Jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości?

2019-05-30

Każdy właściciel nieruchomości ma w związku z jej posiadaniem cały szereg obowiązków, które wynikają bezpośrednio z obowiązującego w kraju prawa. Jednocześnie warto wiedzieć, że ich nieprzestrzeganie obciążone jest sporą odpowiedzialnością prawną. Oczywiście, obowiązki te nieco różnią się od siebie w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie i rodzaj budynku lub budynków, w których posiadaniu jesteś. Niemniej jedno jest pewne - jest tego sporo i zajmuje to bardzo dużo czasu, a w dodatku wcale nie jest łatwe. Dlatego właśnie zawsze najlepszą decyzją będzie zatrudnienie odpowiedniej osoby. Kiedy jednak wpisujesz w okienko wyszukiwarki internetowej hasło “zarządca nieruchomości warszawa http://edyl.pl/pl/poradnik“ okazuje się, że znalezione firmy oferują zupełnie odmienne zakresy obowiązków. Bądź czujny, bo niektóre z nich oferują jedynie zajęcie się obowiązkami administratora.


Być może zdziwi cię fakt, że administrator to nie to samo co zarządca nieruchomości. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że uczestniczyłeś w sporze, który miał prowadzić do tego, by wspólnota mieszkaniowa w twoim miejscu zamieszkania przestała płacić dwóm osobom za wykonywanie w gruncie rzeczy jednego zawodu. To bardzo często spotykany problem: ludzie bowiem są przekonani, że administrator i zarządca nieruchomości to jeden zawód. Jak tylko wpiszesz w wyszukiwarkę internetową hasło “zarządca nieruchomości warszawa”, bez trudu zorientujesz się, że to nieprawda. Okazuje się w ogóle, że zawód administratora nie jest regulowany żadnym aktem prawnym. Zakres jego obowiązków pojawił się zaledwie raz w wyroku Sądu Najwyższego z 2006 roku i mówi o bardzo niewielu rzeczach, a mianowicie: sprzątaniu nieruchomości i części przyległych, pobieraniu opłat czynszowych i wykonywaniu bieżących napraw. Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami to jednak znacznie więcej i warto o tym wiedzieć, zanim zatrudnisz konkretną osobę lub firmę znalezioną pod hasłem “zarządca nieruchomości warszawa”.

Co robi zarządca nieruchomości?

Profesjonalny zarządca nieruchomości, niezależnie czy jest w postaci całej firmy czy osoby prywatnej, zawsze budynkiem zajmie siew sposób kompleksowy. Oznacza to zatem znacznie więcej obowiązków niż sprzątanie, pobieranie opłat czy bieżące naprawy. Oczywiście, nie można ich pominąć, jednakże należy podkreślić mocno, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, którą będzie wykonywała osoba, którą wybierzesz spod hasła “zarządca nieruchomości warszawa”.


Kiedy przeglądasz oferty spod hasła “zarządca nieruchomości warszawa”, bierz pod uwagę jedynie te firmy, które w swoich obowiązkach biorą pod uwagę:

  • dbanie o porządek zarówno w samym budynku, jak i na przynależących do nieruchomości terenach
  • dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców oraz wszystkich osób, które znajdują się na terenie nieruchomości: wiąże się to zarówno z odśnieżaniem chodników i terenów przynależących w zimie, ale przede wszystkim z regularnym sprawdzeniem drożności przewodów (spalinowych, dymowych, wentylacyjnych) i kontrolą instalacji gazowej (o ile, oczywiście, występuje ona w budynku)
  • szczególna dbałość oraz regularne sprawdzenie stanu technicznego części wspólnych - od ciągów komunikacyjnych po ogólnodostępne urządzenia
  • prowadzenie szczegółowej dokumentacji budynku - zarówno finansowej, jak i technicznej
  • godne reprezentowanie interesu właściciela i mieszkańców lub wynajmujących podczas kontaktów z organami zewnętrznymi