Doniczki ozdobne do domu i ogrodu – czym kierować się podczas wyboru?

doniczki ozdobne

Sporo osób nie przykłada większej wagi do tego, jakie doniczki ozdobne wybiera do swoich roślin. Zupełnie niesłusznie! Warto pamiętać, że donice spełniają nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także chronią rośliny przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Obecnie dostępne są doniczki w najrozmaitszych rozmiarach i kształtach, a także wykonane z najróżniejszych materiałów. Jak zatem wybrać najlepsze doniczki ozdobne do domu i ogrodu?

Doniczki ozdobne do domu, które podkreślą charakter wnętrza

doniczki ozdobne

Rośliny w domu mogą nie tylko stanowić piękną, naturalną ozdobę, ale też pozytywnie wpływać na samopoczucie domowników. Każdy, kto lubi zielone, żywe dekoracje, powinien starannie przemyśleć dobór doniczek. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Żadna roślina nie lubi, gdy ma za mało przestrzeni, przez co nie może prawidłowo się rozwijać. Dlatego też doniczki ozdobne z sfmeble należy dobierać indywidualnie pod kątem potrzeb każdej roślinki. Funkcjonalność doniczki jest znacznie ważniejsza od jej estetyki. Jeśli jednak chodzi o design doniczek, tutaj wybór jest naprawdę spory. Osoby, które lubią klasykę, mogą wybierać jednokolorowe ceramiczne doniczki ozdobne o geometrycznej formie. Niezwykle modne są również doniczki o surowym charakterze, które idealnie komponują się z sukulentami i paprociami. Duże pole do popisu dają wysokie rośliny – drzewka, takie jak figowce i monstery. Tego typu rośliny doskonale prezentują się w masywnych donicach betonowych. W trendach są również doniczki ozdobne z marmurowym deseniem oraz na złotych i miedzianych stojakach.

Najlepsze donice do ogrodu – które warto wybrać?

Doniczki ozdobne mogą stanowić świetne urozmaicenie ciekawie zaaranżowanego ogrodu, tarasu czy balkonu. Z jakich materiałów najczęściej wykonywane są donice przeznaczone na zewnątrz? Do tych najbardziej funkcjonalnych można zaliczyć modele z:

  • drewna,
  • metalu,
  • ceramiki,
  • wikliny,
  • tworzyw sztucznych,
  • żywic epoksydowych.

Jeśli chodzi o doniczki ozdobne z plastiku i wikliny, najlepiej nadają się do roślin lekkich, wiszących, na przykład balkonowych kwiatów i ziół. Natomiast duże metalowe donice świetnie pasują do otoczenia urządzonego w nowoczesnym, industrialnym stylu. Warto zwrócić też uwagę na popularne w ostatnim czasie doniczki ozdobne z rattanu i technorattanu. Takie donice nie tylko wspaniale się prezentują, ale także okazują się niezwykle funkcjonalne – są lekkie i odporne na działanie czynników atmosferycznych.