Jaka powinna być komoda?

komody

Komoda to „przyjaciółka” każdej kobiety. Pozwala nie tylko na przechowywanie różnych przedmiotów, utrzymanie ładu i porządku, ale stanowi również atrakcyjny element wystroju wnętrza. Może służyć nie tylko do przechowywania ubrań, bielizny, pościeli, zastawy stołowej, ale także stanowić podstawę dla fotografii rodzinnych, wazonów z kwiatami oraz wielu innych ozdobników. Dlatego też nie powinno zabraknąć jej w żadnym mieszkaniu. Tylko na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Komoda i jej rodzaje

Producenci mebli prześcigają się w designie oraz oferowanych przez siebie rozwiązaniach. Wśród komód dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługują:

  • Komody pionowe — idealne do małych pomieszczeń, o ograniczonym metrażu. Warto więc nabyć egzemplarz, który posiada dużo szuflad. Dzięki temu komoda stanie się jeszcze bardziej pojemna;
  • Komody poziome — świetnie prezentują się we wnętrzach o większym metrażu. Posiadają większe blaty, dzięki czemu stanowią doskonałą podstawę dla dekoracji takich jak zdjęcia, świeczniki, wazony. Mogą również stanowić bazę, na której zagości telewizor. Duża i pojemna, przyda się również w sypialni.
  • Komody stojące — nie przytłaczają pomieszczeń oraz stwarzają wiele możliwości na ciekawą aranżację.
  • Komody wiszące — sprawiają lekkie wrażenie, a brak zamontowanych w nich nóżek bądź cokołu sprawia, że czyszczenie przestrzeni pod meblem staje się jeszcze łatwiejsze. Aby się jednak stabilnie trzymała, należy pamiętać o mocnych śrubach i o tym, by pod żadnym pozorem na nich nie siadać.
komody

Z czego komoda powinna być wykonana?

Poza tradycyjnymi tworzywami (np. drewno), istnieje te z kilka innych możliwości. Wśród nich na uwagę zasługują:

  • Płyta MDF — to dużej gęstości płyta wiórowa, która od swojej frontowej strony wykończana jest folią PCV. Jest znacznie tańsza od drewna, ale równie trwała i elegancka. Jej nieporowata powierzchnia sprawia, że meble z niej wykonane są łatwe do utrzymania w czystości. Niestety jednak może być wrażliwa na wilgoć, w związku z czym należy ją czyścić specjalnymi środkami.
  • Laminat — jest to kombinacja zaprasowanego i zaimpregnowanego żywicą papieru, który umieszcza się na powierzchni płyty wiórowej lub płyty MDF. Jest on starannie zabezpieczony na swoich krawędziach, w związku z czym meble te są bardziej odporne na działanie wilgoci oraz na powstawanie uszkodzeń mechanicznych.