście opakowania wyrzucili. I co teraz? Cały temat uruchamiania systemu trwał 3 miesiące, my przekazujemy ten etap w jeden dzień! czyli okłamujemy! Ale wierzcie mi nie chcielibyście tego oglądać przez trzy miesiące!

1/14

Osprzęt do WC jak widać przewija się często, ale nic w tym dziwnego.

Wtyczki mamy żeby sprawdzić czy działa?

Ramki z osprzętem pochodzą z fabrycznej oferty firmy Kontakt Simon.

Osprzęt zamontowany, jak widać na tej ścianie jest dużo elementów osprzętu w postaci czujników do rekuperacji do kontroli parametrów powietrza.

Włacznik podświetlany tak abyśmy nawet po ciemku trafili do najważniejszego przybytku w domu pasywnym.

Włącznik do toalety jest podświetlany, w tle widać punkty diodowe do oświetleń architektonicznych. Efekt piorunujący tylko koszt paraliżujący- 1200 zł sztuka!

Zestaw do obsługi sprzętu biurowego w domu pasywnym. Mamy zasilanie, wtyczkę sieciową oraz gniazdo do instalacji wewnętrznej sterowania.

Ramka zamontowana. Ten zestaw jest dosyć wysoko ze względu na miejsce montażu telewizora na ścianie.

Osprzęt był wybierany przed budową, ale jak widać pasuje perfekcyjnie.

Teraz montujemy osprzęt gniazd elektrycznych, czerwony kolor ścian to stiuki gipsowe.

I co teraz ? jak widać winnych nie ma. Ale na szczęście ci sami fachowcy montowali puszki, to teraz niech się martwią jak to upchnąć w ramkę!

W listwach idzie obok siebie instalacja telewizyjna i gniazda elektryczne. Ten etap prac jest dosyć prosty pod warunkiem że puszki są dobrze osadzone.

Ramka niespecjalnie pasuje bo Panowie przy montażu puszek nie zachowali właściwych odstępów, ale to ich ból.

Pora na prace przy osprzęcie elektrycznym, pierwsza do montażu idzie instalacja elektryczna.

Etap 45 - Montaż osprzętu elektrycznego firmy Kontakt Simon - Dzień 77 budowy

Sam montaż osprzętu niczym się nie różni od normalnego domu. W naszym przypadku posiadamy tylko gniazda 230V i sieć komputerową. Nie mamy za to tradycyjnych włączników, których funkcję przejął system sterowania oprawami diodowymi. Jedynie w toalecie nie zdecydowaliśmy się na system sterowania tylko tradycyjny włącznik. Nie wyobrażamy sobie sytuacji że musimy komuś tłumaczyć w sytuacji nagłej potrzeby która to scena świetlna jest uruchamiana w wc! I to była mądra decyzja.

1/0
Etap 46 - Montaż schodów metalowych z dębowymi stopniami - Dzień 78 budowy

W trakcie budowy konstrukcji budynku na pewno zwróciliście uwagę na projekt klatki schodowej która była okrągła. Teraz pora na montaż tam schodów, które zostały specjalnie zaprojektowane dla tego budynku. Prosta konstrukcja w postaci metalowego słupa ze stali szwedzkiej do tego dospawane wsporniki stopni. Na końcu drewniane stopnie z drewna dębowego.  

Etap 46 - Montaż schodów metalowych z dębowymi stopniami - Dzień 79 budowy

Konstrukcja schodów na podstawie projektu została wykonana w zakładzie ślusarskim i zespawana w całość w naszym budynku. Poważną niedogodnością jest aspekt polegający na tym że wnętrze domu jest już kompletnie wykończone. Nie ma tu miejsca na brud i otłukiwanie ścian. Wykonawca wszystko opatulił kartonami i plandekami tak aby się nic nie zniszczyło. I ku mojemu zdumieniu naprawdę nic nie zniszczyli. A przecież każdy wie że budowlańcy to szkodniki !

Etap 46 - Montaż schodów metalowych z dębowymi stopniami - Dzień 80 budowy

Montaż schodów idzie ku końcowi, przykręcamy stopnie drewniane olejowane aby nikt nie wybił sobie zębów wychodząc z wanny mokrymi stopami i schodząc po schodach. Przepisy BHP łamiemy w tym momencie na całego! Po schodach i boso! W drugim domu pasywnym mamy stopnie lakierowane i biada temu co na nie wejdzie w kapciach z Ikei. Nawet nasza redaktor naczelna lądowała z telemarkiem! Jak wyszły nasze schody można zobaczyć na zdjęciach! Kosztowały 10 tysięcy! I to jest dobra wiadomość!

1/0
Etap 47 - Montaż kabiny parowej RIHO w salonie łazienkowym - Dzień 81 budowy

W salonie łazienkowym bedą się znajdować dwa elementy SPA, jednym jest kabina prysznicowo-parowa a drugim wanna z hydromasażem popularnie zwana Jacuzzi, firma Riho z Czech nasz partner w domu pasywnym postanowił zrobić salon łazienkowy na piętrze tam gdzie znajdują się duże  przeszklenia. W przyszłości będzie to duże wyzwanie dla systemu wentylacji ( dużo pary ) i dla systemu kolektorów dachowych ( wanna ma 480 litrów wody! ) I gdzie tu ekologia? Pozostaje tylko przyjemność! 

Etap 47 - Montaż kabiny parowej RIHO w salonie łazienkowym - Dzień 82 budowy

Z montażem kabiny parowej mieliśmy trochę gimnastyki ze względu na to że cały salon wyłożyliśmy cegłą klinkierową ( rzadko spotykane rozwiązanie) a dwa że podłoga na legarach drewnianych jest dosyć wysoka ( projektant domu pasywnego przewidział dwa schodki do wyjścia z tarasu! Kompletna bzdura! ) i musieliśmy to zniwelować na etapie wykonawstwa, bo firma Archipelag która to ustroistwo projektowała się na nas obraziła!  Masakra! Nasza Częstochowa na kolanach! 

Etap 47 - Montaż kabiny parowej RIHO w salonie łazienkowym - Dzień 83 budowy

Po pokonaniu wszystkich przeszkód w postaci prac przygotowawczych, sam montaż kabiny poleciał jak z procy!  Brodzik i ściany ze szkła i do tego panel sterujący. Na koniec oświetlenie i głośniki czyli góra ( kabina ma radio! ) mamy nawet dwa siedzenia w kabinie ! Niagara luksusu! Ale okazało się że z naszego luksusu możemy korzystać tylko do temperatury +18 stopni bo potem się blokuje system sterowania. Miny nam zrzedły bo w domu pasywnym jest z reguły 18 stopni. W zimie nie korzystamy bo wiadomo co, ale latem szalejemy w kabinie parowej! ( Tylko po co latem siedzieć w kabinie parowej? )

1/0
Etap 48 - Układanie podłogi z desek egzotycznych w salonie łazienkowym - Dzień 84 budowy

Końcowym najbardziej decydującym o wyglądzie wnętrza elementem jest oczywiście podłoga. My postanowiliśmy nie iść na skróty i położyć wspólnie z firmą Uzin i Baltic Wood egzotyczne deski olejowane! Egzotyk to Iroco a olej to jednodniowy Magic Uzina. Deski egzotyczne to produkcja dwuwarstwowa gdzie spodnia część to drewno techniczne ( liściaste ) a końcowa warstwa to egzotyk. Specjalnie dla nas zrobili wersję deski nieolejowaną. Deski łączone na pióro i wpust.

Etap 48 - Układanie podłogi z desek egzotycznych w salonie łazienkowym - Dzień 85 budowy

Deski egzotyczne łączone są na pióro i wpust co pozwala na łatwy montaż i przede wszystkim gładką powierzchnię podłogi niewymagającej cyklinowania. Układanie podłogi prowadzi firma wyspecjalizowana w podłogach. Cała powierzchnia salonu łazienkowego nie jest duża. Ale dużo docinek wokół kabiny i drzwi powoduje że nie idzie to super szybko.

Etap 48 - Układanie podłogi z desek egzotycznych w salonie łazienkowym - Dzień 86 budowy

Problemem w salonie łazienkowym jest UV czyli projekcja słońca. Nasza pasywna fasada ze szkła powoduje że wnętrzne wygląda spektakularnie, ale niestety słońce świeci cały dzień. Po ułożeniu podłogi i np. położeniu dywanika to w miejscach gdzie będzie słońce podłoga zrobi się jaśniejsza. Ponadto w salonie łazienkowym musimy położyć specjalny olej który jest wodoodporny.

1/0
Etap 49 - Montaż sufitu panelowego w salonie łazienkowym - Dzień 87 budowy

Nasz sufit na piętrze domu pasywnego to indywidualna artystyczna wizja naszego głównego designera czyli Ryszarda, koordynatora budowy domu pasywnego i piszącego ten tekst. Panie i Panowie!  inspiracją do stworzenia tego sufitu były pogłoski o tym że Państwo Beckhamowie mają  w swojej sypialni diodowy system imitujący rozgwieżdzone niebo! My nie gorsi też zasługujemy na swoje niebo! Oczywiście niebo na skalę naszych możliwości.

Etap 49 - Montaż sufitu panelowego w salonie łazienkowym - Dzień 88 budowy

Montaż sufitu krok po kroku: najpierw zamówiliśmy w firmie Mazurek panele z płyty MDF w kolorze słupów nośnych konstrukcji które wcześniej malowaliśmy na końcowy dobrany kolor. Potem w tych panelach co 10 cm nawierciliśmy otwory w celu wklejenia tam diód. Każda dioda połączona kablem równolegle ( system sterowania posługuje się  sygnałem internetowym więc byle był jakiś kabel ) Montaż paneli do rusztu drewnianego i podłączenie do sterowania. Następnie wgranie scen świetlnych i można uruchamiać system naszego rozgwieżdzonego nieba. Wyszło nawet nieżle. Na zdjęciach nie wygląda ale w rzeczywistości daje radę!

1/38
Etap 50 - Montaż bramy garażowej segmentowej Wayne Dalton - Dzień 89 budowy

Nasz dom pasywny ma 110 m2 powierzchni użytkowej i garaż ! Garaż jest częścią otwartą ze względu na charakter pokazowy domu pasywnego. My zdecydowaliśmy się na montaż mało znanej bramy garażowej firmy Wayne Dalton. Bramy te są produkowane w Nowym Sączu w zakładach Fakro, lidera rynku okien dachowych w Polsce. 

Etap 50 - Montaż bramy garażowej segmentowej Wayne Dalton - Dzień 90 budowy

Brama garażowa została specjalnie zaprojektowana do naszego domu pasywnego. Kolor i jej wygląd jest indywidualny. Wspólnie zaprojektowaliśmy też parametry cieplne bramy aby była najcieplejsza. Zdecydowaliśmy się też na zautomatyzowanie tej bramy. Będziemy mogli sterować nią zarówno pilotem jak i bezprzewodowym przyciskiem.

Etap 50 - Montaż bramy garażowej segmentowej Wayne Dalton - Dzień 91 budowy

Brama garażowa to bardzo ważny element każdego domu zarówno energooszczędnego o pasywnym nie wspominając. Problem w tym że brama segmentowa ze względu na swoją konstrukcję zawsze będzie miała słabe parametry energooszczędne. Nasza brama ma współczynnik przenikania ciepła na poziomie 1,6 W. Najlepsza brama garażowa na rynku ma 1,1 W.

1/0
Etap 51 - Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła firmy Vallox model 140 - Dzień 92 budowy

Na początku budowy w pierwsze dni zakopaliśmy system GWC ( Gruntowy Wymiennik Ciepła ) oraz rozprowadziliśmy w stropie rury systemu wentylacyjnego. Następnie w trakcie prac przy instalacji elektrycznej rozprowadziliśmy przewody w miejsce gdzie zamocowane będą czujniki parametrów powietrza. Budynek został wykończony i teraz pierwszym krokiem jest montaz centrali rekuperacyjnej.

Etap 51 - Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła firmy Vallox model 140 - Dzień 93 budowy

Centrala przewidziana w naszym systemie wentylacyjnym to skrzynkowy rekuperator firmy Vallox model 140. Centrala z krzyżowym wymiennikiem ciepła jest podłączona do systemu wentylacji poprzez dwa airboxy czyli skrzynki do których schodzą się rury znajdujące się stropie. Airboxy są dwa, jeden dla powietrza wtłaczanego z zewnątrz do budynku, poprzez system GWC i tego usuwanego z budynku. Bardzo innowacyjne rozwiązanie.

Etap 51 - Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła firmy Vallox model 140 - Dzień 94 budowy

Najpierw skracamy przewody stropowe, drugi krok to montaż airboxów. W tym czasie ustawiamy pod spodem rekuperator który wymiarami i ciężarem przypomina pralkę. Pozostaje nam połączyć rury z rekuperatora do wejścia  w airboxach i z kolei podłączyć rekuperator do wyrzutni zużytego powietrza a z drugiej strony do czerpni i systemu GWC ( Gruntowego Wymiennika Ciepła ). Na koniec pozostaje nam praca elektryka czyli podłączenie prądu i czujników.

Etap 51 - Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła firmy Vallox model 140 - Dzień 95 budowy

System wentylacyjny możemy uruchamiać! Wentylacja z odzyskiem ciepła  została zaprojektowa w taki sposób aby w pełni zautomatyzować zarówno kontrolę jakości powietrza za pomocą czujników ( dwutlenku węgla i pary wodnej ) Po uruchomieniu system czujników aktywuje poziom wydajności systemu rekuperacji w zależności od jakości powietrza. Im więcej osób tym szybsza wymiana powietrza. Jedynym ręcznym elementem systemu to przełącznik położenia przepustnicy systemu GWC. Albo poprzez system albo pomijając go ( uruchamiane głównie latem, gdzie nie ma potrzeby odzysku, chyba ze chcemy chłodzić nasz dom pasywny ).

1/0
Etap 52- Montaż rozdzielnicy elektrycznej - Dzień 96 budowy

Prace przy montażu rozdzielni rozpoczynają się od zamówienia komponentów a właściwie całej rozdzielni w wyspecjalizowanej firmie. Projekt rozdzielni jest nierozłącznym elementem instalacji elektrycznej. Mineły czasy kiedy Pan Kazio przyjeżdzał na rowerze i wieszał dwie żarówki w domu i jeden kabel którym owijał cały dom. Teraz niestety jest o wiele drożej. 

Etap 52- Montaż rozdzielnicy elektrycznej - Dzień 97 budowy

Nasza rozdzielnica elektryczna różni się od takiej w naszych domach. Oprócz tradycyjnych zabezpieczeń różnicowych musimy w niej zamontować systemy sterowania do oświetlenia zewnętrznego oraz sterowniki do zarządzania pracą siłowników rolet zewnętrznych ochrony przeciwsłonecznej Reynaersa. Drugim ważnym elementem rozdzielnicy to automaty zegarowe do włączania urządzeń grzewczych w nocy na drugiej taryfie prądowej.

1/0
Etap 53 - Montaż elektrycznych ekowylewek Hansgrohe w domu pasywnym - Dzień 98 budowy

Małym zainteresowaniem w domach pasywnych i energooszczędnych cieszy się element związany z zarządzaniem tzw.szarymi ściekami. My zaczeliśmy od ilości wody potrzebnej do poszczególnych czynności w domu. Mycie i prace w kuchni to ściśle określone ilości wody, im mniej tym lepiej. Zamontowaliśmy baterie firmy Hansgrohe. Wszystkie baterie posiadają fotokomórkę i możemy dostosować ilość wody którą one dostarczają. Woda zużyta trafia do bioreaktora a stamtąd do podlewania ogrodu.

1/0
Etap 54 - Układanie płytek w łazience domu pasywnego - Dzień 99 budowy

Układanie płytek w naszym domu pasywnym nie jest zbyt spektakularnym etapem prac z tego względu że do okafelkowania mamy tylko toaletę na dole. Salon łazienkowy na górze jest wykończony klinkierem. Układanie płytek jakie jest każdy widzi! Partnerem na tym etapie jest firma Atlas.

1/23

Dom pasywny pomalowany! Jak wygląda? Naszym zdaniem zjawiskowo!

Pierwszy krok do montażu kolektorów słonecznych do przygotowania wody użytkowej nie wymaga kwalifikacji, wystarczy 15 minutowy kurs wnoszenia na plecach paneli.

Pan redaktor na dachu! Co się dzieje! A lęk wysokości Panie Rysiu? Kontrola czy dotarły na dach w jednym kawałku wypadła pozytywnie!

Sam montaż paneli to dziecinada, aluminiowy stelaż nośny, na to panele i wszystko trzeba poskręcać. Tutak jak widać w akcji twórca domu pasywnego w akcji. Tak się buduje wizerunek specjalisty!

Wielu inwestorom miękną nogi po wypakowaniu paneli i stwierdzeniu że są mokre i zaparowane od środka! Czyli uszkodzone w transporcie! Spokojnie tak ma być, panele mają otwory na górze i są rozszczelnione tak aby swobodnie kompensować punkty roszenia.

Ustawiamy kolektory w miejscu największej projekcji słońca, drzewa niestety spowodują zmniejszenie sprawności kolektorów.

Poważnym problemem przy montażu jest nasz dach. Powinniśmy twale przymocować stojak do dachu, jednak pod nogami mamy 40 cm izolacji i pokrycie z papy. Jak damy 50 cm metalowe kotwy to zrobimy mostki termiczne. Katastrofa!

Miejsce montażu rur trasportujących płyn Ergolid w całej instalacji solarnej. Teraz trzeba zamocować rury co okazuje się że nie jest takie proste!

Rura preizolowana dedykowana do instalacji solarnej, Uwaga! Nie jest w komplecie z zestawem solarnym, a jej koszt to 1000 zł! Kupujemy ją w 50 metrowych odcinkach. Tutaj przecinamy rurę w połowie długości.

Powszechną i polecaną praktyką instalatorów jest "zaślepianie" otworu w czasie prac tak aby nie dostały sie tam zanieczyszczenia budowlane przy montażu i przenoszeniu.

Wywierciliśmy przejście przez ścianę i teraz przeprowadzamy rurę do kotłowni. Sprawa nie jest taka łatwa ani prosta bo rura niechętnie się daje wyginać.

Jeden koniec mamy już w kotłowni obok zbiornika buforowego instalacji solarnej. Teraz tę końcówkę zamocujemy do modułu sterownika solarnego.

Przez ścianę przechodzą dwie rury tworzace zamknięty obiekt instalacji solarnej.

Ze względu na to że na instalacje solarów zdecydowaliśmy się już po wybudowaniu domu pasywnego to niestety musimy rury prowadzić na zewnątrz budynku. Postaramy się aby było je jak najmniej widać.

"Zarabiamy" końcówki śrubunkami aby zamocować rury do instalacji i sterownika solarnego.

Prace przy samych panelach solarnych to trochę pracy, najpierw "moletujemy" rury aby miały większa średnicę i do niej przylutujemy śrubunek. Potem uszczelki i wszystko poskręcać!

Jedna z rur już gotowa! 

Lutowanie tzw. lutem "twardym" , tradycyjne lutowanie na cynę spowodowałoby rozszczelnienie instalacji ponieważ panują w niej skrajne warunki, duże ciśnienie do 6 atmosfer i wysoka temperatura do 100 C.

Gotowa końcowka rury instalacji solarnej.

Do instalacji solarnej doprowadzamy też przewody czujnika temperatury pracy instalacji.

Przykręcamy rurę do instalacji paneli fotowoltaicznych, widoczny obok odpowietrznik nie bedzie montowany w takim położeniu, oczywiście do góry wentylem odpowietrzającym. Teraz trwają tylko przymiarki.

Napełniamy instalację płynem niezamarzającym Ergolid produkowanym przez Boryszew. Płyn ten jest produkowany właśnie do instalacji solarnych.

Instalacja gotowa! Po napęłnieniu instalacji ergolidem pompujemy do ciśnienia 5 atmosfer. Teraz tylko czekać na słońce i sprawdzić czy działa poprawnie. Niestety okazało się że sprawność naszej instalacji spadła do 50% ze względu na drzewa.

Etap 55 - Montaż kolektorów dachowych Atlantic do przygotowania wody użytkowej - Dzień 100 budowy

Instalacja solarna to krok do oszczędności w naszych domach. Dzisiaj napełnimy instalację solarną glikolem polipropylenowym firmy Boryszew. W domu pasywnym mamy nową instalację więc napełnianie jest bezproblemowe. Przy okazji wymienimy glikol w drugim domu pasywnym który użytkowany jest już 6 lat. Tutaj sprawa napełnienia nie jest już taka prosta bo najpierw musimy usunąć stary płyn, problem jest taki że firma Stiebel Eltron która wykonywała tę kotłownię nie przewidziała takiej możliwości. 

Etap 55 - Montaż kolektorów dachowych Atlantic do przygotowania wody użytkowej - Dzień 101 budowy

Technologią pozwalająca na skorzystanie z darmowej energii słonecznej to instalacja solarna do przygotowania użytkowej wody. Kolektory kupowane są w zestawach solarnych w którym znajduje zbiornik 200- litrowy na wodę wraz ze sterownikiem oraz dwa panele słoneczne. W maszym przypadku pojawił się jeden problem i to poważny. Nasz dom stoi w lesie, czy słońce da radę się przebić?

1/25

Tak wygląda nasz dom pasywny przed malowaniem.

Przed malowaniem musimy wypożyczyć rusztowania, nam użyczyła firma Delta z Warszawy. Jak widać nówki. Nie będą zachwyceni jak im pomalujemy je na zielono.

 

System rusztowań jest przywożony i montowany przez firmę Delta. Jest to standard przy wypożyczeniu.

Kolor czerwony pozwala na znalezienie "swoich" rusztowań na budowie gdzie pracuje kilka ekip budowlanych. Każdy system rusztowań musi się różnić.

Przyjemność malowania poprzedza żmudne oklejanie, wszystkiego! 

Oklejanie obróbek dachu płaskiego! Rusztowania jak widać rozstawione.

Krok pierwszy to umycie całej powierzchni ścian za pomocą myjki ciśnieniowej. Zmywamy kurz i brud.

Przy zmywaniu glonów musimy najpierw użyć płynu do neutralizacji glonów. Przygotowanie powierzchni do malowania zawsze wymaga mycia.

Szał oklejania wszyskiego ogarnął całą ekipę! Przepis na oklejanie? Taśma, folia, taśma, folia i tak wiele godzin.

Malowanie przeprowadzamy za pomocą agregatu do malowania, dzięki temu mamy idealnie i równo położoną powłokę farby. Dla ekipy i inwestora dodatkowy bonus to fakt że agregatem możemy pomalować cały dom w ciągu jednego dnia.

Malowanie agregatem wymaga pewnej wprawy. My mamy specjalistę z firmy Wagner, producenta urządzeń do malowania.

Dziesięć minut i ściana pomalowana! Wałkiem z dziesięć godzin malowania!. Co ciekawe, maszynowo nakładana powłoka jest lepszej jakości niż nakładana wałkiem! 

Kącik w którym mamy stanowisko do przygotowania i podawania farby. Jak widać agregat nie potrzebuje specjalnego przygotowania farby, poza oczywiście standardowym wymieszaniem.

Ubytki tynku naprawiamy za pomocą zaprawy klejowej.

Tynk do naprawy ubytków przed malowaniem powinien wyschnąć, prace powinniśmy robić w taki sposób aby nie było widać po naprawie miejsca uszkodzenia.

Malowanie w sekwencji co pół godziny, tyle potrzeba czasu na pomalowanie 1/3 domu. Szok!

Teraz widać po co robiliśmy dokładne oklejanie okien!

Tak wygląda nasz dom po następnych dziesięciu minutach.

Narada kadry kierowniczej z ekipą. Jeden pracuje. Na pytanie ile osób pracuje w ekipie budowlanej, należy zawsze odpowiadać że połowa.

Kręcimy film o malowaniu, do obejrzenia na naszej stronie w zakładce filmy.

Efekt końcowy gotowy! Dom pasywny wygląda zjawiskowo!

Tak wygląda agregat firmy Wagner do malowania, każda ekipa malarska powinna go posiadać. 

Największym problemem jest wybór właścicwego koloru czy faktury dekoracyjnej. Producenci generują wzorniki i wspomaganie oprogramowaniem do doboru koloru.

Dom pasywny pomalowany! Zjawiskowo! Teraz widać jak kolor diametralnie zmienia wizerunek i odbiór architektury domu. Szczególne podziękowania dla firmy Selena i Wagner za naukę poprawnego malowania.

Umiejscowienie domu w lesie powoduje że farba elewacyjna jest narażona na trudne warunki.  Glony i żywica z drzew.  Farba z nanotechnologią wydłuża nam żywotność powłoki. 

Etap 56 - Malowanie domu pasywnego farbami zolokrzemowymi SELENA - Dzień 102 budowy

Nasze domy pasywne postanowiliśmy z firmą Selena pomalować za pomocą farb zolokrzemowych nowej generacji. Budynek jest umiejscowiony w lesie sosnowym co z kolei zaowocowało zabrudzeniami i grzybami. Razem z Seleną krok po kroku pokażemy co należy zrobić aby nasz dom uzyskał nowy wygląd. Jaki kolor? Oczywiście najmodniejszy jest zielony eko!

1/20

Jedna z trzech "kostek" architektonicznych. Podsumowując nasz wysiłek, można powiedzieć ze jest mały ale ciepły!

Bryła Domu Pasywnego 2 składa się z trzech "kostek".

Południowa strona Domu Pasywnego 2 z posadowieniem w skarpie. W latach 20 tych i trzydziestych powtało wiele takich domów, tylko wtedy miały one po tysiąc metrów. w tamtych czasach żaden architekt nie pomyślał by o tym ze dom może mieć 110 m2 powierzchni użytkowej.

Kwintesencja lat 20 tych modernizmu. Budynek wkomponowany w zbocze stanowiący jego nierozerwalną część. W pełni komponujący się z otoczeniem. 

Wielu czytelników zwraca się do nas z zapytaniem jak się mieszka na co dzień w domu pasywnym ? Informujemy że nie wiemy, ale z opinii jednego ze stałych lokatorów, podobna da się żyć! 

Diodowe oświetlenie zewnętrzne. Pozwalają na tworzenie dowolnych scen świetlnych. Możemy sterować każdym kolorem i jego zmianą w czasie milisekund. Każda dioda ma osobnego czipa do komunikacji ze sterownikiem.

Kolektory słoneczne podgrzewają wodę w jaccuzzi w salonie łazienkowym.

Konstrukcja do mocowania zewnętrznych żaluzji. W pierwszym roku funkcjonowania obiektu okazało się ze ochrona przeciwsłoneczna nie jest konieczna, zdemontowaliśmy panele pozostawiając konstrukcję nośną.

Fasada szklana górnej kostki. Zamysłem projektanta było odtworzenie atmosfery domów modernistycznych z lat 20 tych gdzie duże przeszklenia z reguły miały zielony odcień. My osiągneliśmy ten efekt za pomocą wielopakietowego szkła.

Przy szklanej elewacji znajduje się konstrukcja, na której można zamocować żaluzje zewnętrzne.

Mimo dużych przeszkleń obecność drzew zapobiega zbytniemu nagrzaniu pomieszczenia na górze.

Dom Pasywny 2 został przemalowany na kolor zielony co nieodmiennie kojarzy się z ekologią, jest to najbardziej modny obecnie kolor.

Elewacja bez przeszkleń, skierowana najbardziej w kierunku północnym.

Mało kto wie że technika diodowa powstała w celu oświetlenia architektury zewnętrznej. Póżniej została ze względu na wysokie parametry energooszczędne zaadoptowana do oświetlenia wnętrz, niespotykane jest korzystanie z kolorystyki wewnątrz

Pokryty papą stropodach dolnej kostki służy jako taras z wyjściem z salonu łazienkowego na piętrze. Niespotykane rozwiązanie! 

Ściana wewnętrzna wykończona cegłą ręcznie formowaną.

Wnętrze pomieszczenia na parterze ze ścianami wykończonymi stiukiem weneckim.

Na ścianie widoczny minikinkiet oświetlenia diodowego, podkreślający fakturę ściany.

Salon łazienkowy oświetlony zmieniającym kolory oświetleniem diodowym.

Diody w kolorze czerwonym pozwalają na tworzenie scen jak z Amsterdamu.

Etap 57 - DOM PASYWNY GOTOWY !!!! - Dzień 103 budowy

Nasz trud zakończony ! Modernistyczny eksperymentalny dom pasywny gotowy. Teraz pora na badania i ocenę zastosowanych i dobranych do tego budynku technologii. Z biegiem czasu będziemy wiedzieć czy zastosowane technologie grzewcze się sprawdziły i czy dom faktycznie jest ciepły. Ocenimy też jak starzeje się budynek energetycznie i jakie są faktyczne koszty jego ogrzewania i wentylacji. Odwiedzą nasz także autorytety ze świata domów niskoenergetycznych. 

1/0
Etap 58 - SKRÓT KRONIKI GŁÓWNE ETAPY - Dzień 104 budowy

Tutaj  możecie prześledzić jak powstawał nasz dom skrócie, zdjęcia poszczególnych etapów uświadamiają , jak dużo trudu trzeba wsadzić aby zbudować taki dom eksperymentalny. Na pewno nam by było łatwiej jeśli istnieliby projektanci poruszający się w tym temacie. Od podstaw budowaliśmy ten dom bez wsparcia projektantów a raczej poprawiając ich błędy ( dokładnie143 ), ale myślę że teraz wielu z nich chętnie się wypowie. Panowie i Panie wstyd i ciemnogród! Pora na naukę!

1/7

19 listopada 2012 roku gościł w naszych domach pasywnych w Warszawie Pan dr Ruedi Kresi twórca szwajcarskiego systemu certyfikacji Minergi.

Rano w siedzibie Narodowego Funduszu Pan Ruedi Kriesi dał wykład dla przedstawicieli prasy oraz osób związanych z energooszczędnością.

Na spotkaniu licznie obecni byli zarówno wykładowcy i dziennikarze, ale co jest nowością, deweloperzy budujący domy pasywne.

Nasz modernistyczny dom pasywny, zrobił wrażenie na Panu Kriesi, Zdziwił się że niektóre z rozwiązań są takie drogie. Dostało nam się też za system ogrzewania powietrzny, którego nie jest zwolennikiem. Widać że pierwszy raz w Polsce! Oby wszystkie domy były takie!

W trakcie zwiedzania domów pasywnych zapoznaliśmy naszych gości z obiektami. Z dr Kriesi rozmawia Pan Merek Beśka z firmy Lindab nasz partner domu Zeroenergetycznego.

Zapoznaliśmy naszych gości z rozwiązaniami technicznymi domu zeroenergetycznego oraz wybudowanymi domami pasywnymi.

Pan dr Ruedi Kresi w obecności Attache Ambasady Szwajcarskiej i Pana Ulricha Schwendimana z Polsko-Szwajcarskiej Izby Handlowej. 

Etap 59 - Wizyta Pana Ruedi Kriesi w domu pasywnym ( twórca szwajcarskiego systemu MINERGIE ) - Dzień 105 budowy

Zaszczytem dla nas była wizyta dr.Ruedi Kriesi twórcy systemu szwajcarskiej certyfikacji Minergie. Pan Kriesi przy okazji konferencji poświęconej systemowi Minergie w Warszawie,  udał się do naszych eksperymentalnych  domów pasywnych. Słynący z konserwatyzmu Pan Kriesi zapoznał się z technologiami zastosowanymi w naszych obiektach. Był zaskoczony architekturą oraz innowacyjnością zastosowanych rozwiązan.

Wybierz dzień z budowy domu pasywnego
Wybierz etap budowy domu pasywnego