Kołowrotek nurkowy Tecline

2019-04-12

Nurkowanie to obecnie jeden z szybciej rozwijających się zajęć o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Warto wyposażyć się w coś takiego jak kołowrotek nurkowy Tecline https://deflouexplorerstore.com/pl/p/Tecline-Kolowrotek-Explorer-Cave-115-m%2C-z-bebnem-derlinowym-/1228.


Jeszcze do niedawna jego popularność była znacznie ograniczona, co wynikało głównie ze sportowego charakteru tej dziedziny aktywności ruchowej i dużych wymagań kondycyjnych oraz sporego doświadczenia i wiedzy koniecznych do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem. Obecnie jednak rozwój technik, zaopatrzenie w lepszy sprzęt, maskujący w wielu przypadkach pewne niedociągnięcia kondycyjne czy wytrzymałościowe, pozwala na odnalezienie się w tym sporcie także amatorom. Na szeroką popularyzację tego sportu miało także wpływ znaczne obniżenie kosztów zakupu sprzętu oraz samych wypraw, choć nadal nie są one wcale małe. Ma to znaczenie podczas omawiania kołowrotka nurkowego Tecline.


Mimo znacznych ułatwień i obniżenia progów trudności w rozpoczęciu przygody z nurkowaniem, w sporcie tym można wyróżnić różne stopnie swoistego wtajemniczenia. Jednym z nich jest m.in. efektywne używanie kołowrotków, linek i szpulek. Dlaczego użyty zostaje przymiotnik ‘efektywnie”? Gdyż użycie kołowrotka i szpulek nie polega jednie na zakupie i przycięciu, a rzeczywistym wykorzystywaniu możliwości, jakie daje nam ten sprzęt. Najczęściej kołowrotek można spotkać u nurków zajmujących się nurkowaniem jaskiniowym, w którym poręczowanie i korzystanie z linek, szpulek i kołowrotków jest nieomal nieodzownym elementem nurkowania. Jednakże jest to także wymagany sprzęt przy nurkowaniu we wrakach oraz pod lodem. Warto o tym pamiętać stawiając na sprawdzony kołowrotek nurkowy.


W zależności od typu uprawianego nurkowania, własnych preferencji oraz możliwości można wyróżnić kilka rodzajów kołowrotków. Mogą różnić się kształtem oraz zasięgiem i grubością liny, ale wszystkie mają jedną cechę wspólną- tzw. nurkową nić Ariadny, umożliwiającą powrót nurka do miejsca zaczepienia początku linki. Kołowrotki przeznaczone do ogólnych typów nurkowania mają od 60 do 100 metrów długości. Znacznie dłuższe są z kolei kołowrotki używane przy nurkowaniu jaskiniowym te, zasadniczo zaczynają się od 200 metrów. Przy tego typu znurkowaniach istotna jest także grubość linki zaczepionej na kołowrotku, która powinna mieć średnicę powyżej 5 mm. W standardowych kołowrotkach możemy znaleźć linkę o średnicy 2 mm, co nie jest najlepszym pomysłem, jeśli będzie ona narażona na przecieranie.

Jednym z najbardziej racjonalnych rozwiązań na rynku są kołowrotki nurkowe oferowane przez firmę Tecline. Charakteryzują się one świetnym stosunkiem jakości do ceny, gdzie za stosunkowo niewielkie sumy, uzyskujemy sprzęt o wysokiej wydajności. Większość kołowrotków oferowanych przez Tecline stworzona została z materiałów takich jak aluminium oraz derlin. Firma dba o wysoką jakość materiałów z których powstaje jej sprzęt. Opiera się równocześnie tylko na najnowszych technologiach zapewniających maksymalne bezpieczeństwo dla użytkowników.


We wszystkich modelach marki Tecline, konstruktorzy starali się uzyskać maksymalnie uproszczoną konstrukcję, pozwalającą na bezawaryjną pracę i obsługę kołowrotka. Powszechnie wykorzystuje się je zarówno w amatorskiej nauce podstaw poręczowania, jak i w zaawansowanych wypadach jaskiniowych. Na możliwości wykorzystania w jaskiniach wpływa fakt, iż firma Tecline oferuje bardzo szeroki zakres długości linki oraz jej średnicy.