Jak wybrać właściwą lampę stojącą?

Przy wyborze przenośnej lampy stojącej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wielkość pomieszczenia i jego styl, zamierzony obszar oświetlenia.

Gdzie umieścić lampę stojącą?

Na początek trzeba zdecydować, gdzie zainstalować lampę stojącą, ponieważ oświetlenie w każdym obszarze mieszkania się różni — na przykład, do kącika roboczego jest odpowiednia lampa z silnym oświetleniem kierunkowym.

Do salonu preferowany jest wybór lampy z rozproszonym światłem. W sypialni zazwyczaj instalowana jest lampa stojąca z miękkim światłem, której moc można regulować. Niestandardowe warianty są odpowiednie dla dzieci — wyglądają ładnie, dają wystarczająco dużo światła do czytania i mogą być używane jako lampka nocna.

Jaki styl lampy wybrać?

Główną zasadą przy wyborze lampy stojącej jest wzięcie pod uwagę ogólnego stylu pomieszczenia i harmonijne dopasowanie lampy do wnętrza pomieszczenia. Na przykład, w klasycznym wykonaniu mieszkania, odpowiednia jest lampa stojąca z tekstylnym abażurem w kształcie stożka i elementami dekoracyjnymi — frędzlami, haftami, koralikami.

ładne oświetlenie domu

W pomieszczeniach wykonanych w nowoczesnym stylu dobrze będą wyglądać zakrzywione lampy stojące na metalowym statywie, modele wykonane ze szkła lub oryginalnie zaprojektowane lampy (w formie reflektorów, lamp ulicznych). Mówi się tu o stylach takich jak high-tech, art deco, minimalizm, loft, modern.

Dlaczego warto używać abażuru?

Lampa stojąca z abażurem to standardowy model wykonania lampy. Oprócz funkcji dekoracyjnych abażur nadaje ton oświetleniu, określa moc światła, np. sprawia, że jest ono miękkie i rozproszone.

Obecnie abażury dostępne są w różnych kształtach — od typowych modeli ściętych stożków i walców, po kuliste i inne niestandardowe kształty.

Jeśli lampa stojąca ma pełnić rolę światła głównego, a nie uzupełniać je jak w pierwszym przypadku, lepszym wyborem będzie lampa bez klosza z bezpośrednim strumieniem światła, którego kierunek można regulować.

Gdzie powinien znajdować się włącznik światła?

Większość opraw oświetleniowych jest wyposażona w wyłącznik dotykowy na korpusie. Często spotykany jest również włącznik sznurkowy lub linkowy do lamp podłogowych i kinkietów.

Jednak najwygodniejszą opcją jest ustawienie stopnia oświetlenia za pomocą specjalnego pilota. Funkcja ta jest szczególnie istotna, gdy w salonie lub sypialni znajduje się lampa stojąca, dzięki niej bez zbędnych ruchów można ustawić wymaganą moc światła.

Co należy wiedzieć o strumieniu świetlnym lamp i rodzaju oprawki?

  • Tradycyjnie lampa podłogowa jest stosowana jako oświetlenie dodatkowe, dlatego strumień świetlny żarówki powinien wynosić około 600-800 lm.
  • Intensywność światła można regulować za pomocą ściemniacza.
  • W przypadku małych lamp podłogowych i kinkietów stosuje się popularną podstawę E14. Ten typ lampy ma kształt świeczki, małej kulki lub grzybka. Średnica podstawy jest mała — 14 mm, a moc lampy jest również niewielka, ale całkiem odpowiednia jako oświetlenie dodatkowe.