Jaki stół do jadalni wybrać?

stół do jadalni

Bez wątpienia jadalnia to jedno z tych miejsc, które ma wyjątkowo rodzinny charakter. To właśnie tam spotykają się domownicy, by razem spożywać pyszne posiłki. Nie tylko powinna panować tam niezwykle ciepła atmosfera, ale również przytulny i elegancki wystrój, który zachęci wszystkich do wspólnego spędzenia czasu. Nie bez wątpienia najważniejszym meblem w pomieszczeniu będzie więc stół do jadalni. Jak go wybrać?

Stół do jadalni- nowoczesne materiały

Nie można zaprzeczyć temu, że pomieszczenie jakim jest jadalnia musi spełniać odpowiednie kryteria pod względem wyposażenia. Jak łatwo można się domyślić, najistotniejszym elementem będzie stół do jadalni, który nie tylko musi odznaczać się odpowiednimi parametrami, by pomieścił wszystkich domowników, ale jednocześnie musi spełniać określony warunki estetyczne, by wpasował się w ogólną aranżację. Nowoczesne wnętrza zwykle urządzone są w stylu minimalistycznym, a także występują w nich nawiązania do natury. Analogicznie w tego typu przestrzeniach rządzi więc drewno- surowiec, który nie tylko podkreśla charakter modernistycznego wystroju, ale jednocześnie wprowadza do wnętrza ciepłą atmosferę. Stoły do jadalni mogą być więc wyposażone w eleganckie, drewniane blaty. Możemy wykorzystać lite drewno lub materiały drewnopodobne, które będą imitowały ten szlachetny materiał. Warto skusić się na stół do jadalni wykonany z dębu, buku czy orzecha. Co więcej, takie modele zwykle występują w wielu odcieniach, a także ze zdobieniami. Warto łączyć ze sobą kilka materiałów, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie do jadalni. Drewnianą konstrukcję można połączyć z blatami wykonanymi z ceramiki lub śródziemnomorskiego kamienia. 

stół do jadalni

Stół do jadalni- wymiary i kształt

Stół do jadalni ma jedno podstawowe zadanie, którym jest pomieszczenie wszystkich domowników, a także zapewnienie im komfortu podczas spożywania posiłków. Niemniej jednak powinniśmy go dobrać, równocześnie uwzględniając metraż jadalni. Weźmy więc pod uwagę, że statystycznie jedna osoba potrzebuje około 55 do 60 centymetrów powierzchni. Co więcej, by stół był funkcjonalny, warto wybrać modele o co najmniej 70 centymetrach wysokości. Stoły okrągłe, świetnie sprawdzą się w przypadku mniejszych wnętrz. Modele w kwadracie czy prostokącie, można zastosować do sporej, pod względem metrażu, jadalni.